به داد خلیج فارس برسید!

به داد خلیج فارس برسید! به گزارش گل سپید رئیس مركز اقیانوس شناسی خلیج فارس بوشهر عنوان كرد: بعنوان یكی از مهمترین شاهراه های دریایی دنیا، یك منطقه دریایی ویژه و به شدت در معرض لطمه اعلام شده، با عنایت به ورود حجم زیادی از پسماندها و پساب های خانگی و صنعتی وضعیت آلودگی خلیج فارس بحرانی است.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، خلیج فارس از اكوسیستم های كلان و دارای غنا و تنوع زیستی ارزشمندی است كه هر گونه تغییر در شرایط زیستگاهی این اكوسیستم لطمه ها و خسارت های غیرقابل جبرانی را به آن وارد میكند. آلودگی های نفتی ناشی از حوادث، یا نشت و تخلیه مشتقات نفتی در خلیج فارس یكی از هزاران منابع مختلف و آلاینده های تهدیدكننده است كه محیط زیست خلیج فارس را مورد هجوم قرار داده است.
به دلیل شرایط اقلیمی ویژه بسیار لطمه پذیر خلیج فارس، ورود كمترین آلاینده به داخل دریا اثرات مخربی بر سلامت آبزیان و موجودات آن دارد و حمل و نقل جهانی نفت در خلیج فارس موجب بر جای ماندن لكه های نفتی خیلی از نفت كش ها در آب های خلیج فارس و بروز تاثیرات نامطلوب بر محیط زیست این منطقه شده است.
از تخریب سواحل تا قاچاق گونه های در معرض انقراض
دكتر مریم قائمی، رئیس مركز اقیانوس شناسی خلیج فارس بوشهر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینكه در نقاط مختلف شهر بوشهر، ورودی های فاضلاب به دریا انجام می شود و این امر سبب آلوده شدن آبزیان و مخاطرات زیست محیطی برای آن مناطق می شود، اضافه كرد: شهرهای دیگر استان نیز با این مشكلات مواجهند. برای نمونه عسلویه كه از بی نظیرترین مناطقی است كه دارای تنوع زیست دریایی است، و بزرگترین جنگل حرا استان، و همین طور اكوسیستم مرجانی در آن جا قرار گرفته؛ اما متاسفانه پساب های خروجی در این منطقه و آلودگی های تأسیسات نفتی، سبب شده كه این اكوسیستم های مهم در معرض خطر باشند.
وی اضافه كرد: خلیج فارس بعنوان یكی از مهمترین شاهراه های اصلی دنیا و بعنوان یك منطقه دریایی ویژه و به شدت در معرض لطمه اعلام شده، با مخاطرات و معضلات زیادی روبرو است؛ صید بی رویه، كاهش شدید ذخایر آبزیان، قاچاق گونه های در معرض انقراض، ورود پسماندهای خانگی و صنعتی، آلودگی های نفتی، تخریب سواحل، نابودی زیستگاه های ساحلی، ورود زباله های دریایی و... از مخاطراتی است كه خلیج فارس را تهدید می كند.
وضعیت آلودگی خلیج فارس بحرانی است
رییس مركز اقیانوس شناسی خلیج فارس بوشهر اظهار نمود: با عنایت به ورود حجم زیادی از پسماندها و پساب های خانگی و صنعتی وضعیت آلودگی خلیج فارس بحرانی است و این امر سبب كاهش تعداد آبزیان شده و شغل سنتی مردم یعنی ماهیگیری را با تهدید مواجه كرده، كه شهر بوشهر نیز از این قضیه مستثنی نیست.
قائمی اشاره كرد: مطالعاتی كه ما در سال های ۹۵ و ۹۶ در اكوسیستم های حرّای استان داشتیم نشان داد كه PH آب در اكوسیستم های نای بند كه نزدیك به تأسیسات نفتی است نسبت به جنگل های حرای مل گنزه و بردستان كه با این تاسیسات فاصله بیشتری دارند، كاهش پیدا كرده بود یعنی PH به سمت اسیدی شدن كاهش یافته بود، كه این مسئله می تواند زنگ خطری باشد، چون یكی از معضلاتی كه آلودگی های نفتی و گازهای گلخانه ای ایجاد می كنند، كاهش PH ها و اسیدی شدن آب دریاست. اسیدی شدن آب دریا موجب از بین رفتن گونه هایی كه دارای اسكلت كربناتی هستند، مثل مرجان ها و خیلی از سخت پوستان خواهد شد، بدین سبب این مسئله توجه ویژه به این منطقه و رعایت ملاحظات زیست محیطی را می طلبد.
خسارت های زیست محیطی آب شیرین كن ها به دریا
این كارشناس و عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی اظهار داشت: یكی دیگر از معضلاتی كه كشورهای حوزه خلیج فارس دارند، استفاده از آب شیرین كن ها بدون در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی است. به این علت كه پساب های خروجی آب شیرین كن ها، می توانند شوری آب دریا را ۱۰ تا ۲۰ درصد و دمای آب را ۷ تا ۸ درجه -در منطقه- بالا برند. بدین سبب نیاز است جهت استفاده از آب شیرین كن ها حتما ملاحظات زیست محیطی در نظر گرفته شود.
وی اشاره كرد: مسئله دیگر ساخت جزایر مصنوعی هست كه توسط كشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می شود. این مسئله مشكلات گوناگونی ایجاد می كند، علاوه بر انقراض نسل آبزیان و مرجان ها در سواحل این كشورها، آلودگی هایی كه ایجاد می كنند و موجب كدورت آب می شود از مسائلی است كه این جزایر مسكونی به وجود می آورد.
مریم قائمی اشاره كرد: در مجموع با عنایت به شرایط ویژه جغرافیایی و نیمه بسته بودن خلیج فارس، توده های آب در خلیج فارس دارای حركات ضعیفی هستند كه جهت حركتشان در خلاف عقربه های ساعت است و زمان زیادی طول می كشد تا آب های خلیج فارس بوسیله تنگه هرمز تعویض شوند و این زمان امكان دارد، ۳ تا ۵ سال طول بكشد، این مسئله حساسیت بالای این منطقه را نشان داده است كه آثار مخرب فعالیت های صنعتی و آلودگی هایی كه به این منطقه حساس وارد می شود چقدر می تواند موثر باشد.
منبع:

1398/07/09
14:47:15
5.0 / 5
4420
تگهای خبر: آب , آلودگی , اكوسیستم , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه