27 مهرماه آخرین مهلت ثبت نام جایزه یحیی

27 مهرماه آخرین مهلت ثبت نام جایزه یحیی گل سپید: تهران - دبیر پنجمین دوره جایزه یحیی با اشاره به اینكه ثبت نام محیط بانان جهت شركت در این دوره جایزه از 24 شهریورماه آغاز شد، اظهار داشت: مهلت ثبت نام تا 27 مهرماه است.


یاسمن حسن بیگی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اضافه كرد: جایزه مردمی یحیی هر سال توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی برگزار می گردد و امسال هم پنجمین دوره آن در اواخر آذرماه یا اوایل دی ماه برگزار می شود.
محیط بان 'یحیی شاه كوه محلی' از مسئولان میراث طبیعی سرزمینمان بود كه در راه حفظ مواهب خدادادی، سخت كوشید و با تلاشی پیگیر در مدت مسوولیت خود در حفظ و احیای گونه های مختلف جانوری و زیستی، نشانه های ماندگاری از خود به یادگار گذاشت.
وی حافظ سرسخت تالاب میانكاله و نگهبان جنگل های شمال شرق كشور بود، هنوز چند ماهی از حضور وی در پارك ملی سالوك در استان خراسان شمالی نگذشته بود كه به دنبال ماموریت دستگیری شكارچیان غیر مجاز توسط دشمنان طبیعت، در سحرگاه 19 تیرماه 1385 به شهادت رسید.
جایزه مردمی یحیی به یاد وی نامگذاری شده است و در چهار سال قبل محیط بانانی از سراسر كشور موفق به كسب آن شدند.
حسن بیگی تصریح كرد: روح این جایزه تولید انگیزه بیشتر میان محیط بانانی است كه با سخت كوشی و امكانات محدود به حفاظت از طبیعت مشغول هستند.
وی به معیارهای انتخاب محیط بانان برای دریافت جایزه یحیی اشاره نمود و اظهار داشت: محیط بانانی كه در طول یكسال گذشته علاوه بر انجام وظیفه خود اقدامات ویژه ای در جهت حفاظت از طبیعت و محیط زیست انجام داده باشند مورد ارزیابی قرار می گیرند.
دبیر پنجمین دوره جایزه یحیی اضافه كرد: عكاسی، همكاری با سمن ها، مشاركت با مردم محلی، برقراری ارتباط با شكارچیان منطقه با هدف تولید راهكار برای كاهش شكار، اقدامات در جهت كاهش شكار و صید و مهمتر اینكه از شروع چه تعداد شكار و صید جلوگیری كردند یعنی از شكار پیشگیری كردند بعضی از معیارهای جایزه یحیی است.
وی افزود: محیط بانان آثار خویش را به صورت مستند در زمینه های یاد شده برای هیات داوران ارسال می كنند و آنان در آبان ماه كار داوری را انجام می دهند كه پس از آن سه نفر انتخاب شده و جایزه را طی مراسمی دریافت می كنند.
حسن بیگی اظهار داشت: برای تولید انگیزه و فضای بیشتر برای برنده شدن محیط بانان بیشتر، مقرر شد امسال برندگان جایزه سال قبل در این مسابقه شركت نكنند تا فرصت برای دیگر محیط بانان فراهم گردد.
وی تصریح كرد: امسال پنجمین دوره برگزاری جایزه یحیی است و تا این دوره استقبال خیلی خوب بوده است، حتی محیط بانانی كه موفق به دریافت جایزه شده اند می گویند این جایزه در تولید انگیزه بیشتر در آنان برای حفاظت از عرصه های طبیعی و محیط زیست موثر بوده است.
علمی 9014**2017


1397/06/25
15:05:04
5.0 / 5
5189
تگهای خبر: آب , پارك , جنگل , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه