گزارش گل سپید؛

قصه جنگل، قاچاقچیان چوب و جنگلبانان

قصه جنگل، قاچاقچیان چوب و جنگلبانان گل سپید: جنگلبان گیلانی با وجود کمبود امکانات، نبود امنیت شغلی و حقوق اندک از جان خود برای حراست و صیانت از جنگل های استان می گذرد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: استان گیلان ۵۶۵ هزار هکتار جنگل دارد این در حالی است با توجه به این وسعت و گستردگی و حضور همیشگی سودجویان و قاچاقچیان تنها ۵۵۷ جنگل بان از این عرصه های طبیعی صیانت و حراست می کنند.
در ماه های اخیر بارها خبر ضرب و شتم محیط بانان و جنگلبانان شهرهای مختلف استان گیلان توسط سودجویان و قاچاقچیان چوب به انتشار یافته است. افرادی که برای حفاظت از این میراث ملی و امانت آیندگان با کمترین امکانات و تجهیزات و حتی حقوق های اندک و شرایط سخت کاری از جان خود می گذرند تا اجازه ندهند عده ای برای کسب منفعت یک تکه از درختان که حیات جنگل به آنها بستگی دارد را جدا کنند و در این میان حتی جان خودرا نیز از دست می دهند.
شهید «ناصر پیروی» همچون این افراد بود که که در زمان ریاست خود در اداره منابع طبیعی ماسال به سبب امتناع از برآوردن خواسته های گروهی از سودجویان ترور شد. از وی بعنوان یکی از خوشنام ترین و شجاع ترین جنگلبانان ایران نام برده شده است.

نبود امنیت شغلی و حقوق کافی
یکی از جنگلبانان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به کمبود نیرو برای حفاظت از عرصه های طبیعی استان گیلان، اظهار نمود: بیشتر نیروها شرکتی و قرقبان بوده و حقوق های خودرا بموقع دریافت نمی کنند.
وی با تاکید بر ضرورت توجه و حمایت مسئولان از جنگلبانان، اضافه کرد: یکی از مطالبات مهم از مسئولان این است که امنیت شغلی ما را فراهم آورند یکی از مطالبات مهم از مسئولان این است که امنیت شغلی ما را فراهم آورند.
این جنگلبان در ادامه به موضوع قراردادهای کاری جنگلبان اشاره و افزود: جنگلبانان برای حراست از جنگل از جان خود می گذرند در مقابل حقوق اندکی دریافت می کنند.
وی با اشاره به مظلومیت قشر جنگلبان، تاکید کرد: مسئولان باید صدای ما را بشنوند و برای رفع مشکلات ما اقدامی انجام دهند.
رفع تصرف ۱۵۰۰ هکتار از اراضی جنگلی گیلان
معاون پیش گیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز با اشاره به این که جنگل های هیرکانی بعنوان یک میراث طبیعی جهانی در استان گیلان قرار دارد، اظهار نمود: صیانت و حفاظت از این میراث باارزش وظیفه و تکلیف همه ما است.
احمد آقایی با اشاره به این که در سال قبل با حمایت دستگاه قضائی، متولیان حوزه منابع طبیعی موفق شده اند هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی جنگلی استان را رفع تصرف کنند، اظهار داشت: در پنج ماه نخست امسال نیز ۲۸۲ هکتار از اراضی جنگلی رفع تصرف شده است.
وی به تشکیل حدود ۹۱۶ فقره پرونده با موضوع تعرض به منابع طبیعی و جنگلی نیز اشاره و اشاره کرد: برای رسیدگی به این مساله کمیته صیانت از جنگلها در استان گیلان راه اندازی و فعال است.

برخورد قاطع با متصرفان اراضی ملی
آقایی با اشاره به برگزاری ۷۰ جلسه در قالب این کمیته، بیان کرد: در این جلسات همه اعضای شامل انتظامی، نظامی و امنیتی، منابع طبیعی، محیط زیست و دادستان های سراسر استان تلاش نموده در برخورد با متخلفان اقدامات مناسبی انجام دهند.
وی با اعلان اینکه منابع طبیعی و محیط زیست متعلق به همه نسل ها است و باید از آن حفاظت و صیانت شود، اظهار داشت: در سالهای اخیر مشاهده شده عده ای به منابع طبیعی تعرض کرده و در مقابل مأموران از قبول قانون تمرد کرده و ایراد ضرب و جرح می کنند.
معاون پیش گیری از جرایم دادگستری گیلان با اشاره به تقدیم شهدایی در حوزه حفاظت و صیانت از منابع طبیعی، اظهار نمود: دستگاه قضائی با این افراد برخورد قاطع انجام می دهد دستگاه قضائی با این افراد برخورد قاطع دارد.
وی با اعلان اینکه متأسفانه عده ای در استان از این افراد حمایت می کنند، اظهار داشت: دستگاه قضائی به این افراد نیز هشدار می دهد برای اینکه خط قرمز دستگاه قضا صیانت از منابع طبیعی است.
آقایی همین طور به موضوع ضرب و جرج محیط بان فومنی اشاره و اظهار نمود: ضاربان دستگیر و بازداشت شدند و بطور قطع مجازت سخت در انتظار این افراد است.


منبع:

1400/06/31
17:28:35
5.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه