سفارش های هواشناسی در پی بارش ها وکاهش دما

سفارش های هواشناسی در پی بارش ها وکاهش دما گل سپید: سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و کولاک در هشت استان و بارش شدید باران در شش استان، سیلابی شدن مسیل ها و آبگرفتگی معابر همین طور وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در جنوب کشور و احتمال لطمه به تاسیسات دریایی هشدار داد.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی از فعالیت سامانه جوی همراه با بارش های برف و کولاک یا رخداد مه و کاهش نسبی دما طی روز سه شنبه ( ۲۰ دی) در استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، یزد، جنوب و غرب اصفهان، شمال فارس، شمال و ارتفاعات کرمان آگاهی داد.

بر اثر این مخاطره اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در کارهای عمرانی، اختلال در ناوگان حمل و نقل هوایی و زمینی، یخبندان و مه در جاده ها، خسارت به صنعت کشاورزی پیش بینی می شود.

سازمان هواشناسی نسبت به پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از کارهای کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رو، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، خودداری دامداران و عشایر از عبور از ارتفاعات، عایق بندی و صیانت از کندوها و تغذیه کمکی کلونی ها را سفارش می کند.

این سازمان در ادامه نیز نسبت به فعالیت سامانه جوی همراه با بارش های شدید باران، گاهی توام با رعدوبرق و وزش باد شدید موقت وکاهش نسبی دما طی روز سه شنبه ( ۲۰ دی) در بوشهر، جنوب فارس، کرمان، هرمزگان و نیمه شمالی سیستان و بلوچستان هشدار داد.

بر اثر این مخاطره آبگرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در کارهای عمرانی، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال صاعقه، تاخیر و احتمال لغو پروازها و خسارت به صنعت کشاورزی پیش بینی می شود.

به سفارش سازمان هواشناسی در این شرایط جوی خودداری از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، پاکسازی آبروها و کانال های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از کارهای کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ رودر دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی همین طور انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه های امدادی و سایر دستگاه های اجرائی مسئول، پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرهای کشاورزی و جلوگیری از ورود آب گل آلود به آنها را سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج درمناطق ساحلی ۱تا ۱.۵ متر در مناطق دور از ساحل تا ۲.۵ متر از سه شنبه تا ظهر یکشنبه (۲۰ تا ۲۵ دی) آگاهی داد.

این مخاطره جوی روز سه شنبه در خلیج فارس، چهارشنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل خلیج فارس، تنگه هرمز، جمعه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز، مناطق دور از ساحل استان سیستان و بلوچستان و یکشنبه در تنگه هرمز پیش بینی می شود.

در اثر این مخاطره خسارت به شناورهای سبک، تفریحی و احتمالاً نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها، پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس ها و احتمال لطمه به تاسیسات دریایی مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی نسبت به محدودیت در تردد با شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیش گیری از هر گونه خسارت، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در کارهای دریایی در سواحل و فراساحل را سفارش می کند.

سازمن هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از افزایش سرعت باد و ارتفاع امواج درمناطق ساحلی ۱تا ۱.۵ متر در مناطق دور از ساحل ۱.۵ تا ۲.۵ متر از سه شنبه تا پنجشنبه (۲۰ تا ۲۲ دی) آگاهی داد.

این شرایط جوی روز سه شنبه درتنگه هرمز، چهارشنبه در دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان و پنجشنبه در خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل بوشهر پیش بینی می شود.

در اثر این مخاطره احتمال پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس ها، احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه ها و احتمال لطمه به تاسیسات دریایی مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش لطمه ها و مخاطرات، اجتناب از شنا و غواصی خصوصاً در فراساحل، محدودیت در ترددهای دریایی خصوصاً تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیش گیری از هر گونه خسارت احتمالی، جمع آوری تورهای صیادی واعمال محدودیت در کارهای دریایی را سفارش می کند.

به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زرد رنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم برای مواجهه با پدیده ای جوی را داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.
منبع:

1401/10/21
08:33:30
5.0 / 5
288
تگهای خبر: آب , باد , بارش , تردد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه