فروپاشی صفحه یخی قطب جنوب حتمی است؟

فروپاشی صفحه یخی قطب جنوب حتمی است؟ به گزارش گل سپید، خراسان رضوی دانشمندان اعلام کردند که فروپاشی ورقه یخی غرب قطب جنوب که باعث افزایش فاجعه بار سطح دریا می شود، اجتناب ناپذیر نیست.


به نقل از یاهونیوز، با افزایش دمای کره زمین، نگرانی فزاینده ای در خصوص این وجود دارد که گرمایش می تواند به اصطلاح نقاط اوجی را ایجاد نماید که سبب ذوب برگشت ناپذیر یخ های عظیم جهان می شود و در نهایت سطح اقیانوس ها را به اندازه ای بالا می برد که منجر به ترسیم باردیگر نقشه جهان به طرز قابل توجهی شود.
نتایج پژوهش جدیدی نشان داده است که برهم کنش پیچیده ای از عوامل مؤثر بر ذوب یخ های غرب قطب جنوب که محل استقرار طبیعی و ناپایدار جزیره پاین و یخچال های توویتز با نام مستعار «یخچال روز قیامت» است، می توانند سطح آب های جهانی را بیشتر از سه متر (۱۰ فوت) بالا برند.
با استفاده از تصاویر ماهواره ای همینطور تاریخچه اقیانوس و اقلیم بین سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵، گروه بین المللی از محققان دریافتند، در حالیکه ورقه یخی غرب قطب جنوب به عقب نشینی ادامه می دهد، سرعت ریزش یخ در منطقه صدمه پذیر خط ساحلی کاسته می شود. آنان به این نتیجه رسیدند که این کاهش سرعت، ناشی از تغییرات دمای اقیانوس هاست که توسط بادهای فراساحلی با عنایت به منطقه با تفاوت های آشکار ایجاد می شود.
محققان می گویند که این امر سؤالاتی را در مورد چگونگی تاثیر افزایش دما بر قطب جنوب، با ایفای نقش کلیدی شرایط اقیانوسی و جوی بوجود می آورد.
یکی از محققان این تحقیق، پروفسور اریک استیگ از دانشگاه واشنگتن در سیاتل آمریکا ابراز کرد: فروپاشی صفحه یخی اجتناب ناپذیر نیست؛ این امر بستگی به تغییرات اقلیمی در چند دهه آینده دارد که می توانیم با کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بر آن تأثیر مثبت بگذاریم.


محققان مشاهده نمودند در حالیکه در یک منطقه، در دریای بلینگ هاوزن، سرعت عقب نشینی یخ بعد از سال ۲۰۰۳ تسریع شد، در دریای آموندسن کاهش پیدا کرد.
آنان نتیجه گرفتند که این امر به علت تغییر در قدرت و جهت بادهای سطحی فراساحلی است که می تواند جریان های اقیانوسی را تغییر دهد و لایه آب سرد اطراف قطب جنوب را برهم بزند و آب به نسبت گرمتر را به سمت یخ روان کند.
هر دو منطقه قطب شمال و جنوب حدود ۳درجه سانتیگراد در مقایسه با ترازهای اواخر قرن نوزدهم گرم شده اند که حدود سه برابر میانگین جهانی است.
دانشمندان بسیار نگران رسیدن یخچال های طبیعی جزیره پاین و توویتز به «نقطه اوج» هستند که می تواند بدون توجه به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، ذوب برگشت ناپذیری را شاهد باشد.
آندرس لوورمن، دانشمند اقلیم در موسسه تحقیقات تاثیرات اقلیمی پوتسدام آلمان، از رویکرد گردآوری مشاهدات و سوابق مختلف استقبال کرد و اظهار داشت: فکر می کنم ما هنوز باید زندگی و برنامه ریزی نماییم و پیشبینی های سطح دریا و برنامه ریزی ساحلی خویش را با این فرضیه انجام دهیم که ورقه یخی غرب قطب جنوب بی ثبات شده است و ما فقط از این منطقه از کره زمین سه و نیم متر افزایش سطح دریا خواهیم داشت اما وی افزود که این امر «طی قرن ها تا هزاره ها» رخ خواهد داد.
هیات مشاوره علمی سازمان ملل متحد برای تغییرات اقلیمی (IPCC)، پیشبینی کرده است که سطح اقیانوس ها تا پایان قرن به یک متر افزایش می یابند حتی بعد از آن بیشتر می شوند.
در حالیکه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از گرم شدن سیاره بعنوان نخستین و مهم ترین راه برای توقف ذوب یخ های غرب قطب جنوب در نظر گرفته می شود، دانشمندان همینطور مجموعه ای از پیشنهادات فناوری پیشرفته را برای نجات قاره یخی غول پیکر و جلوگیری از ذوب آن عرضه کرده اند.
لوورمن در رابطه با ایده هایی همچون استفاده از لوله های برفی برای پمپاژ تریلیون ها تن یخ به بالای منطقه یخی تحقیق کرده است. پیشنهادهای دیگر شامل ساخت ستون هایی به اندازه برج ایفل در بستر دریا برای استوار کردن آن از پایین و یک سکوی به بلندی ۱۰۰ متر و طول ۱۰۰ کیلومتر برای پیشگیری از جریان آب گرم از زیر آن است.
یافته های این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر گردید.
منبع:

1401/10/28
14:44:18
5.0 / 5
234
تگهای خبر: آب , باد , برند , جزیره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه