سازمان هواشناسی هشدار داد

کاهش دمای ۸ استان

کاهش دمای ۸ استان به گزارش گل سپید سازمان هواشناسی با صدور یک اخطار نارنجی و سه اخطار زرد رنگ از افزایش سرعت باد در بعضی نقاط کشور و کاهش دما و پایداری جوی در شهرهای صنعتی کشور اطلاع داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از افزایش سرعت باد طی بازه زمانی پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) تا دوشنبه( ۱۱ بهمن ماه) اطلاع داد.

نوع مخاطره حاصل از این پدیده افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۲ تا ۳ متر و در فراساحل تا ۳.۵ متر است.

منطقه اثر این سامانه پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان و بوشهر، جمعه( ۸ بهمن ماه) تنگه هرمز، خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان و شنبه( ۹ بهمن ماه) تنگه هرمز، خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان خواهد بود.

یکشنبه (۱۰ بهمن ماه) تنگه هرمز، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان و دوشنبه (۱۱ بهمن ماه) تنگه هرمز، مناطق مرکزی و شرقی خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان تحت تأثیر فعالیت این سامانه خواهند بود.

اثرات این مخاطره خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق شدن قایق های سبک و نیمه سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و صدمه به قفس ها و تورهای صیادی خواهد بود.

توصیه می شود پرهیز از فعالیتهای تفریحی و محدودیت در سایر فعالیتهای دریایی بخصوص در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هرگونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.

همچنین سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ از افزایش میزان سرعت باد طی روزهای پنج شنبه و جمعه (۷ و ۸ بهمن ماه) اطلاع داد.

حاکمیت این شرایط جوی افزایش ارتفاع موج در ساحل بین ۱.۵ تا ۲ متر و در فراساحل تا ۳ متر را دریای خزر، نواحی ساحلی و دور از ساحل گیلان، مازندران و گلستان به دنبال دارد.

اثر این مخاطره می تواند سبب افزایش احتمال اختلال در فعالیتهای دریایی، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، احتمال غرق شدن شناورهای سبک و نیمه سنگین و احتمال پاره شدن تورهای صیادی و صدمه به قفس ها شود.

بر اساس سفارش سازمان هواشناسی احتیاط در تردد قایق های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیتهای دریایی در مناطق فراساحل، احتیاط در تردد کشتی های تجاری و اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از هر گونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.
سازمان هواشناسی در ادامه با صدور اخطار زردرنگ از پایداری و سکون نسبی هوا طی بازه زمانی سه شنبه( ۵ بهمن ماه) تا چهارشنبه( ۶ بهمن ماه) اطلاع داد.
نوع مخاطره این پدیده افزایش غلظت آلاینده های جوی و کاهش کیفیت هوا خواهد بود.
منطقه اثر این سامانه سه شنبه( ۵ بهمن ماه) شهرهای اصفهان و اراک و چهارشنبه( ۶ بهمن ماه) شهرهای تهران، کرج، اصفهان و اراک است.
اثر این مخاطره می تواند در صورت عدم کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک افزایش آلودگی هوا تا حد ناسالم برای گروههای حساس و در مناطق پرتردد و صنعتی و احتمال افزایش آلودگی هوا در حد ناسالم برای تمام گروه ها شود.
سفارش می شود از رفت وآمدهای غیر ضروری در سطح شهر بخصوص برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری پرهیز شود. پرهیز از فعالیتهای فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها هم باید در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ از نفوذ سامانه پرفشار سرد از بامداد جمعه( ۸ بهمن ماه) تا اوایل وقت شنبه( ۹ بهمن ماه) اطلاع داد که باعث کاهش دما به میزان ۵ تا ۷ درجه سانتیگراد می شود.

منطقه اثر این سامانه جمعه( ۸ بهمن ماه) استانهای خوزستان، بوشهر، شمال و غرب فارس و شنبه( ۹ بهمن ماه) جنوب فارس، هرمزگان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر مخاطره این سبب یخ زدگی محصولات کشاورزی و احتمال خسارت به ماشین آلات کشاورزی می شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از راه انجام آبیاری خارج از نوبت، مصرف کودهای پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی مانند فروت ست و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان جهت مقاوم‏ سازی درختان به سرما، تأمین سوخت و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها است.

با توجه به کاهش محسوس دما، حفاظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار، با عنایت به پایین بودن دمای سطح زمین بخصوص در مناطق مرتفع و کوهستانی، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان صدمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کوددهی استخرهای پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک بامداد و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در مناطقی که دما به زیر صفر می رسد، خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، استفاده از ضد یخ در ماشین ‏آلات و ادوات کشاورزی و حفاظت از سبزی و صیفی جات تازه کشت شده در مقابل سرما در استانهای جنوبی هم در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه از تغییر نوع توده هوا و افزایش گرادیان فشاری اطلاع داد.

زمان شروع این سامانه اوایل وقت پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) است و تا قبل از ظهر جمعه( ۸ بهمن ماه) ادامه خواهد داشت.

نوع مخاطره حاصل از این پدیده وزش باد شدید می باشد.

پنج شنبه( ۷ بهمن ماه) استانهای خوزستان، بوشهر، فارس، جنوب اصفهان، یزد، کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان و جمعه( ۸ بهمن ماه) استانهای هرمزگان، سیستان و بلوچستان درگیر این پدیده خواهند بود.

اثر مخاطره حاصل افزایش احتمال خسارت به گلخانه ها و شکستن نهال ها است.

توصیه می شود استقامت نهال های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در مقابل باد، خودداری از محلول پاشی و سم پاشی، استقامت و ترمیم سقف و سازه های گلخانه ها، عایق بندی و حفاظت از کندوها، با عنایت به باد و سرما در مناطق سردسیر، دامداری ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن ها اقدام نمایند، سالن های مرغداری نسبت به تهویه و کنترل دما در شرایط باد اقدامات لازم را انجام دهند، عدم انجام آبیاری جهت پیشگیری از سست شدن ریشه گیاهان به علت باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده های کشاورزی روی زمین و عدم آهک پاشی در استخرهای خاکی پرورش ماهی و مزارع میگو که آب آن تخلیه شده به علت وزش باد شدید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/11/05
20:23:05
5.0 / 5
544
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه