42 و نه دهم میلیون مترمكعب پساب به دریاچه ارومیه وارد می گردد

42 و نه دهم میلیون مترمكعب پساب به دریاچه ارومیه وارد می گردد گل سپید: ارومیه- مدیرعامل آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به اینكه ورود پساب تصفیه شده به دریاچه ارومیه یكی از راهكارهای احیای نگین آبی آذربایجان است، اظهار داشت: امسال در مجموع 42 میلیون و 900 هزار مترمكعب فاضلاب تصفیه شده شهرهای اقماری به دریاچه ارومیه وارد می گردد كه بخش اعظم آن در ماه های آینده به این زیست بوم سرازیر خواهد شد.


رسول اكبری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: حجم فاضلاب جمع آوری شده استان امسال 48 میلیون و 283 هزار مترمكعب و حجم فاضلاب تصفیه شده 42 میلیون و 970 هزار مترمكعب خواهد بود.
وی افزود: پساب تصفیه شده هیچ مشكل زیست محیطی تولید نمی كند و خروجی پساب تصفیه شده هر روز توسط دستگاه های اجرایی كنترل می گردد.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی با اشاره به اینكه توسعه شبكه فاضلاب در استان همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: یك میلیون و 395 هزار و 516 نفر تحت پوشش شبكه فاضلاب آذربایجان غربی قرار دارند كه این میزان شامل 64.2 درصد از كل جمعیت استان است.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا بعد از تكمیل طرح های تصفیه فاضلاب در آذربایجان غربی سالانه 105 میلیون مترمكعب پساب به سمت دریاچه ارومیه سرازیر خواهد شد.
شركت آب و فاضلاب شهری آذربایجان غربی موظف است در قالب مصوبه های ستاد احیای دریاچه ارومیه پساب تصفیه شده فاضلاب 12 شهر را به سمت این دریاچه سرازیر كند.
تا پیش از تشكیل ستاد احیای دریاچه ارومیه، كل حجم فاضلاب تولید شده در شهرستان های حوضه آبریز دریاچه ارومیه حدود 235 میلیون مترمكعب بود؛ تصفیه خانه های موجود در این شهرستان ها هم حدود 150 میلیون مترمكعب از این فاضلاب را تصفیه می كرد و مابقی بدون تصفیه در طبیعت رها می شد.
دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا مقرر است ظرف مدت 10 سال/ از سال 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 آغاز به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
8137/3072


1397/08/14
13:29:42
5.0 / 5
5318
تگهای خبر: آب , آبریز , دریا , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه