وزیر آموزش و پرورش:

مدارس دنیا با شاخص آلودگی 150 هوا، تعطیل نمی شوند

مدارس دنیا با شاخص آلودگی 150 هوا، تعطیل نمی شوند به گزارش گل سپید، وزیر آموزش و پرورش در رابطه با اظهارات اخیر خود در خصوص درخواست تجدید نظر در تغییر شاخصهای در نظر گرفته شده آلودگی هوا برای تعطیلی مدارس، اظهار داشت: من شاخصهای آلودگی هوا در دنیا را دیدم و کاری هم در این حوزه بچه های المپیادی ما انجام دادند و من پس از آن موضع گیری کردم. در دنیا مدارس را به دنبال این شاخص آلودگی هوا (شاخص ۱۵۰) تعطیل نمی کنند. سلامت دانش آموز اولویت و اصل اول ما است اما نه این که با شاخص آلودگی ۱۵۰ تعطیل نماییم.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، یوسف نوری در اختتامیه سومین جشنواره طب ایرانی تصریح کرد: در دنیا تا وقتی شاخص آلودگی کمتر از ۲۰۰ باشد، تعطیلی مدارس نداریم و من روز گذشته هم شاخص ها را رصد کردم که هنوز به ۲۰۰ نرسیده بودیم. این موضِع خویش را ان شاءالله در هیئت دولت هم مطرح خواهم کرد؛ همانگونه که مقاله مطالعه انجام شده را به دکتر عین اللهی تقدیم کردم. در دنیا در موقعیت آلودگی هوای بنفش مقطع متوسطه را هم اصلا تعطیل نمی کنند و در دوره ابتدایی برخی جاها مدارس را تعطیل می کنند. کشورهایی نظیر مکزیک، فرانسه و... با گذر شاخص آلودگی از ۳۰۰ به بعد تعطیل می کنند.
نوری تصریح کرد: خواهش می کنم منابع علمی و تجارب دنیا را در این حوزه نگاه کنید و صرفاً به بخش نامه سال ۱۳۹۷ هیئت وزیران در این حیطه اکتفا نکنید.
وی افزود: البته بچه ها باید ماسک بزنند و رعایت نمایند ولی نباید جریان تعلیم و تربیت بعنوان مهم ترین سرمایه اجتماعی و فرهنگی تعطیل شود.
وزیر آموزش و پرورش ضمن اشاره به همکاری آموزش و پرورش و وزارت بهداشت برای آغاز طرح نهضت سوادآموزی سلامت برای دانش آموزان، بیان نمود: خیلی از مدارس و دانشگاه های کشور ما آموزش محور هستند که مرحله اول سواد و نسل اول است اما نسل دوم سواد، پژوهش محور است. نسل سوم سواد، عملکردی است که به دانشگاه ها و مدارس مبتنی بر عملکرد و کارآفرینی، دانشگاه های نسل سوم گفته می شود. نسل چهارم سواد هم به معنای نمایش گذاشته شدن مسئولیت اجتماعی توسط افرادی است که سواد می آموزند.

نوری افزود: در کتاب های درسی در رابطه با سلامت، بحث های گوناگونی داریم اما به علت آن که دانش آموزان فقط از خواندن این درس ها نمره می گیرند، این مطالب در کتاب ها به جایی نمی رسد.
وزیر آموزش و پرورش افزود: زمانی بررسی کردیم که میزان مصرف دارو سه برابر استاندارد جهانی بود؛ ازاین رو باید کاری نماییم که دانش آموزان به سواد عملکردی برسند و مسئولیت اجتماعی خویش را ایفا کنند.

وی با تکیه بر این که طب سنتی اصالت و هویت دارد، خاطرنشان کرد: طب سنتی یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری است و توجه به طب سنتی سبب می شود دانش آموز با فرهنگ غنی کشور خود آشنا و پیوند داده شود.

نوری در خاتمه اظهار نمود: ظرفیت خوبی وجود دارد که برای معلمان و دانش آموزان و اولیاء به روش های روز، محتوای مناسب بر مبنای ذائقه آنها تولید نماییم. بیشتر از ۱۶ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر دانش آموز پایه اول تا دوازدهم داریم، چهار میلیون نفر کودکستانی و ۲.۴ میلیون نفر معلم شاغل و بازنشسته داریم و به علت ارتباط با اولیای دانش آموزان، بستر بزرگی برای آموزش طب سنتی داریم. در شبکه شاد به صورت همزمان، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از این شبکه استفاده می کردند و این نشان داده است که آنجا هم بستر خوبی برای آموزش وجود دارد.

منبع:

1401/11/04
14:02:00
5.0 / 5
223
تگهای خبر: آلودگی , بهداشت , دانش , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه