توسط دامپزشك مقیم كیش صورت گرفت

جراحی مغز گربه برای خارج كردن گلوله های ساچمه ای از جمجمه

جراحی مغز گربه برای خارج كردن گلوله های ساچمه ای از جمجمه گل سپید: كیش - یك دامپزشك مقیم كیش در اقدامی نادر و با جراحی مغز یك گربه، دو گلوله ساچمه ای را با موفقیت از جمجمه این حیوان خارج كرد.


دكتر محمد بازآیی كه این عمل را انجام داد، عصر پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا در این باره اظهار داشت: این گربه یك ساله كه در اصطلاح عمومی به آنها گربه خیابانی و بدون صاحب گفته می گردد توسط یكی از كیشوندان به كلینیك دامپزشكی منتقل و در معاینه های ابتدایی، عارضه ای در سر این حیوان تشخیص داده شد.
وی اضافه كرد: رادیوگرافی ها نشان داد، گلوله های ساچمه ای در عمق جمجمه و مغز گربه قرار دارد كه تنها راه خارج كردن آنها جراحی مغز بود.
دكتر بازآیی ادامه داد: به این منظور یك برش كرانیوتومی روی جمجمه گربه بوجود آمد و یك گروه سه نفری شامل دكتر دامپزشك، دستیار بیهوشی و دستیار استریل جراحی مغز این حیوان را انجام داده و بعد از دوساعت، موفق شدند گلوله های ساچمه ای را خارج كنند.
به گفته این دامپزشك، حال عمومی این حیوان هم اكنون خوب است و حركت های فیزیكی را به راحتی انجام می دهد كه بعد از آخر دوره درمان با داروهای آنتی بیوتیك، آزاد خواهد شد.
دكتر بازآیی 31ساله، درباره سابقه انجام این گونه عمل های جراحی روی حیوانات تصریح كرد: در مواردی نادر، عمل جراحی برای خارج كردن تومور از بدن حیوانات انجام شده اما جراحی مغز گربه برای خارج كردن گلوله، از نادرترین موارد ثبت شده دامپزشكی جهان است.
وی درباره انگیزه خود و همكارانش برای انجام این عمل خاص تصریح كرد: حق حیات یك بار توسط خداوند به هر موجودی داده می گردد و اگر فردی حق حیات هر موجودی را با عملی مانند شلیك گلوله به سر یك گربه به خطر بیندازد، سایرین موظفند تمام تلاش خویش را برای برگرداندن این حق خدادادی به كار گیرند و تنها با محترم نگاه داشتن حق حیات تمام موجودات می توانیم امیدوار باشیم كه دیگران هم این حق را برای ما قائل شوند.
2094


1397/01/03
12:50:11
5.0 / 5
4679
تگهای خبر: حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه