گسترش بیابان 53 درصد جمعیت ایران را تهدید می كند

گسترش بیابان 53 درصد جمعیت ایران را تهدید می كند گل سپید: ایلام - مدیرعامل جهاد نصر وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: 52 درصد جمعیت كشور سال 90 در معرض كانون های داخلی گرد و غبار قرار داشت كه در صورت بی توجهی و در چشم انداز سال 1400 میزان كانون های بیابان زای تولید ریزگرد به 77 درصد می رسد كه 53 درصد جمعیت ایران را تشكیل می دهد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، یدالله شمایلی روز چهارشنبه در دومین همایش بین المللی گرد و غبار در دانشگاه ایلام اظهار نمود: بیشتر كانون های ریزگرد داخلی كشور در استان خوزستان با هفت كانون شناسایی شده است كه مهم ترین آنها بیابان های فعال در جنوب شرق اهواز با وسعت 112 هزار هكتار است.
وی اضافه كرد: 102 هزار هكتار بیابان، 350 هزار هكتار بیابان های با كانون های بحرانی و 350 هزار هكتار تپه های ماسه ای روان كه بخشی از این تپه ها در محدوده جنوب استان ایلام قرار دارد به نسبت موقعیت وسعت گرد و غبار تولید می كنند.
شمایلی خاطرنشان كرد: سازمان جهاد نصر در جهت سیاست های وزارت جهاد كشاورزی با هدف مهار كانون های ریزگرد با منشا داخلی با عنایت به وضعیت بحرانی استان خوزستان طرح های تامین آب، احیا و تثبیت اراضی بیابانی به خصوص كانون های گرد و غبار در شرق این استان را در دستور كار دارد كه از سال 1395 پروژه های مختلف تامین آب اراضی را در دست اجرا دارد.
دومین همایش بین المللی گرد و غبار در سه محور عوامل پیدایش و گسترش پدیده گرد و غبار، نتایج ناشی از گرد و غبار و راهكارهای مقابله با پدیده گرد و غبار به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی در دانشگاه ایلام برگزار می گردد.
علاوه بر مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد استان ایلام، متخصصان برجسته علمی، پژوهشی و دانشگاهی در زمینه گرد و غبار از كشورهای چین، اسپانیا، استرالیا، پاكستان، آفریقای جنوبی، آمریكا و عراق هم جزو سخنرانان كلیدی همایش هستند.
كشور عراق بعنوان یكی از كشورهای منشا تولید گرد و غبار از اهمیت خاصی برخوردار می باشد بنابراین 30 نفر از شخصیت های سیاسی و علمی این كشور در همایش حضور دارند.
استان ایلام با 430 كیلومتر بیشترین مرز مشترك با كشور عراق را دارد و با سه استان دیالی، میسان و واسط عراق هم مرز است.
7180/6119


1397/02/05
19:50:39
5.0 / 5
5182
تگهای خبر: آب , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه