مشاركت كشاورزان بوكانی در حفاظت از میش مرغ

مشاركت كشاورزان بوكانی در حفاظت از میش مرغ کشاورزان بوکانی قسمتی از محصول گندم خودرا با هدف حفاظت از آخرین بازمانده های میش مرغ دیرتر از موعد برداشت می کنند.


به گزارش گل سپید به نقل از مهر، آوات بازیار، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان با اشاره به این خبر اظهار داشت: با عنایت به این که از سالهای دور زیستگاه های طبیعی میش مرغ زیر کشت محصولات کشاورزی همچون گندم رفته است و زادآوری این پرنده در همین زمینهای زراعی اتفاق می افتد، بنابراین وجود گندم در زمینهای زراعی به شکلی پناهگاه امنی برای جوجه میش مرغ هایی است که در همین ایام سر از تخم بیرون آورده اند. وی ادامه داد: معمولاً جوجه میش مرغ های تازه متولد شده در اواسط مردادماه قدرت پرواز پیدا کنند اما فصل برداشت گندم اواخر خردادماه و اوایل تیرماه انجام می شود که با برداشت گندم، جوجه هایی که توانایی پرواز ندارند، در زمینهای زراعی خالی از محصول در مقابل دشمنان طبیعی همچون روباه و پرندگان شکاری بسیار بی پناه و صدمه پذیر خواهند بود. بازیار اظهار داشت: از چند سال قبل با مشارکت جامعه محلی و کشاورزان منطقه، طرح برداشت دیرهنگام بخشی از محصول گندم در زیستگاه های زادآوری میش مرغ در حمامیان و دشت سوتاو را در دست انجام داریم به شکلی که بخشی از محصول کشاورزان را به صورت سرپا از آنها خریداری می نماییم تا با تاخیری دوماهه برداشت شود و این کار کمک زیادی به حفظ جوجه میش مرغ ها می کند.

تلاش برای احیای بخشی از پوشش گیاهی منطقه رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از بررسی ها برای احیای پوشش گیاهی طبیعی در بخشی از زیستگاه های میش مرغ اطلاع داد و اظهار داشت: پارسال با همت اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی موفق شدیم زمینی به وسعت بیشتر از ۲۲ هکتار برای کشت گندم بعنوان پناهگاه میش مرغ خریداری نماییم. امسال تصمیم بر این شد تا سال جاری در این حوزه کشت گندم انجام نشود و شرایط زمین را از نظر پوشش گیاهی طبیعی، نوع گونه ها و تأثیر آن در رفتارهای میش مرغ ها بررسی شود. وی ادامه داد: متاسفانه به علت آنکه از سالهای بسیار دور بخش زیادی از زیستگاه های زادآوری میش مرغ در منطقه به زیرکشت محصولات مختلف کشاورزی رفته، اطلاعات دقیقی از گونه های گیاهان وحشی که میش مرغ به آنها وابستگی داشته در اختیار نداریم. به همین رو لازم است تا در یک اقدام منسجم این گونه ها را شناسایی نماییم. چون که علاوه بر میش مرغ، اکوسیستم طبیعی زیستگاه این گونه شامل گیاهان، حشرات و سایر جانداران هم اهمیت دارند و با احیای بخشی از زیستگاه طبیعی امیدهایمان برای حفظ میش مرغ چند برابر خواهد شد. بازیار خاطرنشان کرد: سال جاری با کشت نکردن این زمین می خواهیم وضعیت را رصد نماییم و ببینیم آیا میش مرغ ها بدون کشت گندم در معرض خطر بیشتر قرار نمی گیرند یا خیر. احتمالاً در سال آینده این تصمیم را بگیریم که در این اراضی یا بخشی از آن ادامه کشت گندم انجام بگیرد. جلب مشارکت کشاورزان همینطور «مهدی نبی یان» مدیر پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ در زیستگاه های شهرستان بوکان از جذب مشارکت کشاورزان در حفاظت از میش مرغ ها اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر این که سال جاری هم اداره حفاظت محیط زیست بوکان مانند سال قبل نسبت به خرید محصول سرپای گندم در بخش هایی از اراضی کشاورزی منطقه اقدام می کند، پروژه مشارکتی حفاظت میش مرغ هم مبادرت به خرید محصول سرپا در بخش های دیگر زیستگاه خواهد نمود. وی افزود: خرید محصول سرپا به صورت نوارهای طولی و پراکنده در زمینهای گندم و تحت عنوان «نوار میش مرغ» انجام می شود و با نصب تابلو و علائم به کشاورزان اعلام می شود که این بخش از محصول را برداشت نکنند. نبی یان ضمن اشاره به جلب مشارکت کشاورزان برای باقی گذاشتن داوطلبانه قسمت کوچکی از محصول خود در زمینهای زراعی اظهار داشت: خوشبختانه اهالی منطقه علاقه زیادی به گونه میش مرغ دارند و تا کنون از خیلی از پیشنهادهای ما استقبال کرده اند. یکی از پیشنهادهای ما، باقی گذاشتن ۱۰۰ مترمربع از محصول گندم به ازای هر هکتار کشت در زمین زراعی بود که در صحبت های اولیه با بعضی از کشاورزان منطقه مورد استقبال قرار گرفت. به قول نبی یان، علاقه اهالی منطقه به این پرنده یکی از امیدهای اصلی برای حفظ آخرین بازمانده های میش مرغ در ایران است. پروژه حفاظت مشارکتی از میش مرغ در دشت سوتاو شهرستان بوکان از آغاز سال ۱۳۹۹ توسط «کانون گردشگران طبیعت ایران» و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان و با حمایت مالی برنامه کمک های کوچک (SGP) برنامه عمران ملل متحد در ایران شروع به کار کرده است.

1400/02/28
13:57:21
5.0 / 5
621
تگهای خبر: اكوسیستم , باد , پرنده , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه