تالاب انزلی با فناوری نانو احیا می گردد

تالاب انزلی با فناوری نانو احیا می گردد گل سپید: آستارا - مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان اظهار داشت: تالاب انزلی با مشاركت یك شركت دولتی از كشور ژاپن و در قالب كارگروهی فعال در استانداری گیلان با استفاده از فناوری نانو احیا می گردد.


قربانعلی محمدپور روز یكشنبه در حاشیه بازدید از طرح های صنعتی و گردشگری آستارا در مصاحبه با خبرنگار ایرنا تصریح كرد: احیای تالاب انزلی در فاز نخست از محل پاكسازی رسوبات آلی آن صورت خواهد گرفت و برای این این منظور 10 هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینكه تالاب انزلی با وسعت حدود 20 هزار هكتار از مهم ترین زیستگاه های پرندگان مهاجر به حساب می آید، اضافه كرد: اجرای طرح های بوم گردی در تالاب های انزلی، استیل و امیر كلایه و همینطور در پارك ملی بوجاق با حفظ محیط زیست و طبیعت آن مكان ها در دستور كار قرار گرفته و برای این منظور 20 میلیارد ریال اعتبار برای تالاب استیل اختصاص یافته است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح كرد: دو واحد كارخانه بازیافت زباله با ظرفیت 500 تن در شهرستان های تالش و لنگرود در حال ساخت است و هم سه دستگاه زباله سوز با ظرفیت یكهزار و 600 تن در مناطق شرق و غرب گیلان بزودی راه اندازی خواهد شد.
محمدپور افزود: امسال برای اجرای طرح های مدیریت پسماند در گیلان، 15 هزار میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.
مدیر كل حفاظت محیط زیست گیلان تصریح كرد: مشكل پساب و فاضلاب بیمارستان های دولتی و مراكز اداری در استان گیلان با راه اندازی شبكه های تصفیه خانه برطرف شده است.
طی سه دهه گذشته به علت ورود حجم زیادی از رسوبات و رشد بی رویه گیاهان مهاجم میانگین عمق آب این تالاب از 11 متر به كمتر از دو متر و در مناطقی حتی كمتر كاهش پیدا كرده است.
افزون بر مقادیر زیادی سم و كود شیمیایی روزانه بیش از 400 هزار متر مكعب فاضلاب به تالاب بین المللی انزلی وارد می گردد.
علاوه بر این سازه های غیرضروری و كارشناسی نشده و قطع جریان طبیعی آب، گیاهان مهاجم وارداتی، تجاوز به حریم تالاب و كاهش آب دریای خزر دم به دم بر رگ حیات تالاب انزلی زخم می زند.
از سال 89 بحث پرطمطراق احیای تالاب انزلی با حضور مسئولان و متولیان امر در بوق و كرنا دمیده شد.
طرح احیای تالاب بین المللی انزلی سال 89 با اعتباری افزون بر 900 میلیارد ریال برای پنج سال از محل ردیف های خاص معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی به تصویب رسید اما اولین مرحله مطالعاتی احیای تالاب انزلی كه در حوزه شناسایی منابع آلاینده و اقدامات برای رفع آن از سال 89 تا 91 انجام شده بود، منتهی به نقشه های فنی و اجرایی نشد.
سال 93 هم طرح جامع مدیریت حوزه آبریز تالاب انزلی مبتنی بر اصول مدیریت اكولوژیك در حوزه آبخیزتالاب انزلی با تمركز بر سه محور پسماند، فاضلاب ها و رسوبات شروع شد.
با این همه رییس سازمان محیط زیست در سفر اخیرش به گیلان وضعیت تالاب انزلی را بحرانی اعلام نمود.
7105 /6030


1397/07/01
00:06:00
5.0 / 5
4847
تگهای خبر: آب , آبریز , بحران , پارك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه