تعطیلی معدنی كه زیاد گرد و خاك كرده

تعطیلی معدنی كه زیاد گرد و خاك كرده گل سپید: معدن بوكسیت تاش شاهرود كه ماه ها است به یكی از سوژه های خبری رسانه ها و دوستداران محیط زیست تبدیل گشته، تعطیل شد.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، محمد كرم محمدی، معاون استاندار و فرماندار شاهرود ضمن تایید این خبر اظهار نمود: معدن بوكسیت تاش شاهرود تا حصول نتیجه قانونی تعطیل اعلام می شود.
وی با اشاره به اینكه سپس پیگیری های فراوان در مهرماه امسال در فرمانداری، نشستی برگزار و مطالبات دستگاه های مختلف از معدن بوكسیت در 15 بند مصوب شد، اشاره كرد: بنا بود در یك بازه زمانی مشخص خواسته های قانونی دستگاه های مختلف از معدن اجرایی شود كه متأسفانه تابحال به دلیلهای مختلف این امر به وقوع نپیوسته است.
فرماندار شاهرود افزود: در آن نشست كه مدیرعامل آلومینا باز حضور داشت، قرار شد اگر هركدام از مصوبات 15 گانه اجرایی نشود این اختیار به فرمانداری داده شود كه معدن را تعطیل كند و همه صورت جلسات مشروح مذاكرات باز موجود است.
معاون استاندار سمنان اشاره كرد: با پیگیری های مختلف بوسیله دستگاه های در رابطه با این مساله و دریافت گزارش های آنها مشخص شد بخش بزرگی از این مصوبات به دلیلهای مختلف اجرایی نشده و پس تصمیم گرفته شد معدن تا زمان عمل به آنها تعطیل شود.
محمدی تصریح كرد: فرمانداری خودرا موظف و مكلف به عمل به قانون می داند و امیدواریم كسانی كه در امر معدن فعالیت می نمایند باز موظف به اجرای قانون باشند.
به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، استخراج ماده معدنی بوكسیت از منطقه تاش در ارتفاعات كوه ۴۰۰۰ متری شاهوار شاهرود انجام می شده و برخی كارشناسان این بخش معتقدند كه یكی از مخاطرات تداوم فعالیت این معدن، تخریب سنگ مخزن های آب كارستیك ارتفاعات شاهوار است.
در معدن بوكسیت تاش كه به صورت روباز استخراج می شود، با ایجاد انفجارهای بزرگ بار فوقانی، سنگ معدن بوكست را كه سنگ های آهكی به سن بیشتر از ۲۰۰ میلیون سال است تخریب می كنند تا به ماده معدنی بوكسیت برسند.
كارشناسان و دوستداران محیط زیست باز باور دارند كه استخراج سنگ معدن بوكسیت به روش معدن كاری روباز و با انفجار دوباره سبب تولید ریزگرد در منطقه می شود، ریزگردهایی كه مقادیر زیادی اكسیدها و هیدروكسیدهای آلومینیوم دارند. گفته شده كه این ریزگردهای حاوی آلومینا تاثیر نامطلوب بر انسان و گیاهان برجای می گذارد.
1397/12/21
23:56:42
5.0 / 5
4472
تگهای خبر: آب , خاك , دریا , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه