در نماز جمعه این هفته؛

مردم شاهرود پشت شاهوار هستند

مردم شاهرود پشت شاهوار هستند گل سپید: مردم متدین شاهرود با حضور در نمازجمعه این هفته این شهر با حمل پلاکاردهایی بار دیگر مطالبه تجات شاهوار را از مسئولان استانی و کشوری خواهان شدند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها: نماز جمعه این هفته شهرستان شاهرود حال و هوای دیگری داشت از یک سو میز خدمت برپا است و کمتر از ۲۴ ساعت تا حماسه حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن مانده و از طرف دیگر مردم زیر یک سقف جمع شدند تا بار دیگر یک مطالبه جدی را در استان سمنان به گوش مسئولان برسانند و این حال و هوای دیگری را امروز رقم زده بود.
تعداد قابل توجهی از مردم پلاکاردهای نجات شاهوار را به دست دارند از جای جای این شهرستان خودرا به مصلای نماز جمعه مدرسه قلعه شاهرود رسانده اند از بسطام، مجن، رویان، شاهرود و حتی از اقشار مختلف بازاری، فعالان محیط زیست، کوهنورد، معلم، بازنشسته، دانشجو، کشاورزی و … گرد هم آمدند تا پشت شاهوار، این دارایی ارزشمندشان را گرم کنند.
حضور مردم متدین در صفوف نماز جمعه
از ساعتی پیش از نمازجمعه که میز خدمت مسئولان شهرستان شاهرود به مناسبت دهه فجر برپا است، در این مکان حضور دارند و چند تایی شأن هم با مسئولان به گفتگو می نشینند مسئولانی مانند فرماندار، رییس منابع طبیعی و محیط زیست و … در این جمع حضور دارند.
کم کم بلندگو ترنم صدای مؤذن را به پهنه آسمان سرد این روزهای زمستان شاهرود می گستراند و مردم متدین و نمازگزار شاهرود کم کم گرد هم می آیند هر چند نفر یک دفعه، فردی را می توان دریافت که کاغذی در دست دارد و روی آن خواهان نجات شاهوار از تخریب است. شاهواری که نماد این خطه از ایران اسلامی است.
اینجا در هر خیابانی یک مغازه و شرکت و تولیدی و واحد خدماتی به نام شاهوار می بینی از لبنیاتی و قصابی تا مؤسسه خدماتی و دفتر مهندسی، اینجا شاهوار یک نماد باارزش است چونکه هزاران سال است آب دشت بسطام و شهرستان شاهرود را تامین می کند تنها شهرستانی در استان سمنان که منابع آب رو زمینی مانند رودخانه دائمی ندارد و پس اهمیت شاهوار و چشمه های آن برای مردم این خطه بسیار بالا است.
اهمیت شاهوار برای مردم
یکی از این مردم در گزارش گل سپید به نقل از مهر، می گوید: حیات شاهرود و دشت بسطام به شاهوار بستگی دارد چونکه آب این منطقه از آن ناحیه تامین می شود شاهوار قله ای است که همیشه بر روی آن برف است و نماد بالندگی و رشد در دشت بسطام شمرده می شود.
علی محمدی با اعلان اینکه شاهوار برای مردم مهمست چونکه هنوز پس از قرن ها مردم دشت بسطام وقتی کشاورزی می کنند نگاه شأن به شاهوار است برای اینکه بر این باورند که حیات شاهوار با حیات زراعت شأن عجین شده است، بیان کرد: تخریب شاهوار هم مسلماً بر روی زیست مردم و زراعت و اقتصاد و … تأثیر خواهد گذاشت.
وی با اعلان اینکه مردم خواهان توقف کامل عملیات معدن کاری و احیای محیط زیست شاهوار هستند چونکه تخریب ها آنجا بسیار گسترده است، اضافه کرد: مطالبه جدی مردم شاهرود تعطیلی دائم معدن بوکسیت و همین طور جلوگیری از بازگشایی آن بصورت کامل و تا ابد است برای اینکه حیات و ممات منطقه را متأثر می سازد.
اهمیت منابع آبی
یک صاحب نظر در مسائل شاهوار با اعلان اینکه هزاران سال است که شاهوار بزرگترین و با اهمیت ترین منبع تامین آب شهرستان شاهرود و حتی بخش هایی از استان گلستان شمرده می شود، اظهار داشت: تمام تولیدات کشاورزی و زندگی در دشت بسطام به شاهوار بستگی دارد.
مرتضی حسنی با اعلان اینکه بزرگترین بحران امروز شهرستان شاهرود و استان سمنان آب است اما به آسانی برخی مسئولان سال ها است که چشم شأن را بر روی تخریب شاهوار این منبع آب ساز بسته اند، اشاره کرد: متأسفانه سالهای سال تخریب شاهوار باوجود اعتراض مردم، خیلی از داشته های شهرستان را تخریب کرد و ورود مسئولان هر چند قدری دیر، اما توانست با همراهی مردم عجین و جلوی ادامه تخریب ها را بگیرد پس امروز مردم نگران هستند که باردیگر چنین رخدادهایی را شاهد باشیم.
وی که اهل کوهنوردی است، می گوید: برخی بحث اشتغال و تولید را بیان می کنند اولاً کدام اشتغال برای مردم شهرستان به وجود آمده است؟ بالاخره انسان باید در مقابل چیزی که می دهد چیزی هم سنگ بگیرد یا خیر؟ از طرف دیگر از بین بردن یک منفعت طولانی مدت برای دست یابی به یک منبع کوتاه مدت نه فقط عقلانی نیست بلکه از اساس مخالف توسعه نیز شمرده می شود.
تخریب محیط زیست
در بین مردم صحبت های بسیاری است پیش از نماز گروهی گرد هم آمده و صحبت هایی را مطرح می سازند این افراد به مسائلی مانند آب اشاره دارند. اسنادی وجود دارد که نشان میدهد یک استخر ماهی که بابت تلف شدن ماهی های شکایت کرده، با لوله از چشمه های بالادست شاهوار آب را برای خود تامین کرده و جهاد کشاورزی نیز این لوله ها را در اختیار وی قرار داده است مدرک و سند جالبی که متأسفانه نشان و گواه آلودگی آب پس از معدن کاری است.
از سوی دیگر موضوع انفجارها و همین طور تخریب چشمه ها و منابع آب شاهوار در کنار دپوی باطله ها نیز بیان می شود که متأسفانه تخریب منابع آبی را بدنبال دارد و آب، این مایه اساسی و حیات بخش را برای بشر، تحت تأثیر قرار می دهد.
دیگر نگرانی مردم در کنار آب و وحوش و … گرادیان هوا است در حقیقت شاهوار همان نقش جایخی یخچال های قدیمی را دارد که با سرد بودنش، نمی گذارد میوه ها خراب شوند اما کافی است عملکرد جایخی این نوع یخچال ها گرفتار خلل شود، چه بلایی بر سر میوه هایی که در طبقات پایین دست یخچال وجود دارد رخ خواهد داد؟
پشتیبانی از شاهوار برای همه مردم است
دیگر کسی که پشتیبان شاهوار است به خبرنگار مهر، می گوید: ما امروز گردهم آمدیم آن هم در نماز جمعه تا بگوییم که اولاً یک مطالبه جدی از مسئولان داریم ثانیاً این مساله لوکس و تجملی و محیط زیستی فقط نیست که یک گروه زیست محیطی آنرا فریاد بزند، خیر، این مطالبه آحاد مردمی است که تشنه آب هستند.
محمد رضا عامری افزود: مسئولان در همین نماز جمعه مدتی پیش گفتند که شاهرود ۱۵۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب دارد اما شاهوار با میلیونها متر مکعب آب، تخریب های گسترده ای شده، پس آب موضوع یک گروه محیط زیستی و دو جوان و سه کوهنورد نیست موضوع مرگ و زندگی برای مردم شهرستان شاهرود و شرق استان سمنان است.
کم کم صفوف نماز شکل می گیرند و مکبر و مجری برنامه پشت جایگاه قرار می گیرد مردم نشسته اند و با اولین کلام، پلاکاردها را در دست می گیرند سخنرانی امام جمعه شاهرود نیز شروع می شود و یکی از بزرگترین اشاره های حجت الاسلام امینی امام جمعه شاهرود، موضوع انقلاب اسلامی و تحقق اراده مردم در مقابل ظلم است.
تقدیر از کوشندگان مطالبه گری مردم
بین دو نماز اما یک دفعه مجری سخنی بر زبان می راند که توجهات را به خود جلب می نماید، مجری اعلام می کند که ستاد مردمی نجات شاهوار پس از پیگیری های مختلفی که در جمع آوری صدها صفحه مدارک تخریب منابع آبی و محیط زیست و … داشته، امروز مقرر است از امام جمعه شاهرود و نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی تقدیر کند.
مجری اعلام می کند که عده ای به نمایندگی از گروههای مردمی مطالبه گر در حوزه شاهوار به صحنه بیایند و سپس از امام جمعه و نماینده شاهرود و میامی می خواهد تا برای دریافت لوح تقدیر و کتابی به مثابه هدیه ای باارزش و دربردارنده داشته ها و زیبایی های زیست محیطی شاهوار به جلوی جمعیت بیایند.
در متن لوح که مجری اشاراتی به آن دارد بیان شده که به سبب حمایت آگاهانه و دلسوزانه از مردم و مطالبه آنان و پیگیری امور در رابطه با شاهوار از شما قدردانی می شود. امام جمعه و نماینده مجلسی که نشان دادند پشت مردم و مطالبه اساسی شان هستند تا جایی که حتی برای جلسه ای در رابطه با کار معدن بوکسیت در پایتخت حضور پیدا نکردند تا بگویند که اصلاً شاهوار و داشته های آن قابل مذاکره هم نیست! و به هیچ چیز جز خواست و اراده مردم تن نخواهند داد.

1401/11/22
13:49:03
2.5 / 5
290
تگهای خبر: آب , آسمان , آلودگی , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
شهروند:
درود بر شما
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه