در گزارش گل سپید تاكید شد؛

اجازه تعرض به شاهوار را نخواهیم داد

اجازه تعرض به شاهوار را نخواهیم داد به گزارش گل سپید، مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به اینکه ثبت شاهوار در لیست ملی در زمره مطالبات مردم استان بود که خوشبختانه انجام شد، اظهار داشت: اجازه تعرض به منابع طبیعی این منطقه را نخواهیم داد.امیر کرم زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان این که در سالی که گذشت با عنایت به اعتبارات سفر رئیس جمهور و حمایت مسؤلان استانی، توانستیم ۱۱۵ پروژه عمرانی مطالعاتی داشته باشیم، بیان نمود: در دولت سیزدهم خوشبختانه نگاه ویژه ای به مقوله میراث فرهنگی و گردشگری در استان شکل گرفته است.
وی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته سعی کردیم که بر روی مطالبات مردم هم در قسمت های گردشگری تمرکز داشته باشیم، اضافه کرد: یکی از مطالبات مردم پروژه گردشگری درمانی، آب گرم سمنان به حساب می آید که سال ها مغفول مانده بود و علیرغم توان و مزیت بالای اقتصادی که داشت، از آن بهره برداری نمی شد.
احیای طرح گردشگری آب گرم
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان بیان نمود: مطالعات مسیر دسترسی آب گرم از سمت افتر سرخه و شهر سمنان به پروژه مذکور با اعتبار دو میلیارد تومان به انجام رسیده و میخ کوبی طرح و مسیر هم انجام شده است بنابراین امیدواریم که بتوانیم با بهره برداری هر چه سریع تر از این طرح اقتصاد گردشگری، هم در زمینه جذب توریست درمانی و هم اشتغال زایی موفقیت های قابل ملاحظه ای را کسب نماییم.
کرم زاده ضمن اشاره به انجام طرح مطالعات بنای شیخ علاء الدوله سمنانی در یک سال گذشته، بیان داشت: مرمت این بنا با عنایت به فرونشست زمین و فرسایش خاک، در دستور کار قرار گرفت و با مجمع بین المللی معروف به ایسکارسا به توافق رسیدیم که کار جمعی خوبی برای اولین بار به صورت پایلوت در کشور در این بنا، صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه آزاد سازی کاروانسرای سمنان دیگر مطالبه مردم مرکز استان بود که خوشبختانه این اقدام هم اجرایی شد، اضافه کرد: کاروانسرای شاه عباسی سمنان سال ها در اختیار قوه قضاییه بعنوان زندان سمنان قرار داشت که بالاخره این رها سازی صورت گرفت.
سند کاروانسرای سمنان صادر شد
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به اینکه سند این کاروانسرا به نام میراث فرهنگی با پنج هزار و ۵۰۰ متر عرصه و اعیان به ثبت رسید، تصریح کرد: در صدد هستیم که تا ماه آینده ساختمان دادگاه انقلاب سمنان را هم تملک نماییم تا مجموعه این بنای فاخر پرارزش به بخش خصوصی برای مرمت واگذار شود.
کرم زاده با اشاره به اینکه این بنا می تواند میزبان خیل عظیم گردشگران باشد، اظهار داشت: یکی دو شرکت بخش خصوصی هم برای مرمت کاروانسرای شاه عباسی سمنان اعلام آمادگی کرده اند و بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری در این طرح گردشگری مهم در استان سمنان صورت خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه یکی از مگا پروژه های دیگر گردشگری استان سمنان کاروانسرای میاندشت است که ۱۷ هزار متر زیربنا دارد و بزرگترین کاروانسرای سالم ایران به حساب می آید که از دوران صفوی به یادگار رسیده است، اضافه کرد: این بنا در دولت سیزدهم با ۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری، به بخش خصوصی واگذار شده تا بهره اقتصادی خوبی از آن برده شود.
موزه بزرگ سمنان
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان با اشاره به اینکه تابحال برای کاروانسرای میامی ۳۵ میلیارد تومان هزینه شده است، تصریح کرد: مشکلات زیرساختی، راه دسترسی، آب و … خوشبختانه با تلاش مسؤلان استانی و شهرستانی حل شده است.
کرم زاده با اشاره به اینکه ثبت ملی قله شاهوار همچون دیگر مطالبات مردم استان سمنان بود که خوشبختانه این امر هم اتفاق افتاد، اظهار داشت: مشکلاتی که این منطقه گردشگری در حوزه تخریب معدنی داشت در دست پیگیری است و بنابراین اجازه تعرض به منابع طبیعی منطقه را نخواهیم داد.
وی با اشاره به اینکه موزه بزرگ سمنان از دیگر مطالبات مردم استان سمنان در مقوله گردشگری می باشد، اظهار داشت: موزه بزرگ سمنان در زمره پروژه های مهم ما در اقتصاد گردشگری می باشد چون که می تواند تمدن چند هزار ساله استان سمنان را به توریستهای داخلی و خارجی بشناساند.
واگذاری کاروانسرای دامغان
مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان همینطور با اشاره به اینکه موزه بزرگ سمنان خوشبختانه اعتبارات خوبی را هم داشت و ما توانستیم در این طرح برنامه های خوبی را اجرا نماییم، اضافه کرد: الان پیمانکار در این بنای مهم گردشگری درحال کار است و امیدواریم که تا آخر شهریورماه سقف طبقه دوم این موزه بزرگ هم ساخته خواهد شد.
کرم زاده با اشاره به اینکه مقوله آغاز به کار بهره بردار بخش خصوصی کاروانسرای دامغان از دیگر موضوعات مهم اقتصاد گردشگری استان سمنان است که دارای اهمیت بود، ابراز کرد: این کاروانسرا سال ها است که معطل باقی مانده بود و بنابراین در دولت سیزدهم خوشبختانه واگذار شد.
وی اضافه کرد: طرح مرمتی کاروانسرای دامغان با اعتبار یک و نیم میلیاردریال اعتبار توسط بخش خصوصی در حال انجام می باشد و امیدواریم که تا سال آتی این مجموعه هم آماده بهره برداری شود و بتوانیم شاهد حضور گسترده گردشگران در آن باشیم.

1402/06/06
09:51:45
5.0 / 5
241
تگهای خبر: آب , خاك , دریا , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه