تحلیلی بر یك حاشیه مهم؛

حیوان آزاری چگونه به دراكولا رسید؟

حیوان آزاری چگونه به دراكولا رسید؟ گل سپید: سریال دراکولا از شروع پخش با انتقادات مختلفی درباره حیوان آزاری مواجه بوده است؛ طی یک نوشتار تحلیلی لطمه های حضور حیوانات وحشی و دست آموز کردن آنها را بررسی نموده ایم.به گزارش گل سپید به نقل از مهر، اکرم حسینی فعال رسانه و کارشناس حوزه محیط زیست طی یادداشتی به سریال «دراکولا» به کارگردانی مهران مدیری و حضور نامتعارف حیوانات وحشی در آن پرداخته و در قالب یک نوشتار تحلیلی درباره پشت پرده دست آموز کردن این حیوانات هشدار داده است.
متن این گزارش تحلیلی را در ادامه می خوانید:
«پشت پرده دست آموز کردن حیوانات همان قسمتی از حقیقت حیوان آزاری است که توسط تعدادی از عوامل مجموعه دراکولا و طرفداران مهران مدیری درک نشد اما در نهایت با موج انتقادها تغییر رویکرد دادند.
این گزارش را به این منظور در صفحه «هنر» منتشر می نماییم که مخاطب را از آثار و تبعات محیط زیستی رام کردن حیوانات حیات وحش و نقش بی بدیل آنها در چرخه زیستی آگاه نماییم، لازم است پیش از خواندن این نوشتار نکته مهمی را یادآوری نماییم که نوازش حیوانات حیات وحش، مهربانی و پشتیبانی از آنها نیست و این کار به علت ظلم بزرگی که برای دست آموز کردن آنها با روش های عذاب آور و پر از استرس بسیار صورت گرفته زیر پا گذاشتن حقوق اولیه آنهاست یعنی طبیعت و غریزه وحشی آنها را سلب کردن و لطمه جدی به ماهیت حیوانات حیات وحش وارد کردن!
سلبریتی ها و حواشی آنها هر از چند گاهی موضوعی جدی را رقم می زند که هر بار به نوبه خود فروکش کرده و جز خاطره ای مبهم در اذهان عمومی باقی نمی ماند؛ اما مجموعه عوامل و آثار و ردپای باقی مانده از عملکرد آنها خصوصاً چهره های هنر سینما خصوصاً بازیگران، نقش پررنگ تری در حافظه جامعه دارد آن هم به علت مقدار قابل توجه عموم جامعه به آنهاست که خواسته یا ناخواسته صنعت سینما برای مخاطب دارد، یکی از بحث برانگیزترین حواشی اخیر استفاده از حیوانات باغ وحش صفا دشت در مجموعه دراکولا با بازی مهران مدیری است که در ادامه مجموعه هیولا برای پخش از شبکه خانگی سبب اعتراض جدی و نقد فعالان محیط زیست شد.
آنچه محل اعتراض بود در حقیقت نمایش یک واقعیت غیر قابل انکار از وجود حیوانات حیات وحش دست آموز شده در یک باغ وحش خصوصی و پُر از حاشیه بود که اساساً شیوه نگهداری حیوانات و دست آموز کردن حیوانات حیات وحش مطابق قوانین داخلی و بین المللی نادرست و جرم محسوب می شد همچنان که سالهای سال است که برای صیانت از حقوق حیوانات سیرک ها برچیده شده اما بازماندگان سیرک بازان در بعضی باغ وحش های ایران همچون باغ وحش صفا دشت باقی مانده اند.

نمایش یک اشکال بزرگ ترویج آن است
اعتراض به ترویج خشونت و قاچاق حیات وحش موضوع مهمی که شاید هنوز عوامل و دست اندرکاران مجموعه دراکولا به آن واقف نشده اند! در حقیقت آنچه توسط خیلی از طرفداران آثار مهران مدیری در مقابل کارزار و کمپین های به وجود آمده درک نشد این مهم بود که یک حیوان حیات وحش تحت چه شرایطی قابلیت حضور در صحنه فیلمبرداری را پیدا کرده و کنار خانم بازیگر روی مبل می نشیند؟ پرسشی که اگر برای دریافت پاسخ آن کمی به خود زحمت داده بودند اساساً این طور عیان اشکال کار را انکار نمی کردند. هر چند این دفعه هم انکار مشکل دیگری دلیل بر حذف کامل آن مشکل نیست چونکه دراکولا نمادی از طبقه اشراف گرا است که بواسطه میزان بالای ثروت سبک خاص و متفاوت زندگی را به وجود آورده و پرسش قابل طرح این است که چند درصد از ثروتمندان جامعه بطور غیرقانونی و یا احیاناً قانونی اکنون در منازل خود حیوانات حیات وحش را بعنوان حیوان خانگی نگه می دارند؟ و نگرانی فعالان محیط زیست از تبلیغ چنین سبک زندگی در یک سریال طنز این است که همچنان این سبک زندگی توسط سایر افراد ثروتمند جامعه پیاده شده بدین سان به قاچاق حیات وحش دامن زده شود.
تسلیم مهران مدیری در مقابل حامیان حیات وحش
به تازگی تصاویری از مجموعه نمایشی دراکولا منتشر گردید که نشان میدهد یک فعال حامی حیوانات در پی درج آگهی فروش حیوانات حیات وحش به اسم خریدار وارد شده اما با اقدام قانونی به توقیف و ضبط حیوانات و تشکیل پرونده برای اهالی عمارت داخل سریال می کند و با این تغییر در داستان دراکولا مهران مدیری و تیمش علاوه بر عقب نشینی خواستند با جبران اشتباه و پایمال کردن حقوق حیوانات وجهه اجتماعی خود در مقابل افکار عمومی داخل و بین الملل را بهبود بخشند موضوعی که هر چند به شیوه ناشیانه انجام شد و اصرار حامیان مهران مدیری بر این است که این قسمت از ابتدا در داستان بوده اما شواهد و توجیه های ابتدایی در مقابل با واکنش حامیان حیات وحش شیوه و برخورد دیگری بود و مرتب سخن از ستاندن مجوزهای لازم در بین بود موضوعی که با استناد به آن حضور حیات وحش در صحنه های فیلم برداری را درست عنوان کردند.
مهران مدیری در زندگی شخصی خود قائل به نگهداری از گونه های خاص جانوری است و در کنار او فهرست بلند بالایی از بازیگران که بازی با حیوانات دست آموز شده حیات وحش را با علاقه و با انداختن سلفی و گرفتن ویدئو منتشر می کنند همیشه محل نزاع و نقد جدی حامیان حیات وحش بوده است هجمه فن پیج های گوناگون به نام مهران مدیری به حامیان مطرح حیات وحش اصراری بود بر این که القاء کنند از ابتدا داستان سریال موضع پشتیبانی از حیات وحش داشته و حامیان را مجبور به انتشار اینطور روایت می کنند تا خودرا از اشتباه صورت گرفته مبری کنند اما موضوع اصلی اینجاست که اگر واقعاً دیگر در مجموعه نمایشی دراکولا نمایش حیات وحش صورت نگیرد آنها به جمع حامیان حیات وحش پیوسته و ادامه تضییع حقوق حیوانات حیات وحش را متوقف کرده اند که در آینده مشخص خواهد شد.
و اما خواسته حامیان حیات وحش این است که در واقعیت با عوامل این صحنه گردانی ها برخوردهای قانونی و قضایی صورت گیرد نه این که برای کرایه و اجاره دادن حیوانات دست آموز شده مجوز هم صادر شود.
چگونه حیات وحش دستی می شود؟
بدون شک گرفتن خوی اصلی و ذات و فطرت گونه های جانوری کاری ساده نیست مثلاً در مورد گربه سانان بزرگ که قاچاق و خرید و فروش غیر قانونی آنها در کشور بسیار رایج است این طور نیست که یک غذای مطلوب و یا مقدار قابل توجهی از گوشت، آنها را با انسان دوست کند، فرآیند و جریان ظالمانه این جریان از بدو تولد آنها شکل می گیرد به نحوی که در صفحه رسمی باغ وحش صفا دشت هم مشهود است بچه های شیر درحال تغذیه دستی توسط فردی هستند که چند سال قبل دو بچه شیر را بصورت غیر قانونی در حیات منزل خود نگهداری و با آنها بازی می کرد و حالا انواع حیوانات را بازیچه خود در زمین شهرداری کرده است!
این بازی گرفتن حیوانات فقط به این سطح ظاهری ختم نشده علاوه بر قوانین و حقوق از دست رفته حیوانات حیات وحش دامن سینما را هم گرفته و او که از کنار اجاره حیوانات درآمد قابل توجهی کسب کرده به کناری رفته و مشغول شمارش پول بادآورده ای است که سال ها کسب کرده اما رد و آثار منفی این معامله این دفعه سینماگران را آلوده کرده است موضوعی که به نظر می آید وزیر ارشاد در پاسخ به کارزار مربوطه باید پاسخگو باشد.
سبک زندگی متفاوت مهران مدیری
مهران مدیری در زندگی شخصی خود قائل به نگهداری از گونه های خاص جانوری است و در کنار او فهرست بلند بالایی از بازیگران که بازی با حیوانات دست آموز شده حیات وحش را با علاقه و با انداختن سلفی و گرفتن ویدئو منتشر می کنند همیشه محل نزاع و نقد جدی حامیان حیات وحش بوده است. آنها از این مسئله غفلت دارند که حیوانات حیات وحش سرمایه های غیر قابل جایگزین و تکراری هستند که در جریان خلقت و در چرخه زیستی جایگاه ارزشمندی دارند و حذف و نابودی آنها صدمات جبران ناپذیر بر محیط زیست وارد میکند و زیست پذیری زمین را مخدوش کرده و تا مرز نابودی می کشاند!
در کنار حواشی اینچنینی از صنعت سینما و هنرمندان که همیشه مورد اعتراض متخصصان و فعالان محیط زیست و حامیان حیات وحش است هنرمندانی وجود دارند که سفیران صلح محیط زیست، حیوانات و حیات وحش هستند و برای صیانت از گونه و یا گونه های در معرض لطمه و یا خطر انقراض تلاش و اهتمام جدی دارند و به علت آنکه به علت جایگاه اجتماعی خود همیشه در معرض توجه عمومی هستند اطلاعات درست را به مخاطبان خود مخابره می کنند و در مقابل هم هنرمندانی که تمایلات شخصی خودرا در مقابله با تجاوز به حریم حیوانات بر مسئولیت ها و جایگاه اجتماعی و حرفه ای ارجح می دانند و دانسته و یا نادانسته آزاری نهفته، مستمر و تحمیلی بر گونه های حیات وحش را به معرض نمایش گذاشته و با این کار و تبلیغ چنین رفتاری به صنعت قاچاق و خرید و فروش حیات وحش رونق می دهند.


منبع:

1400/03/25
22:54:23
5.0 / 5
1012
تگهای خبر: باد , باغ , حیوان , دریا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه