گزارش گل سپید؛

دل پر خون سرخون از آلودگی نفتی

دل پر خون سرخون از آلودگی نفتی گل سپید: آذر ماه سال قبل بود که خط لوله انتقال نفت در منطقه میانکوه چهارمحال و بختیاری گرفتار شکستگی شد و خسارت های زیادی به مردم روستای سرخون وارد کرد اما همچنان این خسارات جبران نشده است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: ۹ ماه از حادثه شکستگی لوله انتقال نفت در «میانکوه» می گذرد اما هیچ اراده ای برای پرداخت خسارت به مردم این منطقه دیده نمی گردد تا استمرار این روند گلایه های مردم را در پی داشته باشد.
این خط لوله نفت در روز ۲۳ آذرماه سال جاری به سبب رانش زمین و سقوط سنگ در منطقه گندمکار سرخون گرفتار شکستگی و حجم بسیار زیادی از نفت وارد رودخانه شد. همین طور به سبب خارج شدن گاز از لوله نفت حریق نیز در منطقه رخ داد.
هرچند این حادثه خوشبختانه خسارت جانی در منطقه به همراه نداشت اما در زمینه محیط زیست خسارت های قابل توجهی به وجود آورده است.

خط لوله نفت مارون نفت خام را از استان خوزستان به استان اصفهان برای پالایش انتقال می دهد که قسمتی از این خط لوله انتقال نفت از منطقه سرخون بخش میان کوه شهرستان اردل استان چهارمحال و بختیاری می گذرد.
طی سالهای قبل آلودگی های نفتی در این منطقه زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده و خیلی از دام و طیور در «سرخون» به سبب حجم این آلودگی ها تلف شده اند.
بنا بر اعلام متولیان امر بیش از ۳۰۰ مورد شکایت از بروز خسارت در «سرخون» ثبت شده اما در طول این مدت تنها بخش محدودی از خسارت ها پرداخت شده که این مسئله انتقادات مردم این منطقه را در پی داشته است.
تأکید قالیباف بر لزوم نوسازی خط لوله و پرداخت خسارات
دی ماه سال جاری محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در جریان سفر به چهارمحال و بختیاری از نزدیک مشکلات شکستگی خط لوله انتقال لوله نفت مارون در منطقه سرخون اردل را پیگیری کرد.

وی در حاشیه بازدید از این منطقه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسیر لوله انتقال نفت در این منطقه باید به شکلی نوسازی و تلاش شود این مسیر انتقال نفت ایمن سازی شود.
وی اظهار داشت: علت شکستگی لوله انتقال نفت رانش زمین و ریزش بوده است که با وزیر نفت دراین زمینه برای اتخاذ تدابیر لازم صحبت شده است.
قالیباف بیان کرد: با کارشناسان این منطقه نیز صحبت شده است و پیگیر هستیم تا آلودگی های محیط زیستی در این منطقه رفع گردد.
وی افزود: برای جبران خسارت های ایجادشده توجه جدی دراین زمینه خواهیم داشت.
به رغم پیگیری های صورت گرفته همچنان خسارات این حادثه بطور کامل جبران نشده است.
افزایش مهاجرت به سبب خسارات ناشی از نشت نفت
قهرمان اسلامی اهل روستای «سرخون» در گفت و گو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه لوله انتقال نفت پنج بار در سالهای مختلف گرفتار شکستگی شده است، اظهار نمود: نشت نفت به آب روستا سبب افزایش بیماریهای پوستی و گوارشی شده است.

وی با اشاره به این که شغل مردم در این منطقه دامداری و کشاورزی است، عنوان کرد: به سبب نشت نفت در منطقه دامداری و کشاورزی نا ممکن شده و این امر سبب افزایش مهاجرت مردم از روستای «سرخون» شده است.
اسلامی به تعطیلی واحدهای شیلاتی در منطقه «میانکوه» اشاره نمود و افزود: تعداد زیادی دام و طیور از مردم این منطقه تلف شده است.
پرداخت خسارات ناشی از نشت نفت بر زمین مانده است
وی اضافه کرد: آزمایش های فراوانی جهت بررسی علت تلف شدن گوسفندان توسط کارشناسان دامپزشکی شهرستان «اردل» انجام شده است.
تنها خسارت ۱۰ خانواده در منطقه «سرخون» پرداخت شده و ۳۰۶ پرونده خسارت بر زمین مانده است اسلامی اظهار داشت: طبق نظر کارشناسان آلودگی نفتی و آلودگی ناشی از آتش سوزی علت اصلی تلف شدن دام و طیور این منطقه اعلام شده است.
وی با اعلان اینکه تنها خسارت ۱۰ خانواده در منطقه «سرخون» پرداخت شده است، اظهار نمود: ۳۰۶ پرونده خسارت بر زمین مانده و مسئولان پاسخگوی مردم نیستند.
سابقه ۳۰ ساله آلودگی نفتی در «میانکوه»
نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی هم در گفت و گو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه آلودگی نفتی در منطقه «میانکوه» سابقه ۳۰ ساله دارد، اظهار نمود: خط لوله انتقال نفت طی ۳۰ سال قبل پنج بار گرفتار حادثه شده و آب منطقه را آلوده کرده است.

قدرت الله حمزه با اعلان اینکه در آذرماه سال قبل با شکستگی لوله انتقال نفت و آتش سوزی خسارت زیادی به مردم روستای «سرخون» واردشده است، عنوان کرد: جابجایی لوله یکی از اولویت ها و درخواست های مردم منطقه بوده است.
تعویض خط لوله انتقال نفت
وی با اشاره به این که مسئولان مربوطه به دنبال جابجایی لوله نبودند اما با پیگیری لازم این مهم انجام شد، اظهار داشت: تعویض لوله در مسافت شش کیلومتر در حال انجام می باشد.
حمزه به ارسال نامه به رییس جمهور برای دفاع از حق مردم «سرخون» اشاره نمود و افزود: پیگیری های لازم درباب پرداخت خسارت ها انجام شده است.
نماینده مردم اردل، فارسان، کیار و کوهرنگ در مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه از رییس جمهور درخواست شده کمیته بررسی خسارت به این منطقه اعزام شود، اشاره کرد: مردم «سرخون» برای دریافت خسارت به دستگاه قضائی شکایت کرده اند و حکم اولیه ابلاغ گردیده اما حکم تجدیدنظر صادر نشده است.
به مباحث قضائی خسارت ها ورود نمی کنم
وی اضافه کرد: در بحث قضائی ورود نمی کنم و مردم باید شکایت خودرا از دادگستری پیگیری کنند.

حمزه با اعلان اینکه خسارات جدی به محیط زیست این منطقه واردشده است، عنوان کرد: هر دستگاه وظیفه ارزیابی خسارت واردشده به حوزه خودرا دارد و باید برای دریافت خسارت از طرف وزارتخانه های خود پیگیری کند.
بنابراین گزارش باتوجه به نشت نفت و خسارات واردشده به شیلات، دامداری، کشاورزی، راهداری و محیط زیست انتظار می رفت مسئولان بیش از این پیگیر پرداخت خسارت ها به مردم باشند اما با گذشت چندین ماه این مهم برآورد نشده و سبب گلایه مندی مردم «سرخون» شده است.
متولیان امر در زمینه های مختلف شامل استانداری، فرمانداری «اردل»، جهاد کشاورزی، شرکت آب منطقه ای و نمایندگان مجلس ضمن همکاری بین بخشی باید با پشتیبانی از مردم لطمه دیده و پیگیری لازم خسارت های واردشده را هرچه سریع تر از شرکت نفت مطالبه و جبران کنند.


منبع:

1400/07/04
11:14:23
5.0 / 5
238
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , آلودگی , ارزیابی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه