گزارش گل سپید؛

گندمان تالابی که نجات یافت

گندمان تالابی که نجات یافت به گزارش گل سپید، تالاب گندمان، تالابی در مجاورت شهر گندمان و در استان چهارمحال و بختیاری است. این تالاب از جانب نزدیک به محورهای مواصلاتی استان بوده و از طرفی در نزدیکی منطقه حفاظت شده تنگه صیاد است.


به گزارش گل سپید به نقل از مهر، حفظ تالاب ها در کشور بعنوان یکی از مهم ترین زیستگاه های پرندگان و دوزیستان نادر و در معرض خطر باعث حفظ تنوع زیستی در کشور خواهد خواهد شد. یکی از تالاب هایی که در سالهای اخیر به همت سازمان حفاطت از محیط زیست جانی تازه به خود گرفته است؛ تالاب گندمان است. تالاب گندمان، تالابی در مجاورت شهر گندمان و در استان چهارمحال و بختیاری است. این تالاب از جانب نزدیک به محورهای مواصلاتی استان بوده و از طرفی در نزدیکی منطقه حفاظت شده تنگه صیاد است. منطقه ای که زیستگاه قوچ و بز کوهی و دیگر نمونه های در معرض خطر است. مجموعه اقداماتی که در ده سال قبل برای حفظ و احیای این تالاب صورت گرفت به حفظ موجودات در معرض خطر تالاب کمک شایانی کرد؛ از طرفی این اقدامات باعث شد تا موجودات دیگری هم که بعضی از آنان تنها متعلق به تالاب ها هستند به تدریج پایشان به این تالاب باز شود. حفظ حق آبه تالاب، کنترل و مدیریت کشاورزان ساکن در اطراف حریم تالاب و نظارت دائمی محیط بانان منطقه از عواملی است که در تمام این سال ها برای حفظ و بهبود وضع تالاب مورد پیگیری قرار|گرفت. یکی دیگر از این اقدامات راه اندازی بند خاکی در بخش شرقی تالاب در سال ۹۲ بود. به کمک این بند خاکی، آب باران در فصول پاییز و زمستان در تالاب ذخیره شده و تبخیر و هدر رفت آب تا حد زیادی کاهش پیدا کند. هدایت آب مازاد زمینهای کشاورزی اطراف هم همچون آثار راه اندازی بند خاکی است.
گونه هایی نظیر عقاب دریایی دم سفید، غاز پیشانی سفید کوچک، اردک سرحنایی، شاهین دودی تا چند سال قبل نه در سطح تالاب که در استان هم مشاهده نشده بودند روح الله عسگری محیط بان و کارشناس پرندگان آبزی و کنار آبزی مستقر در تالاب گندمان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه راه اندازی بند خاکی باعث شد که تالاب بستر زیستی مناسبی پیدا کند؛ اظهار داشت: این اقدام باعث شد تا ما به تدریج گونه های مختلفی را که در زمان های قبل شاهد آن نبودیم؛ در سطح تالاب و حتی در سطح استان مشاهده نماییم. وی با اشاره به اینکه بعضی از این گونه ها برای نخستین بار در تالاب مشاهده شده اند؛ اظهار داشت: حضور این گونه ها به هیچ عنوان پیش از این سابقه نداشته است؛ گونه هایی نظیر عقاب دریایی دم سفید، غاز پیشانی سفید کوچک، اردک سرحنایی، شاهین دودی تا چند سال قبل نه در سطح تالاب که در استان هم مشاهده نشده بودند. پوشش گیاهی مناسب تالاب گندمان را شاید بتوان مهم ترین عاملی دانست که این حیوانات و پرندگان نادر، این تالاب را بعنوان زیستگاه خود برگزیده اند. همراه این مسئله، بستر زیستی و عمق مناسب آب در تالاب هم سبب شده است تالاب گندمان یک محل مناسب برای زمستان گذرانی و تابستان گذرانی گونه های مختلف پرندگان آبزی و کنار آبزی باشد. افزایش پرندگان زادآور تالاب به ۲۵ گونه عسگری که خود یکی از طراحان و مجریان احیای تالاب گندمان است؛ در مورد اثر احیا بر زیست تالاب اظهار داشت: گونه های زادآور اطراف تالاب، قبل از آنکه بند خاکی است راه اندازی شود دوتا سه گونه بود که در سطح تالاب شناسایی شد. اما پس از راه اندازی بند خاکی شاهد زادآوری بیشتر از ۲۵ نوع پرنده در سطح تالاب گندمان هستیم و همینطور حدود ۹۰ تا ۱۰۰ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی هستیم که بعنوان مهاجر زمستان گذرانی تابستان گذرانی می کنند. با این وجود بخش هایی از تالاب گندمان عمق آب کمتری دارد و اطراف تالاب هم زیر کشت محصولات کشاورزی است. محیط بانان و کارشناسان محیط زیست وجود قسمت های زیستی متعدد را اطراف تالاب ضروری می دانند. قسمت هایی از تالاب خشک شده از جزئی از بستر خود تالاب است. کارشناسان محیط زیست معتقدند آب گرفتگی تالاب را نباید بیش از اندازه طبیعی گسترش داد؛ تالاب نباید تنها مناطق غرقابی داشته و باید فضای مرغزاری هم داشته باشد. وقتی یک اکوسیستم به لحاظ عملی مؤثر است که تنوع اکوسیستمی و تنوع اقلیمی مختلف داشته باشد. احیای و مرمت تالاب ها نیازمند همکاری دستگاههای مسئول با سازمان محافظت از محیط زیست است. در واقع برای احیای تالاب، علاوه بر تعامل با کشاورزان و دامداران منطقه، کارخانه ها و مجتمع های تولیدی هم باید تا مسافت مشخصی دور از تالاب باشند. عدم آلودگی آب ورودی به تلاب و آلودگی هوا در کنار خودداری از ایجاد آلودگی های صوتی، عدم تخریب زیستگاه با ساخت بنا و جاده های غیرکارشناسی، توجه به حق آبه و پیشگیری از شکارچیان غیر مجاز همچون اموری هستند که از جانب سازمان محافظت از محیط زیست با همکاری دیگر نهادها درحال پیگیری است تا تالاب گندمان همچنان نگین زیبای استان چهارمحال و بختیاری بوده و میزبان پرندگان آبزی و کنار آبزی بیشتری باشد.


منبع:

1401/08/11
10:02:12
5.0 / 5
283
تگهای خبر: آب , آلودگی , اكوسیستم , پرنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه