در آستانه روز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی مطرح شد

ذخایر ژنتیكی و زیستی منبعی برای حفاظت و بهره برداری پایدار از طبیعت

ذخایر ژنتیكی و زیستی منبعی برای حفاظت و بهره برداری پایدار از طبیعت ذخایر ژنتیکی و زیستی برای کشورهای مختلف اهمیت بسیار زیادی دارند و مراکز نگهداری از نمونه های ژنتیکی و زیستی از این بابت دارای اهمیت هستند که نقش مهمی در تحقیقات بیوتکنولوژی و توسعه محصولات بیوتکنولوژیکی، اشتغال زایی، ایجاد زمینه های کسب و کار و ایجاد امنیت غذایی، سلامت و اقتصادی دارند و یک کارشناس تنوع زیستی می گوید: پژوهش های کاربردی بر ذخایر ژنتیکی و زیستی می تواند در جهت حفاظت و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی موثر باشد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، ۱۵ فرودین سال ۱۳۸۶، مقام معظم رهبری طی نامه ای دستور ایجاد مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی را صادر کردند. در نهایت، مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در همان سال توسط جهاد دانشگاهی تاسیس و ۱۵ فروردین بعنوان روز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران سال ۹۴ در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.

عبداله سالاری در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه هدف اصلی از نامگذاری و ثبت برخی روزها در تقویم رسمی کشور افزایش آگاهی و دغدغه جامعه نسبت به جایگاه و اهمیت آن مناسبت است، اظهار نمود: در گذشته توجه کافی به اهمیت مبحث ذخایر ژنتیکی و زیستی نمی شد اما با ثبت این روز در تقویم رسمی کشور اهمیت ذخایر ژنتیکی و زیستی در نظر مردم و مسؤلان نسبت به گذشته بیشتر شد.

وی ضمن اشاره به اینکه تنوع زیستی در سه سطح تنوع در اکوسیستم ها، گونه ها و ژن تعریف می شود، اظهار نمود: ذخایر ژنتیکی شامل تمام اجزای تنوع زیستی همچون گیاهان، جانوران، میکروارگانیسم ها و تمام اشکال حیات است و تمامی بهره برداری هایی که از ذخایر ژنتیکی صورت می گیرد وابسته به یکی از اشکال تنوع زیستی است.

وی افزود: ایران به علت تنوع اقلیمی از غنای زیستی و اکوسیستمی بسیار بالایی برخوردار است؛ از انواع اکوسیستم های بیایانی، جنگل های هیرکانی و حرّا گرفته تا اکوسیستم های آبی و خشکی و به تبع آن حضور انواع گونه های گیاهی و جانوری در این اکوسیستم ها که هر یک نماینده و معرف بخشی از ذخایر ژنتیکی کشور هستند.

این متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش ضمن تاکید بر ضرورت نگاه حفاظتی به ذخایر ژنتیکی و زیستی، اظهار نمود: تابحال به ذخایر ژنتیکی به منظور حفاظت و بهره برداری پایدار از تنوع زیستی توجه کافی نشده است. این در حالیست که بخش مهمی از هدف ثبت، ضبط و پژوهش ذخایر ژنتیکی و زیستی باید معطوف به دستیابی به راه کارهای مناسب جهت حفاظت و بهره برداری پایدار از آنها باشد.

به گفته وی، زمانی میتوان در جهت بهره برداری پایدار از تنوع زیستی گام برداشت که شناخت کافی نسبت به گونه های گیاهی، جانوری و سایر جانداران وجود داشته باشد. اگر برپایه پژوهش و بررسی های کاربردی نسبت به ذخایر ژنتکی و زیستی کشور شناخت کافی حاصل شود، می توانیم میزان، روش و نحوه بهره برداری از این منابع طبیعی را بررسی و بگونه ای طراحی نماییم تا ضمن بهره برداری پایدار و در عین حال حفاظت از این منابع، نسل آینده هم از آن بهره مند شوند.

وی افزود: شناخت ذخایر ژنتیکی و تنوع زیستی و راهکارهای حفاظتی از تنوع زیستی هم از راه ارتقاء آگاهی عمومی و انجام پژوهش های کاربردی محقق می شود.

سالاری در انتها ضمن اشاره به مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور، اظهار داشت: این مرکز بعنوان هماهنگ کننده بین بخشی و با انجام پژوهش های هدفمند در زمینه های مختلفی موفق عمل کرده است و لازم است در جهت حفاظت و بهره برداری از منابع طبیعی هم گام های موثری برداشته شود.
1400/01/14
13:14:15
5.0 / 5
937
تگهای خبر: آب , اكوسیستم , جنگل , خشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه