واكنش پدر كویرشناسی ایران به انتقال آب خزر به سمنان؛

اگر می خواهید استانی را نابود كنید به آن آب بدهید

اگر می خواهید استانی را نابود كنید به آن آب بدهید گل سپید: پدر علم كویر شناسی ایران با ابراز مخالفت همه جانبه از انتقال آب چه از سدها به استان های همجوار در گذشته و چه انتقال آب دریا به كیلومترها دورتر هم اكنون، اشاره كرد: بارها به مدیران در مورد پیشنهادهای آنان آگهی داده شد كه اگر می خواهید استانی را نابود كنید به آن آب بدهید.


پروفسور پرویز كردوانی در گفت و گو با ایسنا با ذكر مثالی در تشریح نابودی استان های هدف انتقال آب توضیح داد: پدر خانواده اگر بی دریغ و بدون ملاحظه پول در اختیار پسرش قرار دهد، بدون شك آن فرزند منحرف شده و از دست خواهد رفت چراكه پول داده ولی روش درست استفاده و مصرف را به فرزند خود نیاموخته است.
وی، مشكلات كم آبی استان هایی نظیر خوزستان، اصفهان و یزد را مصداق واقعی این مثال قلمداد كرد و اضافه كرد: آب انتقال پیدا كرد اما در لوله ها و شلینگ ها بدین سبب شاهدیم كه این استان ها مشكلاتشان بیشتر شده و در معرض خشكسالی كامل قرار دارند.
وی با اشاره به سوژه انتقال آب دریای خزر به سمنان، بر استفاده صحیح و مناسب از آب، تاكید و اظهار نمود: اگر روش های استفاده از آب تغییر پیدا نكند و اصلاح نشود هر اندازه منابع آبی جدید باز فراهم نماییم باز هم توسط مردم مصرف شده و به اتمام خواهد رسید.
انتقال آب دریا اساساً نگاهی اشتباه است
كردوانی، سوژه انتقال آب دریای خزر به سمنان را بیشتر یك كشمكش سیاسی تلقی نمود و اضافه كرد: اصولاً انتقال آب مشكل گشا نیست و این اتفاق به صورتی جنبه سیاسی دارد، در واقع نوعی چشم و هم چشمی درخلال استان ها بر سر انتقال آب دریا بوجود آمده است.
این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه با اشاره به سخنان رئیس جمهور در مورد انتقال آب خزر به سمنان برای مصارف شرب، صنعت و كشاورزی اشاره كرد: گسترش كشاورزی در كویر توجیه نداشته و اقتصادی نیست، در مورد استفاده شرب و صنعت هم اگر روش های مصرف همان شیر آب و شلنگ باشد مشكل حل نشده و آب انتقالی به هر اندازه ناكافی است.
رئیس كمیته بیابان زدایی انجمن متخصصان محیط زیست ایران با عدم تائید پروژه های در دستوركار وزارت نیرو در زمینه انتقال آب اشاره كرد: پروژه هایی نظیر انتقال آب خزر به سمنان و همین طور راه اندازی ۹۰۰ كیلومتر كانال آب به گل گهر سیرجان و در ادامه به چادرملوی یزد و پروژه انتقال آب به خراسان جنوبی و رضوی از خلیج فارس و دریای عمان مشكل كم آبی را رفع نخواهد كرد.
وی به بررسی تصمیمات گرفته شده در حوزه برداشت و استفاده از منابع آبی در گذشته و امروز كشور پرداخت و اظهار نمود: مدیران مرتبط در سوژه آب یعنی وزیر آب و برق رژیم گذشته و وزارت نیروی فعلی، با مطالعه اوضاع آبی و محدودیت های موجود ۳ تكنولوژی را در گذشته تبیین كردند.
پدر علم كویرشناسی ایران، حفر چاه های نیمه عمیق و عمیق را یكی از تكنولوژی ها و دستاورد وزارت آب و برق رژیم گذشته معرفی نمود و اضافه كرد: با به وجود آمدن این تكنولوژی و تأسیس شركت های متنوعی كه این فنآوری را در اختیار داشتند مردم از قنات فاصله گرفته و به برداشت بی رویه از منابع آبی روی آوردند.
هیچگونه آگهی جهت استفاده غیرمجاز از چاه ها در نظر گرفته نشد
كردوانی با اشاره به اینكه هیچگونه هشدار، سفارش و منعی جهت استفاده غیرمجاز از چاه ها در نظر گرفته نشد، افزود: با برداشت دلخواه و اصراف در این بخش، حالا بیشتر از ۷۰۰ هزار حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق در كشور به وجود آمده كه استفاده و برداشت این منابع در خیلی از نقاط الان ممنوع اعلام شده است.
استاد نمونه دانشگاه تهران، دومین تكنولوژی را سدسازی و انتقال آب به نقاط خارج از حوزه سدها، عنوان و اشاره كرد: پیشینه سدسازی در ایران به ۲۰۰۰ سال قبل و دوران هخامنشی باز می گردد اما با این تفاوت كه در آن زمان كانالی برای انتقال آب به مكانی دیگر وجود نداشت و فقط در پایین دست مورد بهره برداری قرار می گرفت.
وی بعنوان نمونه ای به انتقال آب پشت سدها به شهرهایی مانند اصفهان، یزد و كرمان اشاره نمود و افزود: با اقداماتی كه متعاقب این تصمیم از جانب وزارت نیرو انجام شد حالا نه تنها مشكل آبی این مناطق رفع نشده بلكه تشدید یافته و به دنبال راهكارهای جایگزین هستند.
چهره ماندگار علمی كشور و دارنده نشان عالی دانش در ایران، از اختراع شیرآب و شلنگ بعنوان سومین تكنولوژی یاد كرد و آنرا مخرب ترین روش در جهت هدر رفت آب در كشور دانست و اظهار داشت: این نوآوری را سمبل تمدن نام نهاده و كسانی را كه با كاسه و كوزه آب می آوردند را غیرمتمدن خطاب كردند.
نحوه صحیح استفاده از شیر آب و شلنگ هیچ گاه آموزش داده نشد
این پژوهشگر، محقق و استاد تمام دانشگاه تهران در ادامه اضافه كرد: این اختراع در اختیار عامه قرار گرفت اما نحوه صحیح استفاده از آن هیچ گاه آموزش داده نشد و الان شاهدیم كه همه به دلخواه از آن استفاده می نمایند و به وسیله این ابتكار، حیاط خانه ها و ماشین ها را شسته و فضای سبز شهری گسترش می دهند.
چرا تكنولوژی ها به كمبود آب منجر شد؟
كردوانی، استفاده غیراصولی و عدم آموزش صحیح به مردم برای استعمال درست از تكنولوژی را موجب به اختتام رسیدن تقریبی آب های زیرزمینی دانست و اضافه كرد: نه تنها استفاده نادرست منجر به كاهش شدید منابع آبی زیرزمینی شد بلكه تكنولوژی سدسازی هم دیگر سودمند نیست و هرچه سد نیاز بود ساخته شده و دیگر امكان سدسازی وجود ندارد.
پدر علم كویرشناسی ایران از تانكرهای انتقال آب در گذشته سخن گفت و تصریح كرد: در رژیم گذشته ۱۲۰ آب شیرین كن در جنوب كشور وجود داشت كه آب آشامیدنی را در مخازن به مردم تحویل می داد و آنان باز غیر از مصرف خوراكی استفاده دیگری از آن نمی كردند اما امروزه آب در لوله ها جاری است و وفور آن سبب شده تا بحران آب ملموس نباشد.
بارورسازی ابرها، انتقال آب دریا و برداشت آب های ژرف نمی تواند بحران آب در كشور را حل كند
چهره ماندگار علمی كشور در زمینه جغرافیا از سه فنآوری جدید وزارت نیرو كه در دستور كار قرار گرفته سخن گفت و اشاره كرد: بارورسازی ابرها، انتقال آب دریا و برداشت آب های ژرف هیچكدام نمی تواند مشكل و بحران آب در كشور را حل كند.
وی بارورسازی ابرها كه گرایش تدریسی وی در دانشگاه است را سالی یكبار و آن هم تنها در زمستان و نقاط مرتفع امكان پذیر دانست و در مورد آب های ژرف اظهار داشت: چاه هایی با عمق ۴۰۰ و ۵۰۰ متر عمیق بوده اما آب های ژرف در اعماق ۲ هزار متری وجود دارند كه استحصال آن مشكلات بسیار زیادی به وجود می آورد.
استاد نمونه دانشگاه تهران معتقد است: انتقال آب مانند تسهیلات بانكی است و منطقه هدف باز همانند شخصی محتاج است كه همواره به دنبال وام بوده و نیازش تمامی ندارد بدین سبب باید به اندازه ای مصرف نماییم كه نیاز به تسهیلات نداشته باشیم.
وی با اشاره به اینكه انتقال آب اختتام ماجرا نبوده و مشكل گشا نخواهد بود، اشاره كرد: این راهكارها تنها تقاضای آب را بیشتر كرده و چاره ای مؤثر و اصولی نیست، در غیر این صورت باید به سمت استفاده از آب های غیر متعارف كه همان فاضلاب است حركت نماییم.
1397/11/16
15:38:21
5.0 / 5
5002
تگهای خبر: آب , بحران , خلیج , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه