بازیابی ذخایر جنگل های سوخته نیم قرن طول می كشد

بازیابی ذخایر جنگل های سوخته نیم قرن طول می كشد به گزارش گل سپید یك عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع كشور با اشاره به اهمیت جنگل ها اظهار داشت: در آتش سوزی های جنگلی علاوه بر نابودی گیاهان، خیلی از موجودات زنده دیگر، شامل جانوران، میكروب ها، قارچ ها و باكتری ها كه همگی برای اكوسیستم ها مفید هستند، از بین می روند. به قول او بر مبنای مطالعات، بازیابی بعضی از این گونه ها به حالت اولیه خود امكان دارد نیم قرن طول بكشد.احمد رحمانی در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه نباید منتظر وقوع آتش سوزی و از بین رفتن هزاران هکتار از جنگل ها باشیم تا به فکر اقدامات لازم بیفتیم، تصریح کرد: جنگل های زاگرس و هیرکانی از ذخایر ژنتیکی هستند که از دوران سوم زمین شناسی برای ما به ارث مانده اند. خیلی از گونه هایی که در این جنگل ها وجود دارند در هیچ کجای دنیا وجود ندارند و امکان دارد بر اثر بی توجهی ما، وقوع آتش سوزی های جنگلی یا دیگر عوامل تخریب کننده این منابع طبیعی از بین بروند. واقعا باید نسبت به حفظ این منابع حساس باشیم چون تخریب آنها غیر قابل جبران است و سهل انگاری درباره آنها می تواند نسل های آینده را از وجود چنین منابعی محروم کند.

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشوردر بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه درپی بارندگی های خوب و رشد علوفه در رویشگاه های جنگلی، از بهار سالجاری پیشبینی کرده و اخطار داده بودیم که جنگل های کشور مستعد آتش سوزی هستند، خاطرنشان کرد: متاسفانه اقدامات لازم جهت جلوگیری از وقوع آتش سوزی و مبادرت به موقع برای اطفای حریق از جانب سازمان های مسئول صورت نگرفت.

رحمانی ضمن انتقاد از ناهماهنگی بین سازمان های مسئول درپی وقوع آتش سوزی جنگل های زاگرس اظهار داشت: زمانی که آتش سوزی رخ می دهد باید با اقدام سریع در لحظات اولیه آتش را مهار کرد، در غیر این صورت مهار آتش بسیار دشوار می شود و این همان اتفاقی است که در هفته های اخیر شاهد رخ دادن آن بوده ایم.

وی معتقد است: هر سازمان یا نهادی مسئله آتش سوزی جنگلی را بر گردن نهادی دیگر انداخت و مهار آنرا وظیفه نهادهای دیگر دانست. به همین جهت سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، سازمان حفاظت محیط زیست، نیروهای مسلح و سایر نهادهایی که امکانات لازم برای مهار آتش را در اختیار دارند بموقع وارد عمل نشدند و آتش سوزی ها از کنترل خارج و سبب از بین رفتن سطح زیادی از جنگل های با ارزش کشور شد.
سرعت عمل در زمینه مهار آتش سوزی بسیار مهم است
رحمانی با اشاره به اینکه خیلی از جنگل های کشور صعب العبور هستند و نمی توان هنگام وقوع آتش سوزی از وسایل نقلیه معمولی برای اطفای حریق در آنها استفاده کرد، اظهار داشت: سازمان جنگل ها از نظر تجهیزات و امکانات بسیار ضعیف است و امکانات لازم و بالگردهای آبپاش را جهت اطفای حریق در اختیار ندارد و اساسا نیروهای مردمی با بیل و کلنگ و شاخه درختان مبادرت به خاموش کردن آتش می کنند.
ضرورت تشکیل ستاد بحران برای مقابله با آتش سوزی های جنگلی
این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور ضمن پیشنهاد به تشکیل ستاد بحران برای مقابله با آتش سوزی های جنگلی تصریح کرد: منابع طبیعی و جنگل های کشور سرمایه ملی هستند ازاین رو سازمان ها و نهادهای دولتی باید نجات آنها را یک وظیفه ملی بدانند و نه وظیفه نهادهای دیگر. ازاین رو باید ستادی به نام ستاد بحران با حضور نیروهای مسلح، سازمان جنگل ها، سازمان حفاظت محیط زیست، نیروهای مردمی و سازمان های مردم نهاد تشکیل گردد تا با در اختیار داشتن امکانات بتوانند هنگام آتش سوزی در جنگل ها و مراتع به صورت مشترک و با سرعت وارد عمل شوند چونکه سرعت عمل در زمینه مهار آتش سوزی بسیار مهم می باشد چون زمانی که دامنه آتش سوزی گسترش پیدا کند دیگر مهار آن دشوار و خسارات وارد شده به جنگل ها زیاد می شود.

وی درباره نقش و وظیفه نهادهای دولتی و مردم در جلوگیری از بروز آتش سوزیهای گسترده در آینده اظهار داشت: نهادهای دولتی و مردم باید هشیار باشند و یک سری اقدامات پیشگیرانه را انجام دهند. رسانه ها همچون صدا و سیما باید از راه اطلاع رسانی در زمینه رفتارهایی که می تواند منجر به آتش سوزی شود، فرهنگسازی کنند.

رحمانی افزود: مردم باید بدانند که جنگل ها و مراتع سرمایه های ملی هستند و اهمیت این مورد باید برای آنان روشن شود تا از روشن کردن آتش و بیرون انداختن سیگار در جاده اجتناب کنند همینطور سازمان های دولتی هم باید با یکدیگر در زمینه اطفای حریق جنگل ها و منابع طبیعی هماهنگ باشند.

وی افزود: برپایه تحقیقات و بررسی های علمی، راه اندازی آتش بُر برای ایجاد فاصله بین جنگل ها و مراتع، برداشت یا چرای موقت مناطق با پوشش علوفه ای از اقداماتی است که می تواند از بروز مجدد حوادثی مانند آتش سوزی جنگل های زاگرس جلوگیری کند.
1399/03/21
21:11:47
5.0 / 5
2893
تگهای خبر: آب , آتش سوزی , اكوسیستم , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه