شاخص كیفیت هوای كلانشهر اراك در شرایط ناسالم

شاخص كیفیت هوای كلانشهر اراك در شرایط ناسالم گل سپید: اراك - ایرنا - كارشناس مسئول اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: شاخص كیفیت هوای اراك در روز جمعه برای سومین روز متوالی در شرایط ناسالم برای گروه های سنی حساس است.


علیرضا محرابیان در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: داده های سامانه پایش آتلاین مركز سنجش كیفیت هوای اراك در ساعت 15 امروز میانگین لحظه ای 24 ساعته آلایندهای هوای اراك را 101 اعلام نمود.
وی اظهار داشت: این در شرایطی است كه میزان ذرات معلق كمتر از 2 و نیم میكرون در ساعت 8 بامداد امروز (جمعه) 33 میكروگرم بر متر مكعب گزارش شده كه مبین شرایط سالم هوا بود.
وی بیان كرد: شاخص كیفیت هوای اراك در روز گذشته (پنجشنبه ) هم به 105 بود كه مبین هوای ناسالم برای گروه های سنی حساس است.
كارشناس مسئول پایش اداره كل حفاظت محیط زیست استان مركزی ادامه داد: شاخص استاندارد سنجش آلاینده های هوا 35 میكروگرم بر متر مكعب است و سفارش می گردد در شرایط ناسالم هوا، گروه های سنی حساس همچون كودكان، زنان باردار، بیماران قلبی ریوی، بیماران سخت درمان و سالمندان از تردد در فضاهای باز خودداری كنند.
كلانشهر اراك با 520 هزار نفر جمعیت مركز استان مركزی است كه به لحاظ اقلیمی از سه سمت با كوه محصور شده و از یك سمت هم با تالاب كویری میقان همجوار است.
وجود كانون ها و چشمه های غبار نمكی در تالاب كویری میقان اراك یكی از عوامل بالقوه برای آلایندگی این كلانشهر است و با كمترین وزش باد ریزگردها با منشاء محلی قابلیت انتقال در هوای اراك را دارند.
تالاب میقان مهمترین كانون بحرانی فرسایش بادی دارای مطالعات فنی در استان مركزی است كه مساحت این كانون 12 هزار هكتار است و میزان فرسایش بادی آن در هر هكتار 100 تن در سال است.
شرایط اقلیمی اراك به گونه ای است كه این منطقه در خیلی از موارد در فصول سرد سال با پدیده وارونگی دما مواجه می گردد.
كلانشهر اراك از ابتدای امسال تابحال 56روز با كیفیت ناسالم را در كارنامه خود به ثبت رسانده است.
6013/تهیه و انتشار: مژگان حیدری


1396/10/08
21:34:04
5.0 / 5
4711
تگهای خبر: باد , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه