به مناسبت روز جهانی تنوع زیستی:

شناسایی بیش از ۳۵۷ گونه جانوری در كردستان

شناسایی بیش از ۳۵۷ گونه جانوری در كردستان کردستان مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان با اشاره به منحصر بفرد بودن اکوسیستم کردستان اعلام نمود که تا کنون 357  گونه جانوری در اکوسیستم های آبی و خشکی استان شناسایی شده است.


فریبا رضائی با اشاره به روز جهانی تنوع زیستی اظهار نمود که سازمان ملل متحد هر سال شعار خاصی را برای این روز درنظر گرفته است و شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی، «ما نیز قسمتی از چاره حفظ تنوع زیستی هستیم» در نظر گرفته شده است.
وی افزود که تا قبل از این عناوینی چون تنوع زیستی، گرم شدن کره زمین، بالا آمدن سطح دریا، آلودگی هوا، انقراض گونه ها، تنها در مقالات علمی و میان اساتید و دانشجویانی که به صورتی با حوزه محیط زیست آشنایی داشتند رد و بدل می شد اما امروزه به قسمتی از دغدغه های عمومی بدل شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان اشاره کرد که کردستان با داشتن تنوع آب وهوایی، مرطوب در سمت غرب و سرد و خشک در شرق، از لحاظ تنوع گونه ای و ذخایر ژنتیکی در ایران و جهان کم نظیر است بصورتی که تا حالا بیش از 357 گونه جانوری در اکوسیستم های آبی وخشکی استان کردستان شامل 282 گونه پرنده، 31 گونه پستاندار، 23 گونه خزنده، 15 گونه ماهی، 6 گونه دوزیست شناسایی شده است.
وی با بیان این که تنوع زیستی شامل مجموعه ای از موجودات زنده به شکل های مختلف است؛ عنوان نمود که کردستان میزبان گونه های منحصر بفردی، مانند سمندر خال زرد کردستانی و سمندر آتشین، پلنگ و خرس قهوه ای، میش مرغ و سنجاب زمینی است که تنوع زیستی غنی استان را نشان میدهد.
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست کردستان، رضایی ادامه داد که تنوع گونه های گیاهی استان کردستان نیز با 115 خانواده، 660 جنس و تعداد یک هزار و ۷۵۰ گونه حدود 26 درصد از کل تنوع گونه های گیاهی ایران را به خود مختص کرده است.
وی اشاره کرد که تعداد گونه های گیاهی شناسایی شده اندمیک استان کردستان 350 گونه می باشد که حدود 20 درصد کل گونه های بومی ایران را به خود اختصاص داده و از این تعداد 60 گونه بعنوان رکورد در استان کردستان شناسایی شده و در هیچ جای دیگری از دنیا گزارش نشده است و این نشان از غنای منحصر به فرد تنوع زیستی استان را نشان میدهد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کردستان اظهار داشت: تا زمانی که بینش و نگرش انسان ها نسبت به محیط زیست تغییر پیدا نکند وضعیت محیط زیستی بهتر نخواهد شد و این مهم تنها با آموزش های محیط زیستی و ترویج سواد زیست محیطی تحقق خواهد یافت، افزایش آگاهی مردم جامعه و به ویژه کودکانی که فردای کشور را خواهند ساخت نقش به سزایی در کمک به محیط زیست این مرز و بوم ایفا خواهدنمود.
وی با بیان این که متاسفانه به سبب برخی عوامل طبیعی و خیلی از عوامل انسانی شاهد از میان رفتن تنوع زیستی در اکوسیستم هستیم؛ اظهار نمود که تغییر کاربری اراضی به کشاورزی، تغییر کاربری اراضی به مناطق مسکونی و صنعتی، تجاوز به عرصه های طبیعی، تجارت حیوانات و گیاهان وحشی، بهره برداری بیش از حد از فلور و فون و آلودگی آب ها همچون عوامل انسانی تهدید کننده تنوع زیستی به شمار می آید.
رضایی در آخر تصریح کرد که برای جلوگیری از خطر نابودی تنوع زیستی علاوه بر بهره برداری پایدار از منابع طبیعی، لازم است تا تک تک افراد جامعه در سبک زندگی، میزان هدر رفت منابع غذایی و انرژی بازبینی اساسی کنند و همه با هم در حفاظت و صیانت از میراث آیندگان و انفال الهی کوشش نماییم.1400/03/03
09:01:11
5.0 / 5
1050
تگهای خبر: آب , آلودگی , اكوسیستم , پرنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه