وضعیت تاب آوری اکولوژیک شهر تهران چگونه است؟

وضعیت تاب آوری اکولوژیک شهر تهران چگونه است؟ به گزارش گل سپید، سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اجرای پروژه ارزیابی تاب آوری اکولوژیک شهر تهران اظهار داشت: مناطق۲۲ و ۱ بالاترین و مناطق مرکزی (۱۲، ۱۰، ۱۱ و ۷) پایینترین تاب آوری اکولوژیک را دارند.به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا حلیا سادات حسینی با اشاره به اجرای پروژه ارزیابی تاب آوری اکولوژیک شهر تهران هدف از تعریف این پروژه را ارزیابی میزان تاب آوری اکولوژیک شهری تهران در مقیاس مناطق ۲۲ گانه شهرداری وحومه شهری و قرارگیری نتایج آن در پروسه برنامه ریزی و مدیریت شهر در شهرداری تهران ذکر کرد.

وی با اعلان اینکه ارزیابی میزان تاب آوری اکولوژیک شهر تهران با الگوی ارتباطی که با تاب آوری نهادی، اجتماعی و اقتصادی شهر دارد، یک گام بسیار مهم برای بازسازی و بهبود کیفیت محیطی و بستر اکولوژیک شهری تهران است، اظهار داشت: میزان تاب آوری اکولوژیک شهر تهران وابسته به الگوی رشد شهری، جمعیت پذیری و توزیع خدمات و زیرساخت های فعالیتی و مدیریتی است.

حسینی اشاره کرد: با تحلیل وضعیت موجود شهر تهران از دو بعد منابع و وضعیت محیطی (منابع آب، شرایط اقلیمی، پوشش و کاربری زمین) و وضعیت فیزیکی و کالبدی شهر (تراکم ساختمانی، بارگذاری جمعیتی، زیرساخت های سبزشهری و شبکه راه ها) خدمات اکوسیستم شهری تهران محاسبه شد. در محاسبه خدمات اکوسیستم شهری تهران که برای اولین بار در کل کشور به انجام می رسد، با مرور روش ها و مدلهای مختلف در سطح جهانی مدل InVEST برگزیده شد که به صورتی جامع ترین و دقیق ترین روش محاسبه در میان تمام روشهای مورد استفاده بود.

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران افزود: ۲۵ لایه اطلاعات مکانی، معرفی هفت شاخص و دو جنبه خدمات وقابلیت اکولوژیک و خطرخیزی و ریسک محیطی در محاسبه و منطقه بندی وضعیت تاب آوری شهری تهران استفاده شد که بر پایه نتایج به دست آمده فقط ۶.۶ درصد از شهر و حومه آن دارای تاب آوری مطلوب است و بیش از ۴۲درصد از محدوده شهر و حومه آن با تاب آوری بسیار پایین و کم مشخص شده اند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران؛ سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار خاطرنشان گرد: مؤثرترین عوامل در کاهش میزان تابآوری شهری تهران، تخریب زیستگاه و پایین بودن تنوع زیستی، ظرفیت پایین در پویایی هوا و ضعف تهویه طبیعی هوا، کمبود زیرساخت های سبز، کمبود آب، تغییر و تبدیل شدید کاربری وپوشش زمین است. بواسطه این پروژه نقشه و خروجی های ارزشمندی شامل نقشه جزیره گرمای شهری تهران، نقشه شاخص بار گرمایی محیطی شهر تهران، نقشه درصد نفوذپذیری سطوح شهری تهران و حومه، نقشه مقادیر انتشار سالانه ذرات معلق، نقشه شاخص ریسک طبیعی ناشی از عوامل بیوفیزیکی، نقشه جنبه قابلیت ها و خدمات محیطی منابع اکولوژیک شهر و حومه تهران و نقشه طبقه بندی میزان تاب آوری اکولوژیک شهر و حومه تهران تهیه شده که امید است مدیریت شهری در طرح های توسعه آتی شهر تهران از این اطلاعات بهره گیری کند و گام مهمی رابرای ارتقای وضعیت تاب آوری اکولوژیک شهری و بهبود کیفیت زیست شهری بردارد.

منبع:

1401/11/12
09:05:10
5.0 / 5
209
تگهای خبر: آب , ارزیابی , اكوسیستم , جزیره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه