سازمان هواشناسی هشدار داد

خیزش گرد و خاک در ۹ استان

خیزش گرد و خاک در ۹ استان به گزارش گل سپید سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در۹ استان، افزایش سرعت باد و ارتفاع امواج تا سه متر و احتمال غرق شدن شناگران، شکستن درختان کهنسال و نهال ها و سقوط اشیاء از ارتفاعات اخطار داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین ۲ تا ۳ متر در شرق دریای عمان و مناطق ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان اطلاع داد.

در این شرایط جوی خطر غرق شدن شناگران، صدمه رسیدن به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در فعالیتهای دریایی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه های احتمالی ممنوعیت شنا، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی بخصوص تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی را سفارش می کند.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از افزایش گرادیان فشاری و وزش بادشدید در نیمه شرقی در اواخر شب و صبح، خیزش گردوخاک، در مناطق مستعد توفان گردوخاک و در بستر رودخانه های خشک شده توفان شن از پس از ظهر چهارشنبه تا پس از ظهر شنبه( ۸ تا ۱۱ تیرماه) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان رضوی، شمال شرق کرمان و نوار شرقی سمنان، پنج شنبه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نوار شرقی و نیمه جنوبی خراسان رضوی، نوار شرقی سمنان، شمال شرق کرمان، جمعه در خراسان جنوبی، نیمه جنوبی و نوار شرقی خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه غربی خوزستان و نوار غربی ایلام و شنبه در خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی، نیمه شرقی سمنان، شمال شرق اصفهان، نیمه غربی خوزستان و نیمه غربی غربی ایلام مورد انتظار است.

این مخاطره جوی کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به سازه های موقت، احتمال شکستن درختان کهنسال و نهال ها، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال صدمه به صنایع حساس به گردوخاک را به دنبال دارد.

به سفارش سازمان هواشناسی برای کاهش صدمه های احتمالی اجتناب از حضور در فضای باز بخصوص گروههای حساس، مستحکم کردن سازه های موقت، استفاده از بادگیر و قیم در باغات، مدیریت و حفاظت از صنایع حساس به گردوخاک در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور اخطار زرد رنگ دیگری از افزایش سرعت باد و افزایش ارتفاع امواج ۱ تا ۱.۵ متر طی روزهای شنبه و یکشنبه(۱۱ و ۱۲ تیرماه) در منطقه شمال و مرکزی خلیج فارس و استانهای بوشهر و خوزستان و غرب استان هرمزگان اطلاع داد.

در اثر این مخاطره احتمال غرق شدن شناگران، احتمال صدمه به قفس ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک مورد انتظار است.

برای کاهش صدمه های احتمالی احتیاط در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی بخصوص تردد با شناورهای سبک و قایق های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان دریایی در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/04/09
12:12:32
5.0 / 5
160
تگهای خبر: باد , باغ , تردد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه