تلنگرهای یك دختر 16 ساله به رهبران جهان

تلنگرهای یك دختر 16 ساله به رهبران جهان گل سپید: «نمی خواهم باور كنم شما فوریت مساله تغییرات اقلیمی را فهمیده اید و در عین حال كاری نمی كنید، چونكه اگر بخواهم چنین چیزی را باور كنم آن وقت شما شیطان هستید» این، بخش كوتاهی از سخنان گرتا تونبرگ نوجوان 16 ساله سوئدی است كه در اجلاس اقلیمی سازمان ملل و سپس در جهان مورد توجه قرار گرفت.نوجوانی كه فعالیت های زیست محیطی خودرا از سال قبل آغاز نموده و حالا به رهبری برای جنبش های دانش آموزی تبدیل گشته است. او جنبش جهانی دانش آموزی برای آگاه سازی از تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین را راه اندازی نمود. «جمعه ها برای آینده» جنبشی است كه از سوئد شروع شد و به آمریكا رسید؛ كشوری كه رئیس جمهوری اش به گرمای جهان باور ندارد اما به صورت سرزده در اجلاس اقلیمی سازمان ملل حاضر و با دهن كجی گرتا تونبرگ مواجه گردید.

گرتا در ۱۱ سالگی بیمار و افسرده می شود و دست از غذا خوردن و حرف زدن می كشد. وی در دو ماه بیشتر از ۱۰ كیلوگرم وزن از دست می دهد. «سندروم آسپرگر» اسم بیماری ای است كه پزشكان تشخیص می دهند گرتا به آن مبتلا شده است. این مساله به معنای آن است كه گرتا تنها زمانی سخن می گوید كه فكر می كند بسیار لازم است برای اینكه این افراد نمی توانند به خوبی دروغ بگویند، همه چیز را سیاه یا سفید می بینند و فعالیت های اجتماعی برایشان دشوار است. او تا مقطع نهم تحصیلی درس می خواند و بعد از آن تصمیم می گیرد به مدرسه نرود و هر روز با یك پوستر جلوی مجلس سوئد می نشیند. كاهش انتشار گازهای گلخانه ای به اندازه توافق شده در توافق پاریس خواسته گرتا بود و برای این كار راهی جز مدرسه نرفتن و اعتصاب كردن نمی دید. ادامه اعتصابات او سبب شد توجه رسانه های جهان به دختری جلب شود كه با نرفتن به مدرسه، اهتمام دارد توجه همه به تغییر اقلیم را تشدید كند. او موجب شد توجه نوجوانان دیگر در سراسر دنیا به این مساله جلب شود و در دسامبر ۲۰۱۸، ۲۰ هزار دانش آموز در بیشتر از ۲۷۰ نقطه دنیا دست به اعتصاب بزنند.

گرتا در كنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل در سال ۲۰۱۸ نیز سخنرانی تاثیرگذاری داشت. وی در قسمتی از صحبت هایش بیان كرد: «محبوب بودن برای من اهمیتی ندارد. من به عدالت اقلیمی و موجودات زنده زمین اهمیت می دهم. تمدن ما قربانی شده است؛ قربانی فرصت تعداد كمی از افراد به جهت اینكه دائما پول های هنگفتی به جیب بزنند. زیست كره ما قربانی شده تا افراد ثروتمند در كشورهایی مانند كشور من بتوانند در ناز و نعمت زندگی كنند.»

رهبر جنبش اقلیمی جوانان جهان این دفعه با كشتی بادبانی به آمریكا رفت تا ردپای كربنی كمتری داشته باشد و در اجلاس اقلیمی سازمان ملل خطاب به بعضی از رهبران جهان بیان كرد: «نمی خواهم باور كنم شما فوریت مساله تغییرات اقلیمی را فهمیده اید و در عین حال كاری نمی كنید؛ چونكه اگر بخواهم چنین چیزی را باور كنم آن وقت شما شیطان هستید. من نباید اینجا باشم بلكه باید آن سوی اقیانوس در مدرسه می بودم. با وجود آنكه شما باید برای ما جوانان امید به ارمغان می آوردید اما با حرف های تو خالی كودكی و رویاهای مرا دزدیده اید. مردم رنج می برند. مردم دارند از بین می روند. تمام اكوسیستم در حال فروپاشی است. ما در آستانه یك انقراض گسترده قرار گرفته ایم اما همه آنچه شما درباره اش حرف می زنید پول و مساله رشد اقتصادی می باشد. می گویید به ما گوش می دهید و فوریت مساله را می فهمید. صرف نظر از اینكه چقدر غمگین و عصبانی هستم، نمی خواهم این را باور كنم چونكه اگر شما واقعا وضعیت را بفهمید و ناتوان از اقدام مناسب هستید در این صورت شما باید شیطان باشید و این همان چیزی است كه نمی خواهم باور كنم. اجازه نمی دهیم به این آسانی از دست این ماجرا خلاص شوید. همین حالا و همین جا ما خطمان را ترسیم می نماییم. جهان بیدار شده و تغییر در راه است؛ چه دلتان بخواهد و چه نخواهد.»

آنگلا مركل - صدر اعظم آلمان - نیز هنگام سخنرانی اش در این اجلاس اسمی از گرتا نیاورد اما اظهار داشت: «ما بیدارباش جوانان را شنیدیم.»

صحبت های این رهبر نوجوان واكنش های بسیاری در رسانه های دنیا داشت و كاربران شبكه های اجتماعی هم نظرات متفاوتی درباره رفتار و صحبت هایش داشتند. برخی جسارت گرتا را تحسین كردند و برخی دیگر صحبت هایش را نمایشی و او را بازیچه دست سیاستمداران غربی دانستند.

«سیاستمداران از این نسل بترسید»، «بلایی كه چپ بی بنیاد، ورشكسته و دشمن بشریت بر سر گرتا تونبرگ آورده، نماد چگونگی مسخ انسان و فردیت در اتوپیای جهل و جنایت سوسیالیستی است. كودكی او را ربوده اند و تبدیلش كرده اند به سخنگوی مشتی شعار پوچ سیاسی و جهان قدری مسخ این شوی زشت است كه برای تجاوز به گرتا هورا هم می كشد!»، «شاید رفتار این دختر كمی مبالغه آمیز باشد اما حرفش اشتباه نیست پس دست از سر این بچه بردارید.»، «نمی دونم چرا این گرتا تونبرگ به دلم نمی شینه به نظرم كارهاش نمایشیه. كلا با هنرپیشه هایی كم سن و سال هم كه بیش از اندازه تحسین می شوند، مشكل دارم.»، «گرتا درباره مسائل مهمی، حرف های درستی میزنه ولی چه چیز جدیدی گفته؟ چرا یك دفعه بعضی اینقدر برجسته می شوند چرا به میلیون ها نفر دیگری كه در این زمینه صحبت كرده اند توجه نشد؟»، «ملاقات اوباما با گرتا درباره صحبت هایی كه بیان كرده موثر بوده است و اوباما به او گفته این چنین صحبت كند.»، «حتی اگر همه ی این جریان ساختگی باشد مهم این است كه حرف درستی می زند و یك حمایت عمومی می تواند او را به چیزی واقعی تبدیل كند.»، «كشورهای صنعتی شده غربی جوری كودكان را ابزار پیشبرد اهداف سیاسی خودشان می كنند كه انگار كودكان یمن، آفریقا و حدودا بقیه دنیا غرق در بدبختی و فلاكت ساخته ی دست اونا نیستند. نفرت انگیزه.»، «گرتا نخستین محصول تمام و كمال نسل پسا شبكه های اجتماعی و دنیای پسا انقلاب دیجیتال است. در تظاهرات چند روز پیش نوجوانان برای تغییرات اقلیمی از دیدن این آگاهی و دغدغه بی آلایش و غیر خودنمایانه نفسم بند آمد. نه از هیجان فقط از نخستین مشاهده دست اولم از ابرانسان های نسل جدید»، «از یك طرف حرفش درسته به او اهمیت بدید. برای نجات سیاره سریع تر كاری كنید. آینده ما در خطره. از یك طرف یك بچه شانزده ساله رو می بینم كه باری خیلی سنگین تر از شونه های نوجوانش روی دوششه. این همه توجه جوزده ش نكرده؟ اشتباه می كنم؟»، «دمش گرم ولی ایشون یا هر شخص دیگه ای اگر رسانه ها بزرگش نكنند اونچنان تاثیری ندارند. وگرنه ما نوجون هزینه داده تو همین مملكت كم نداریم. ولی چهره نمیشیم پس از چند وقت ناامید میشیم می خزیم یه گوشه.»، «امیدوارم جایزه صلح نوبل رو به گرتا تونبرگ ندن. دلم می خواست امیدوار باشم جایزه رو بدن و اون نگیره. كاش می شد جوری مراقب این قهرمان كوچولوی دوست داشتنی بود كه به كالای پز جهان مهمل ما تبدیل نشه»، «به نظر من مطرح شدن گرتا تونبرگ بیشتر دهن كجی به حل بحران محیط زیست هست تا كوشش برای حل این بحران»، «هنوز باور نكردین نه تغییرات دنیا رو نه تغییرات اقلیمی رو. اینا كودك نیستن، نسل آینده ان كه با شبكه های مجازی دغدغه آینده خودشونو دارند و دمشون هم گرم.»، «رهبر نسلی با تمام خصوصیات برتری جویی و وضع نظم جدید در رفتار گرتا كاملا واضحه. جهان در حال تغییره. مثبت یا منفی، رهبران ما مشخص می كنن»، « اگر گرتا تونبرگ در ایران بود، تنها دغدغه اش در یك خانواده به ظاهر متمدن ایرانی گذراندن دوره تحصیلی در یك مدرسه نامدار، رقابت تنگاتنگ جهت حضور در كلاس های آموزشی و داشتن امكانات متنوع بدون فراگیری حتی یك مهارت مفید و كاربردی بود.» این قسمتی از نظرات كاربران شبكه های اجتماعی ایران است كه پس از سخنرانی گرتا تونبرگ در اجلاس اقلیمی سازمان ملل رد و بدل شده است.

دونالد ترامپ هم پس از همه این واكنش ها درباره این دختر ۱۶ ساله در توئیترش نوشت: «او به نظر دختر بسیار جوان و شادی است كه آینده ای روشن و فوق العاده در انتظارش است. از دیدنش خوشحالم.»

امان الله قرائی مقدم - جامعه شناس - درباره نظراتی كه سخنرانی این دختر را نمایشی می دانند، به ایسنا اظهار داشت: «آن دسته از افرادی كه سخنرانی این دختر ۱۶ ساله را نمایشی و یك بازی سیاسی می پندارند جزء گروه بدبینان جامعه محسوب می شوند. می دانید كه ما دو نوع جامعه داریم. یك گروه بدبین و دیگری خوش بین. چون این دختر جوان است، آینده را از آن او می بینند و زمانی كه سخنرانی می كرد، حاضران در اجلاس، دختران و پسران خودشان را تجسم می كردند. از طرفی این دختر صحبت هایش بسیار شفاف، صادقانه و بدون تعارف و در نظر گرفتن این بود كه امكان دارد ناخوشایند كسی باشد.

او افزود: «سخنان این دختر مصداق ضرب المثل «هر سخن كز دل برآید لاجرم بر دل نشیند» بود. از طرفی این صحبت ها از زبان دختری بیان شده است كه می تواند مادر آینده باشد. بنا بر این اساسا تاثیرگذاری بیشتری به همراه دارد. اما بدبینان جامعه به هر كاری واكنش بدبینانه نشان می دهند در صورتیكه صحبت های این دختر ۱۶ ساله بسیار موثر بود و من معتقدم این سخنرانی می تواند در دل منكران پدیده تغییرات جوی و اقلیمی تاثیر بگذارد و نظر آنها را به تغییرات شرایط اقلیمی و اكوسیستم هم جلب نماید.»

این جامعه شناس معتقداست: «اصولا از جامعه و آموزش و پروش آزاد، دخترانی مثل گرتا به وجود می آیند. این دختر در جامعه ای مثل سوئد پرورش یافته و می تواند صحبت هایش را بدون محدودیت مطرح كند. ما نیز در ایران دختران آزاداندیش، مبتكر و خلاق بسیاری داریم كه اگر به آنان هم فرصت بدهیم می توانند توانایی های خودرا در همه زمینه ها به ظهور برسانند.»

نشست اجلاس اقلیمی سازمان ملل چند روز بعد از آن كه میلیون ها نفر در سراسر جهان جهت شركت در اعتراض ها به بی توجهی رهبران جهان به تغییرات اقلیمی، با رهبری فعالان جوان به خیابان ها آمدند، برگزار شده است. دانشمندان و پژوهشگران نیز بارها درباره شدت گرفتن نشانه ها و نتایج گرمایش زمین، آگهی داده اند.
دیدار گرتا تونبرگ با باراك اوباما رئیس جمهور سابق آمریكا


منبع:

1398/07/03
14:38:18
5.0 / 5
4747
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه