برف و کولاک در ارتفاعات کشور

برف و کولاک در ارتفاعات کشور به گزارش گل سپید، رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به استقرار هوای سرد در نیمه شمالی و شرقی کشور خصوصاً طی ساعات شب تا بامداد طی روزهای پنجشنبه و جمعه (6 و 7 بهمن) اظهار داشت: به سبب بارش برف و کولاک در ارتفاعات از قرار گرفتن روی نقاب های برفی پرهیز شود.صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا درباره ی شرایط جوی کوهستان ها و ارتفاعات کشور اظهار داشت: طی روز پنجشنبه ( ۶ بهمن) بارش پراکنده در دامنه های شمالی البرز غربی و مرکزی و وزش باد موقتی شدید، سبب تشدید سوزباد و در مناطق پوشیده از برف، کولاک موقتی می شود همین طور طی این روز بارش باران و برف در ارتفاعات زاگرس مرکزی و جنوبی همراه با وزش باد شدید و احتمال کولاک پیش بینی می شود.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا اضافه کرد: طی روز جمعه(۷ بهمن) نیز بارش برف در ارتفاعات زاگرس شمالی و وزش باد و به تدریج در ارتفاعات شمال کرمان و بارش پراکنده در نیمه شرقی پیش بینی می شود و باتوجه به حجم بارش برف در ارتفاعات البرز و زاگرس از قرار گرفتن روی نقاب های برفی پرهیز شود.

وی افزود: در چنین شرایطی از تردد در مسیرهای تابستانه به سبب احتمال وقوع بهمن پرهیز شود. مه آلودگی در ساعات اولیه روز با کاهش دید افقی و عمودی و احتمال انحراف از مسیر هم راه است، بنا بر این کوهنوردان از صعود به ارتفاعات بپرهیزند.

ضیاییان در آخر نیز از استقرار هوای سرد در ارتفاعات شمال تهران آگاهی داد و اظهار داشت: مهم ترین پدیده جوی در ارتفاعات تهران وزش باد شدید و در بعضی ساعات افزایش ابر است و پدیده و مخاطره جوی خاصی پیش بینی نمی شود.
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا نقاب های برفی پدیده ای طبیعی هستند که در اثر وزش باد و تجمع برف روی یال ها و قلل تشکیل می شوند و به دو نوع نقاب های مکنده و نقاب های فشرده تقسیم می شوند. احتمال خطر ریزش نقاب های زمستانی بدلیل سست بودنشان و تحت تاثیر باد و حرارت (آب شدن) زیاد است.

منبع:

1401/11/06
13:05:11
5.0 / 5
227
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه