گزارش گل سپید؛

آتش طمع سودجویان به جان اراضی تالاب انزلی

آتش طمع سودجویان به جان اراضی تالاب انزلی به گزارش گل سپید تابحال ۱۲ هکتار از اراضی تالاب انزلی در آتش طمع سودجویان سوخته و با عنایت به گستردگی و عدم دسترسی به مرکز آتش با درخواست مسؤلان گیلان هواپیمای ایلوشین برای مهار آتش به منطقه رسید.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: عصر روز دوشنبه بود که خبر آتشسوزی در نیزارهای تالاب انزلی برای بار دوم در هفته های اخیر در صدر اخبار استان گیلان قرار گرفت. البته لازم به ذکر است که آتشسوزی در این تالاب بین المللی پس از کم شدن عمق آب در سالهای اخیر سابقه دار بوده و در این سال ها بارها شاهد بودیم که عده ای برای رسیدن به زمین بیشتر آتش را به جان نیزارهای تالاب انداخته تا شاید سود بیشتری نصیبشان شود.
با توجه به گرمای هوا و وزش باد تلاشهای انجام شده در دو روز گذشته ثمربخش نبوده و حتی استفاده از بالگرد هم نتوانست آتش نیزارهای تالاب انزلی را خاموش کند و به قول مسؤلان تابحال بیشتر از ۱۲ هکتار از اراضی این تالاب طعمه حریق شده است. با عنایت به صعب العبور بودن منطقه و عدم وجود مسیر دسترسی به محل آتشسوزی حریق گسترش یافته و سطح بیشتری از تالاب را درگیر کرد.
از همان روز اول عمدی بودن آتشسوزی برای مسؤلان محیط زیست و دستگاه قضایی استان گیلان و شهرستان انزلی محرز و همه تلاش کردند تا عاملان این آتشسوزی در کوتاه ترین زمان شناسایی و دستگیر شوند.
مدیریت بحران شهرستان انزلی هم شامگاه دوشنبه با برگزاری جلسه ای با حضور معاون عمرانی استانداری گیلان با بررسی این مورد تصمیمات لازم برای مهار هر چه سریع تر آتشسوزی را اتخاذ و به دستور عباس صابر معاون استاندار تمام دستگاه ها باید امکانات و تجهیزات خویش را در اختیار این مجموعه برای مهار آتش قرار دهند.

استفاده از هواپیمای آتش نشان برای مهار آتش تالاب انزلی
«امیر مرادی» مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان روز گذشته ضمن اشاره به اقدامات انجام شده برای کنترل و مهار آتشسوزی، اظهار نمود: حضور بالگرد در مهار آتشسوزی سبب شد تا از گسترش بیشتر آتش جلوگیری شود.
وی به درگیری ۱۲ هکتار از اراضی تالاب انزلی به آتش اشاره نمود و اضافه کرد: بیشتر از ۹۵ درصد از حریق نیزارهای تالاب انزلی مهار شده اما تلاش ها همچنان تا خاموشی کامل این آتش ادامه دارد.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان ضمن اشاره به شناسایی عاملان آتشسوزی نیزار تالاب، افزود: مشخص شد عامل انسانی در بروز این آتشسوزی دخیل بوده است.
مرادی خاطرنشان کرد: دستگاه قضا باید با عاملان این آتشسوزی که سبب نابودی محیط زیست می شوند به شدت برخورد کند. دستگاه قضا باید با عاملان این آتشسوزی که سبب نابودی محیط زیست می شوند به شدت برخورد کند.
وی همینطور به هماهنگی های انجام شده برای اعزام هواپیمای آتش نشان هم اشاره و خاطرنشان کرد: تلاش می نماییم تا از همه امکانات کشور برای مهار آتش تالاب انزلی استفاده گردد.
مرادی تصریح کرد: هواپیمای آتش نشان قابلیت حمل ۲۲ هزار لیتر آب را داشته و در صورت استفاده از آن آتش تالاب انزلی مهار می شود.
عمدی بودن آتشسوزی محرز است
استاندار گیلان هم در جلسه فوق العاده مدیریت بحران استان گیلان با اشاره به اینکه عمدی بودن حادثه حریق در تالاب انزلی با بررسی دقیق دستگاههای امنیتی، انتظامی و قضایی و دستگیری دو نفر و اعتراف آنها مشخص شده است، افزود: سود جویی افراد برای تصرف اراضی خشک شده بعد از آتشسوزی کاملاً محرز است.
ارسلان زارع بر ضرورت اهتمام بیشتر و استفاده از نیروهای خدمات رسان دستگاههای اجرایی، امنیتی، انتظامی، قضایی، بسیج، هلال احمر و سمن ها برای اطفای کامل حریق تاکید کرد و اضافه کرد: با هر فرد مجرمی که قصد تعدی به تالاب را داشته باشد باید برخورد جدی شود.
استاندار گیلان تالاب انزلی را یکی از تالاب های بین المللی مهم با برخورداری از گونه های مختلف گیاهی و جانوری و از میراث پرارزش کشور دانست و بر حفاظت جدی از آن تاکید کرد.
وی اضافه کرد: کمیته مدیریت احیای تالاب انزلی از سال ۹۸ با جدیت بیشتر طرح احیای این تالاب را به کارگروه ملی پیشنهاد کرد که مصوب شد در یک دوره هفت ساله صورت گیرد و امیدواریم با تأمین منابع شاهد اجرای طرح ها و افزایش سطح آب و احیا کامل آن باشیم.
استاندار گیلان با تاکید بر لزوم رصد مستمر نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی برای پیشگیری از چنین اقداماتی اضافه کرد: بررسی دقیق نقشه ها برای جلوگیری از تحقق سو نیت ها باید در دستور کار قرار گیرد.

شناسایی و دستگیری عاملان آتشسوزی تالاب انزلی / ‬دستگیری ۵ نفر
«سردار عزیزاله ملکی» فرمانده نیروی انتظامی گیلان هم با تکیه بر عزم جدی پلیس در برخورد با کسانی که برای دستیابی به منافع شخصی، بدون توجه به محیط زیست، نسبت به تخریب منابع خدادادی اقدام می کنند، اظهار نمود: عوامل آتشسوزی اراضی تالاب انزلی شناسایی و دستگیر شدند.
وی ضمن اشاره به وقوع دو مورد آتشسوزی اخیر حدود هفت هکتار از اراضی روستای تربگوده و محله سوسر در حاشیه تالاب انزلی، اظهار داشت: پلیس از همان ابتدای وقوع آتشسوزی با اقدامات کارشناسی و بررسی میدانی و همینطور همکاری خوب اهالی منطقه، نسبت به بررسی مبحث اقدام و در حداقل زمان ممکن توانست عوامل دخیل در این دو آتشسوزی را شناسایی و دستگیر کند.
فرمانده انتظامی گیلان، انگیزه متهمان در به آتش کشیدن بخش هایی از اراضی تالاب را سودجویی، تصرف و ایجاد کاربری مورد نظر عنوان نمود و اضافه کرد: پنج نفر از عوامل این آتشسوزی به دستگاه قضایی معرفی که سرانجام منجر به صدور قرار برای تعداد دو نفر از این متهمان شد.
۵۰ نفر از بسیجیان برای مهار آتش وارد عمل شدند
با توجه به گسترش آتش و عدم موفقیت در مهار کامل آن سپاه هم همانند همیشه با بسیجیان خود وارد عمل شد. فرمانده سپاه ناحیه انزلی هم در اینباره اظهار نمود: از بامداد امروز (سه شنبه) ۵۰ بسیجی جهت کمک به اطفای حریق و مهار آتش نیزارهای تالاب انزلی به کمک نیروهای خدمات رسان آمدند.
سرهنگ مهدی صفاتی اضافه کرد: نیروهای بسیج در کنار سایر نیروها به دل نیزارهای تالاب رفتند تا از حجم آتشی که به علت گرمای هوا و وزش باد افزایش پیدا کرده، کم کنند.
وی افزود: از تجهیزات خاصی استفاده نکرده ایم و فقط بعنوان نیروهای کمکی در کنار سایر خدمات رسانان و امداد گران کمک رسان هستیم.
سرهنگ صفاتی تصریح کرد: نیروهای سپاه به همراه بسیجیان خود هرجایی که احتیاج به کمک باشد وارد میدان عمل می شوند.
با توجه به ادامه دار بودن حریق در تالاب انزلی و نبود مسیر دسترسی برای مهار کامل آتش مسؤلان استان گیلان درخواست استفاده از هواپیمای ایلوشین را داده اند که مورد موافقت قرار گرفته و به قول خبرنگار مهر در که صحنه حاضر است تا ساعاتی دیگر با ورود این هواپیما به انزلی عملیات مهار کامل آتش صورت خواهد گرفت.


منبع:

1400/06/10
23:58:52
5.0 / 5
249
تگهای خبر: آب , باد , بحران , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه