لزوم تعریف بانك اطلاعاتی جدید برای جنگل های هیركانی

لزوم تعریف بانك اطلاعاتی جدید برای جنگل های هیركانی گل سپید: یك استاد دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران با بیان این كه با ثبت جهانی جنگل های هیركانی مسئولیت حفاظت از این میراث طبیعی سنگین تر شده است، اظهار داشت: جنگل های هیركانی باقی مانده دوران «ژوراسیك» و به صورتی میراث طبیعی 40 میلیون ساله است.دكتر احمد نوحه گر در گفت و گو با ایسنا اظهاركرد: جنگل های هیركانی یك زیست منطقه در زیست بوم جنگل های مختلطِ پهن برگِ حاشیهٔ جنوبی دریای خزر است كه در حاشیهٔ جنوبی و جنوب غربی دریای خزر در بخش هایی از ۵ استان شمالی ایران قرار گرفته است.

این دكترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با ابراز خرسندی از ثبت جهانی جنگل های هیركانی در سازمان علمی فرهنگی سازمان ملل (یونسكو) اظهار داشت: بدین ترتیب وظایف ما در قبال حفاظت از این میراث طبیعی سنگین تر شده است و وقتی «لند اسكیپ اكولوژی» (سیمای سرزمین) جنگل ها را بررسی می نماییم، درمی یابیم كه باید برای حفاظت بیشتر در ابتدا مطالعات دقیق و پایه ای از این جنگل ها انجام داد همین طور بانك اطلاعاتی جدیدی برای این جنگل ها تعریف و نتیجه این مطالعات به استراتژی یا راهبرد تبدیل گردد.

وی افزود: بر طبق این استراتژی باید سیاستگذاری صحیحی انجام و منجر به تدوین برنامه ای برای حفاظت از میراث طبیعی شود تا این میراث طبیعی با كمترین لطمه ها به نسل های آینده سپرده شود.

این دكترای هیدروژئومورفولوژی دانشگاه تهران با اشاره به اینكه باید از ظرفیت های محیطی این زیستگاه طبیعی با برنامه ای دقیق به درستی استفاده شود، اظهاركرد: متأسفانه به سبب توسعه شهرها در ۵۰ سال گذشته، امانت دار خوبی برای این جنگل ها نبوده ایم اما امید می رود از این پس با جلوگیری از دخالت های بی مورد مانع از تخریب این امانت الهی شویم.

نوحه گر با اشاره به اینكه توسعه و پیشرفت باید با در نظر گرفتن حفظ ظرفیت های محیطی باشد، اظهار داشت: توسعه یعنی رسیدن به جایگاهی كه سبب رفاه، آسایش و آرامش پایدار مردم شود كه در این جهت باید به حفظ زیستگاه های طبیعی هم توجه ویژه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینكه دستیابی به توسعه باید بر اساس حفظ عوامل طبیعی و زیستگاه ها باشد، اظهاركرد: با ثبت جهانی جنگل های هیركانی حفظ، حراست، تقویت و توسعه این زیستگاه طبیعی اهمیت ویژه ای پیدا می كند و كنترل و نظارت كار دوچندان می شود و اگر به این موارد توجه شایان نداشته باشیم از لیست آثار ثبت شده یونسكو حذف خواهیم شد.

این استاد گروه مهندسی و مدیریت در سوانح طبیعی دانشكده محیط زیست دانشگاه تهران با اشاره به اینكه با ثبت جهانی این جنگل ها كار تبلیغ برای این زیستگاه طبیعی آسان تر شده است، اظهار داشت: آنچه مهم بنظر می رسد این است كه باید برای حفظ و حراست از این جنگل ها از ذینفعان یعنی مردم محلی بهره برد كه این امر با ارائه آموزش های بنیادی شیوه حفاظت از میراث طبیعی به مردم میسر می شود.

به گفته نوحه گر، باید بخش های از دست رفته جنگل های هیركانی طی ۵۰ سال قبل باردیگر احیا و برای حفظ بخش های موجود نیز بیشتر از پیش اهتمام ورزیده شود.

منبع:

1398/04/23
15:17:47
5.0 / 5
4851
تگهای خبر: آسایش , جنگل , دریا , سنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه