تهران دیگر باغ ندارد

تهران دیگر باغ ندارد گل سپید: تهران - آمارها حرف می زنند و می گویند وسعت باغ های پایتخت طی سال های گذشته هرسال كمتر از سال قبل شده است.


آنطور كه سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران چند وقت پیش با تمركز بر مبحث سهم درآمدهای شهرداری از تخریب باغ های پایتخت اعلام نمود حدود 129 هكتار از باغ ها پس از مصوبه برج باغ ها تخریب و پروانه ساختمانی صادر گردیده است.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، بر اساس مصوبه برج باغ ها به سازندگان اجازه داده می شد در 30 درصد از مساحت باغ، ساخت وساز انجام دهند و 70 درصد باقیمانده باغ را حفظ كنند اما خبرها از نتایج اجرای این مصوبه خوشایند نیست به صورتی كه برپایه گزارش ها درختان بیشتر از مجوز صادره تخریب شده اند.
تلاش برای دریافت مصوبه برج باغ ها از سال 82 شروع شده بود و گزارش ها حاكیست كه تخریب گسترده باغ ها در نتیجه این مصوبه از چند سال بعد از سال 83 شدت گرفت و آمار ارائه شده از تخریب 129 هكتاری هم مربوط به یك دوره 10 ساله از سال 96 به قبل اعلام شده است.
مشكل اما از اینجا بیشتر خویش را نشان داد كه مالكان در اجرا پا را از این مصوبه فراتر گذاشتند، مبادرت به ساخت و ساز در بخش زیادی از باغ ها كردند و گفتند در كمیسیون ماده هفت جریمه تخریب باغ (درختان) را می پردازیم.

**درآمد تخریب باغ ها چقدر بود
علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران اعلام نموده بود: در زمان لغو مصوبه ‎برج باغ برخی دوستان نگران كاهش محسوس درآمد ‎شهرداری در این شرایط بی پولی بودند، امروز روشن شد در 10 سال اخیر تنها یك درصد از مجموع درآمد حاصله از صدور پروانه مربوط به باغ ها بوده است.
زهرا صدر اعظم نوری رئیس كمیسیون خدمات شهری و سلامت شورای شهر تهران هم چندی قبل در نشست خبری توضیح داد: درآمدهای شهرداری تهران در حدود 114 هزار میلیارد تومان در طول 10 سال (86 تا 96) بوده كه درآمدهای ناشی از برج باغ ها تنها یك درصد و افزون بر هزار میلیارد تومان از آنرا تشكیل داده است.

**آمارهای متناقض اما گویای تخریب باغ ها
تلاش چند روزه خبرنگار ایرنا برای یافتن آماری دقیق از وسعت باغ های پایتخت از پیش از انقلاب یا بعد از انقلاب تابحال به نتیجه مشخصی نرسید و هر متولی، آماری اعلام نمود اما هركدام از این آمارها صرفنظر از اینكه یكسان نبودند كاهش مساحت باغ ها را طی سال های گذشته نشان می دادند.
برپایه آماری كه یكی از بخش های مدیریت شهری تهران اعلام نموده پایتخت در سال 1368 معادل 14 هزار و 167 هكتار باغ داشته كه تابحال بیشتر از هشت هزار هكتار از آنها را در همه این سال ها مفتِ مفت از بین برده اند.
برخی منابع دیگر مساحت كل باغ ها را افزون بر پنج هزار هكتار اعلام نموده اند كه تابحال بیشتر از نیمی از آنها از بین رفته است.

** بهانه ای به نام برج باغ
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا بر مبنای اعلام مسئولان، بیشترین میزان تخریب باغ ها از زمانی كلید خورده است كه مصوبه برج باغ ها در دوره دوم شورای شهر به تصویب رسید و وارد سند طرح جامع تهران شد.
بر مبنای این مصوبه برخی متخلفان با نام اجرای مصوبه برج باغ، درختان را نابود كردند و با این توجیه كه جریمه قطع درختان را می پردازند، به خودشان اجازه دادند این میزان از فضای سبز پایتخت كه بعنوان شُش های حیاتی و تنفسی، وجودشان برای پایتخت لزوم دارد را از بین ببرند.
آنطور كه برخی گزارش ها حاكیست بعضی مسئولان شهری طی سال های گذشته به بهانه تامین پاركینگ و دیگر فضاها اجازه گودبرداری بیش از اندازه مجاز و سطح اشغال بیشتر از 30 درصد باغ ها را صادر كرده اند.

* عقبه مصوبه برج باغ ها
تا پیش از سال 83 مالكان باغ ها از آنجائیكه نمی توانستند در باغ خود همانند زمین های دیگر (60 درصد رایج) ساخت و ساز كنند، به خشكاندن درختان اقدام می كردند.
از این رو اعضای دومین دوره شورای اسلامی شهر تهران در طرحی كه هدف از اجرای آنرا جلوگیری از تخریب باغات و حفظ، نگهداری و احیای باغ ها خواندند، با تصویب مصوبه برج باغ ها اجازه ساخت و ساز در 30 درصد مساحت هر یك از باغات شهر تهران را صادر كردند و در ازای كاهش سطح به تعداد طبقات افزودند.

**جریمه قطع درخت چقدر است
براساس مصوبه سال 94 شورای اسلامی شهر تهران قیمت قطع هر اصله درخت «محیط بُن» 15 تا 30 سانتیمتر، 5 میلیون ریال، 30 تا 60 سانتیمتر به ازای هر سانتیمتر مازاد بر 30 سانتیمتر، 500 هزار ریال و هر اصله درخت محیط بن 60 تا 100 سانتیمتر به ازای هر سانتیمتر مازاد بر 60 سانتیمتر، یك میلیون و 250 هزار ریال است.

*آمارهای عضو سابق شورا
محمد حقانی عضو سابق شورای اسلامی شهر تهران با عرضه آماری می گوید: طی 20 سال قبل حدود چهار هزار و 500 هكتار از باغات تهران از بین رفته است.
وی اظهار داشت: شورای چهارم برای شناسنامه دار كردن باغات تهران كوشش كرد و این مورد هنوز در مدیریت شهری ادامه دارد.

**اظهارنظر معاون شهرسازی شهرداری
«پیروزحناچی» معاون شهرسازی شهردار تهران هم می گوید متراژ مشخصی از باغ های تهران در دست نیست؛ اما حدود پنج هزار هكتار از باغ های پایتخت باقی مانده است.
وی تصریح كرد: شناسنامه بیشتر از سه هزار قطعه باغ در تهران تهیه شده اما به علت مجهول المالك بودن برخی باغ ها یا اینكه مالك از ورود جلوگیری می كند، هنوز شناسنامه باغ ها تهیه نشده است.

** مصوبه كی لغو شد
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا یكی از اولین اقدام های شورای اسلامی دوره پنجم در تهران لغو مصوبه برج باغ ها بود كه هدف آن حفظ فضای سبز و باغ های موجود اعلام گردید.
مصوبه برج باغ ها 22 اسفند ماه سال 96 لغو و حدود دو ماه بعد در اوایل سال 97 ابلاغ گردید.
شورای اسلامی شهر تهران در دوره پنجم اعلام نمود كه برای حفظ باغ ها و فضای سبز پایتخت تاكید دارد و برای اجرای مصوبه لغو برج باغ ها جدیت دارد.
در این رهگذر مبحث حذف درختان باغ موسوم به برره واقع در منطقه 2 پایتخت ازجمله مصداق ها به حساب می آید كه طی چندماه گذشته خبرساز بود و بعد از آنكه اعلام گردید برخی درختان آن قطع شده، برخی اعضای شورا از محیط آن باغ بازدید داشتند و بر لزوم حفظ فضای سبز آن تاكید نمودند.
اعضای شورا درخواست كمیسیون معماری و شهرسازی این نهاد از بنیاد مستضعفان بعنوان نهادی كه گفته شده بخش قابل توجهی از باغ های تهران در تملك دارد را بعنوان یكی از مصداق های توجه به مقوله حفظ باغ ها بر می شمارند.
توقف ساخت و ساز در باغ برره و واگذاری باغ وثوق الدوله از جانب بنیاد مستضعفان به شهروندان تهرانی كه طی روزهای اخیر رسانه ای شده همچون نتایج این تلاش های شورای پنجم گزارش شده است.
گزارش از معصومه آقاامینی
تهرام/7244/ 1008


1397/07/29
18:40:28
5.0 / 5
4479
تگهای خبر: باد , پارك , خدمات , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه