آزمایش هایی که بلای جان محیط زیست شد

آزمایش هایی که بلای جان محیط زیست شد گل سپید: خراسان رضوی 9 میلیارد آزمایش کووید 19 در چین از شروع سال 2020 تا حالا حداقل 5.4 میلیون تن گازهای گلخانه ای ساخته است.به نقل از اسکمپ، پروفسور دانشگاه فناوری شیمیایی پکن می گوید: وقتی آزمایش های کووید ۱۹ میلیونها بار در سطح جهانی بطور روزانه صورت گیرد، بطور قطع تاثیری بدنبال خواهد داشت.

گروهی از پژوهشگران دریافتند چرخه عمر یک آزمایش تشخیصی اسید نوکلئیک کووید ۱۹ در چین می تواند منجر به انتشار ۰.۶ کیلوگرم دی اکسید کربن شود که معادل حدود نیمی از انتشار کربن مصرف برق روزانه یک فرد در این کشور است.

محققان در تحقیق جدیدی اعلام نمودند تولید کیت های آزمایش، حمل و نقل و تصفیه زباله همگی موجب انتشار گازهای گلخانه ای(GHG) و آلودگی آب و هوا می شود.

بر این اساس بهتر است روش های پیشرفته برای تصفیه زباله، حمل و نقل با کربن کم و استفاده از مواد سازگارتر با محیط زیست در نظر گرفته شود برای اینکه جهان همچنان به مبارزه با همه گیری ویروس کرونا ادامه می دهد و تعدادی از کشورها به رهبری چین سیاست مقابله با کووید صفر را اجرا می کنند.

به گفته پژوهشگران هم اکنون آزمایش های کوید در سطح انبوه در سراسر کشور چین برای پیش گیری از شیوع بیماری اعمال می شود.

محققان موسساتی همچون دانشگاه فناوری گوانگدونگ، دانشگاه فناوری شیمیایی پکن(BUCT) و دانشگاه میشیگان آن آربور آمریکا نیز گفته اند بااینکه تشخیص کووید ۱۹ برای اختتام دادن به همه گیری از اهمیت بالایی برخوردارست اما تاثیرات زیست محیطی آنرا نباید نادیده گرفته شود.

سو شین، استاد مهندسی زیست پزشکی در دانشگاه فناوری شیمیایی پکن و یکی از پژوهشگران این تحقیق، اظهار داشت: زمانی که یک کیت کوچک آزمایشی را می بینیم، اغلب تمایل داریم که تأثیر محیطی آنرا نادیده بگیریم اما وقتی آزمایش ها میلیونها بار در سطح جهانی بطور روزانه صورت گیرد، به طور قطع این حجم از آزمایش بر محیط زیست تاثیر خواهد گذاشت.

چین از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ در ماه مارس امسال در شانگهای سیاست های سختگیرانه تری اتخاذ نموده است. ده ها شهر در سراسر کشور قرنطینه و محدودیت های سفر را بر آتاعمال کرده اند. تعدادی از شهرها مانند مرکز فناوری جنوبی شنژن از ماه مارس آزمایش های کووید ۱۹ را عادی کرده اند؛ بطوریکه ساکنان باید آنرا هر ۲۴، ۴۸ یا ۷۲ ساعت بوسیله شبکه عظیمی از امکانات آزمایش رایگان انجام دهند.

محققان اثرات زیست محیطی مانند انتشار گازهای گلخانه ای، فلزات سنگین و آلاینده های آب از یک آزمایش کووید ۱۹ در چین را با پیروی از یک رویکرد چرخه کامل حیات «از گهواره تا گور» بررسی کردند.

یک آزمایش معمولی کووید ۱۹ اغلب توسط تکنسین با بهره گیری از یک سواب یکبار مصرف برای جمع آوری مواد تنفسی از بینی یا دهان بیمار شروع می شود. وی آنرا در یک لوله حاوی محیط انتقال ویروس می بندد؛ سپس آنرا از ایستگاه آزمایش به لابراتوار بالینی منتقل می کند. بدنبال این مساله استخراج RNA و تقویت اسید نوکلئیک به انجام می رسد. پسماندهای پزشکی بعد از آن ضد عفونی شده و در یک زباله سوز با دمای بالا دفع می شود.

محققان دریافتند مجموع انتشار گازهای گلخانه ای در هر آزمایش ۶۱۲.۹ گرم است که بیشتر آن دی اکسید کربن و کمی متان است.

سو بیان کرد: انتشار گازهای گلخانه ای تلفیقی از ۲ آزمایش نوکلئیک بطور تقریبی معادل انتشار گازهای گلخانه ای مصرف برق روزانه یک ساکن چینی است.چین تعداد کل آزمایش هایی که از زمان شیوع کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ انجام داده را فاش نکرده است. با اینحال برمبنای اطلاعات یک منبع داده، چین بیش از ۹ میلیارد آزمایش را از شروع سال ۲۰۲۰ تا ۱۱ آوریل امسال انجام داده است. آزمایش های امسال ۱۰ برابر بیش از ایالات متحده است که دومین کشور بزرگ از نظر تعداد آزمایش های انجام شده کووید ۱۹ شمرده می شود.

این موضوع نشان میدهد حداقل ۵.۴ میلیون تن گازهای گلخانه ای می تواند به سبب آزمایش های کووید ۱۹ آن هم تنها در چین تولید شده باشد. این کشور که متعهد شده بود در سال ۲۰۶۰ به انتشار خالص کربن صفر برسد، بیش از ۱۱.۹ میلیارد تن گازهای گلخانه ای یا ۳۳ درصد از میزان کل جهان را طی سال ۲۰۲۱ در چین منتشر نمود.

تجزیه و تحلیل پروسه آزمایش کووید ۱۹ نشان میدهد تصفیه زباله بیشترین سهم انتشار گازهای گلخانه ای با ۷۱.۳ درصد از کل را تشکیل می دهد. تولید کیت آزمایش و حمل و نقل به ترتیب ۱۴.۵ و ۱۳.۳ درصد در انتشار گازهای گلخانه ای سهم دارد.

فرآیند تصفیه ضایعات مستلزم انتشار زیادی است برای اینکه تمام زباله ها با بخار با دمای بالا استریل و در یک زباله سوز با دمای بالا بین ۸۵۰ تا ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد دفع می شوند که هر ۲ نیاز به تنظیمات انرژی قابل توجهی دارد.

فرآیند حمل و نقل نیز نگران کننده است برای اینکه کیت های آزمایش باید حین حمل و نقل در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری شوند تا فعالیت مواد تشکیل دهنده آن حفظ شود؛ هم اکنون وانت های دیزلی معمولی رایج ترین مسیر تدارکات زنجیره سرد پزشکی موجود در چین است. برای حمل و نقل در مسافت های طولانی سرمایش اضافی مورد نیاز است که همین موضوع سبب مصرف سوخت اضافی می شود. نتایج این تحقیق نشان داد میانگین فاصله تحویل کیت آزمایش از تولیدکنندگان تا مراکز آزمایش در چین حدود ۵۹۶۰ کیلومتر است.

انتشار گازهای گلخانه ای از پروسه آزمایش های پزشکی، ناشی از مصرف برق تجهیزات آزمایشی است که اغلب هفت تا ۱۵ دقیقه طول می کشد تا اسیدهای نوکلئیک آن استخراج شود و بعد از آن ۱.۳۰ ساعت در چرخه حرارتی واکنش زنجیره ای پلیمراز برای نتایج آزمایش زمان می برد.

به گفته پژوهشگران در واقعیت تاثیر زیست محیطی آزمایش های کووید ۱۹ می تواند حتی بزرگتر باشد برای اینکه تاثیر حمل و نقل زباله های پزشکی از مراکز آزمایش به تصفیه خانه های زباله به سبب در اختیار نبودن داده ها وجود ندارد.

آنان سه راهبرد احتمالی کاهش اثرات زیست محیطی را برای آزمایش کووید ۱۹ پیشنهاد کردند که شامل استفاده از مواد سازگار با محیط زیست و قابل بازیافت در کیت های آزمایش، بازبینی در روش های موجود تصفیه پسماندهای پزشکی و استفاده از وسایل نقلیه الکتریکی در حمل و نقل است.

سو اضافه کرد: امیدوار هستم شرکتها و سیاست گذاران مربوطه متوجه این مساله شوند. آزمایش کووید ۱۹ در وضعیت همه گیری فعلی هنوز لازم است اما باید راه هایی برای بهبود اثرات زیست محیطی آن وجود داشته باشد.

یافته های این تحقیق در مجله Environmental Science & Technology منتشر گردید.

منبع:

1401/06/22
09:56:34
5.0 / 5
375
تگهای خبر: آب , آلودگی , پزشك , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه