در گزارش گل سپید مطرح شد؛

گرگاس گونه نوظهوری كه معضل محیط زیست است

گرگاس گونه نوظهوری كه معضل محیط زیست است محیط بانان مناطق تحت حفاظت محیط زیست استان تهران برخورد مقتدرانه با متخلفان حوزه محیط زیست را بعنوان با اهمیت ترین درخواست از دولت سیزدهم مطرح نمودند.خبرگزاری مهر گروه جامعه: فرهاد زندی فرمانده یگان محیط زیست استان تهران به همراه دو محیط بان با سابقه پایتخت، اسماعیل جعفری و جلال مشهدی تقی به مناسبت روز محیط بان میهمان خبرگزاری مهر شدند و به تشریح مشکلات حوزه محیط بانی و معضلات محیط زیست کشور از دید خود پرداختند. در این گپ و گفت یک ساعته درباره موضوعات مختلفی همچون کمبود امکانات و نیروهای محیط بانی، معضلات و چالش های روز و توقعات این قشر صحبت به میان آمد، متن پیش رو گزارشی از این گفت وگوی صمیمانه است.
محیط بانان در انتظار ثبت ملی روز محیط بان در تقویم
فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در ابتدا ضمن اشاره به این که محیط بانان و دوستداران محیط زیست در انتظار ثبت روز ملی محیط بان در تقویم رسمی کشور هستند، اظهار داشت: هم اکنون یکی از با اهمیت ترین چالش های ما این است که نیروهای قراردادی و طرحی که بصورت یک ساله و چند ساله با سازمان محیط زیست همکاری می کنند، وظایفشان همچون نیروهای رسمی است اما مزایای موجود محیط بانی را دریافت نمی کنند.
وی از مسئولان امر درخواست نمود که شرایط جذب و استخدام رسمی این نیروها که حضورشان برای محیط زیست لازم است، برقرار شود.
زندی با اشاره به اینکه تجهیزات نوین و ارتقای تجهیزات شامل پایش هوایی، شبکه بی سیم نیاز مبرم برای حفاظت از محیط زیست است، افزود: محیط بانان در اقلیم های مختلف نیازهای متفاوتی دارند، اما با اهمیت ترین و اساسی ترین نیاز، وسایل ارتباطی است که باید به روز باشد تا اطلاعات از مناطق بموقع منتقل شود.وی تجهیزات خودرویی را هم در کنار دیگر امکانات لجستیکی حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: ما در انتظار اتفاقات بهتری در این حوزه هستیم.
فرمانده یگان محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه وضعیت حقوق و دستمزد محیط بانان نسبت به سالیان گذشته بهبود یافته و توانسته تا حدی رضایت نسبی محیط بانان را جلب نماید، اظهار داشت: هرچند حقوق محیط بانان نسبت به کارمندان دیگر ارگان ها چیزی حدود یک میلیون تومان کمتر است، اما قبل از این محیط بانان با وجود شیفت های طولانی و سختی کار یک سوم ارگان های دیگر حقوق و دستمزد دریافت می کردند.
وی تصریح کرد: محیط بانان در حساب و کتاب های مالی جزو نیروهای خدمات کشوری محسوب می شوند، اما وظایف نیروهای لشکری را انجام می دهند.
زندی به کمبود نیروهای محیط بانی در سراسر کشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: در استان تهران هم اکنون باتوجه به چارت سازمانی، باید ۲۵۰ نفر بعنوان محیط بان فعال باشند اما نصف این تعداد نیروی درحال خدمت هستند که این تعداد نفرات نسبت به وسعت زیستگاه ها بسیار کم است و بنابراین شاهدیم که در بعضی شیفت ها بصورت تک نفره و در وضعیت مطلوب تر بصورت دو نفره خدمت می شود.
با وجود کمبود تجهیزات و حقوق و دستمزد، عاشقانه به حفاظت از طبیعت مشغولیم
در ادامه این گفت و گو اسماعیل جعفری که خودرا مسئول سرمحیط بانی قصر فیروزه منطقه محیط بانی پارک ملی سرخه حصار معرفی نمود ضمن اشاره به این که منطقه تحت نظارتش با بیش از ۹ هزار ۷۰۰ هکتار وسعت تنها با دو نیرو اداره محیط شود، اظهار داشت: محیط بان جهت زندگی سخت آمده است و با هر شرایط سخت، و کمبود تجهیزاتی با عشقی که به طبیعت دارد به خدمت مشغولست همانطور که خودش طی ۲۰ سال قبل با وجود کمبودهای بسیار و حقوق بسیار ناچیز دست از کاری که دوست داشته است نکشیده و هر روز با عشق بیشتری به کارش ادامه می دهد اما نمی توان چشم بر روی کمبودها بست.
وی افزود: وقتی با متخلفین در مناطق درگیر می شویم به آسانی می توان به این کمبودها پی برد، و شرایط برخوردمان کاملاً نابرابر است هرچند طی چند سال قبل امکانات و شرایط رفاهی مان بهتر شده اما از نظر تجهیزات مقداری کمبودهایی وجود دارد.
جلیقه های ضدگلوله حافظ جانمان است اما با شرایط کار در طبیعت تطبیق ندارند و وزن زیادشان محیط بانان را در جریان ماموریت های روزمره اذیت می کند
جعفری در پاسخ به سوالی درباره سختی حرکت با جلیقه های ضدگلوله و مشکلاتی که در زمان استفاده از آنها برای محیط بانان به وجود می آید توضیح داد و اظهار داشت: تمامی محیط بانان مجهز به جلیقه های ضد گلوله هستند اما وزن زیاد آنها دلیل نمی گردد وسیله حفظ جانمان را حمل نکنیم شاید در بعضی موارد اهمالی صورت بگیرد و در درگیری ها جلیقه استفاده نکنند، اما محیط بانان تهران تلاش می کنند در ماموریت ها و سر محیط بانی ها از جلیقه استفاده کنند.
فرمانده یگان محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به این که جلیقه های ضدگلوله ای که به محیط بانان تعلق گرفته برای دیگر نیروهای نظامی هم مورد استفاده قرار می گیرد، اظهار داشت: فرق ما با دیگر نیروهای انتطامی و نظامی این است که ماموریت هایمان زمان بردار نیست و نمی توانیم حدس بزنیم که چه زمانی درگیری رخ می دهد و با این شرایط باید دائماً این جلیقه ها را به همراه داشته باشیم و بنابراین وزن زیاد آنها محیط بانان را اذیت می کند.
مشهدی تقی تصریح کرد: محیط بانان روزانه برای سرکشی به مناطق چیزی حدود ۸ کیلومتر پیاده روی می کنند و تحمل وزن جلیقه ها در این پیاده روی های طولانی مدت دشوار است.
جعفری محیط بان با سابقه معضل جدید مناطق تحت حفاظت محیط زیست به خصوص تهران را وجود سگ های ولگرد دانست و اظهار داشت: در پارک ملی سرخه حصار که دیوار به دیوار تهران است این معضل مشهودتر است.
وی در ادامه توضیح داد: پیرامون پایتخت تبدیل به مرکز تجمع سگ های ولگرد شده و متأسفانه توسط افرادی که خودرا حامی حیوانات می شناسند و بصورت غیر کارشناسی مبادرت به غذادهی این حیوانات می کنند، جمعیت سگ ها به شدت رو به افزایش است و به خطر اصلی حیات وحش تبدیل گشته اند و از طرف این سگ ها مورد حمله قرار می گیرند.


فرهاد زندی با تأیید صحبت های سرمحیط بان جعفری اظهار داشت: حمایت های غیرکارشناسی سبب شده باتوجه به نزدیکی به زیستگاه های طبیعی تهران به محیط های شهری این حیوانات، به لطمه جدی مناطق تحت حفاظت شوند و به حیات وحش بطور مکرر حمله کنند.
وی از سازمانهای مردم نهاد درخواست کرد: به دور از احساسات، بحث پشتیبانی از سگ های ولگرد را بصورت کارشناسی دنبال کنند چون این شیوه همانطور که قبل از این گفته شد موجب افزایش زاد و ولد سگ های در محیط های طبیعی شده که منجر به لطمه به دیگر حیوانات می شوند.
جلال مشهدی تقی محیط بان منطقه سرخه حصار و خجیر نیز با برشمردن نام گونه های بومی استان تهران (گل و بز و قوچ و میش و پلنگ، گرگ و شغال و کفتار) اظهار داشت: جمعیت سگ ها در مقایسه با جمعیت اینگونه های باارزش در حل افزایش است.
غذادهی و حمایت برخی دوستداران محیط زیست از سگ های ولگرد سبب شده این حیوانات به مخاطره اصلی حیات وحش تبدیل شوند و حتی منجر به وجود آمدن یک گونه نوظهور به نام «گرگاس» شوند
فرمانده یگان محیط زیست استان تهران به بررسی های کارشناسی در این حوزه اشاره نمود و اظهار داشت: در مناطقی که به سگ های ولگرد غذادهی شده است، حیوانات وحشی مثل گرگ، شغال و روباه از پسمانده های این غذاها خورده اند و این همزیستی موجب به وجود آمدن یک گونه نوظهور به نام «گرگاس» شده است.
مشهدی تقی اشاره کرد: افزایش جمعیت اینگونه جدید می تواند نژاد حیوانات وحشی این منطقه را از بین ببرد.
زندی در ادامه توضیحات این محیط بان اظهار داشت: اینگونه های نوظهور چون با گونه اهلی جفت گیری می کند از انسان ترس و هراسی ندارد و می توانند در جامعه شهری نیز زندگی کند و موجب برهم خوردن تعادل جمعیت حیات وحش و گوشت خواران می شوند.
وی به وضعیت آماری گونه های جانوری استان نیز اشاره داشت و اعلام نمود: برمبنای آخرین سرشماری ها، ۲۲ هزار ۸۰۰ کل و بز، قوچ و میش، آهو و جبیر در استان ما وجود دارند که روند رشدشان افزایشی بوده است.
جعفری اما یادآور شد، با وجود این که استان تهران پایتخت است و سطح آگاهی مردم درباره اهمیت محیط زیست بالاتر از دیگر استان هاست اما سطح تخلفات آنچنان پایین هم نیست، اما درگیری با متخلفان خوشبختانه آنطور نبوده که منجر به درگیری های شدید شود و خوشبختانه تلفات جانی خاصی نداشته اند، اما درگیری های همچنان وجود دارد.
فرمانده یگان محیط زیست تهران وجود جاده های فرعی در مسیرهای منتهی به مناطق تحت حفاظت این سازمان را یکی از دلیلهای بروز تخلفات و ورود متخلفان به مناطق دانست و اظهار داشت: تجهیزات به روز مثل بی سیم مجهز به جی پی اس و همین طور رشد ارتباط سراسری و استفاده از پهپادها می تواند در بهبود پایش ها به نیروهای محیط بان کمک نماید.
نوسازی ناوگان موتورسیکلت و ماشین همین طور تهیه بی سیم همچون درخواست های محیط بانان حاضر در این نشست بود و فرهاد زندی توضیح داد: به علت شرایط استفاده از این تجهیزات موتوری در محیط های کوهستانی و کویری مناطق تحت حفاظتشان، ناوگان در فاصله ۳ تا ۱۰ سال مستهلک می شود و هزینه نگهداری آن بسیار زیاد است و باید موتورسیکلت های مقاوم تری به ناوگان اضافه شود.زندی همین طور ضمن اشاره به این که ۲۹ پاسگاه محیط بانی در استان تهران وجود دارد و از این تعداد ۳ پاسگاه فصلی و مابقی دائمی هستند. اظهار داشت: عمر برخی پاسگاه ها از نیم قرن هم می گذرد و نیازمند نوسازی و همگن سازی با اقلیم هستند.
تخلفات فضای مجازی بعنوان تخلفات نوظهور بخش دیگری از گفت و گو با سه محیط بان حاضر بود و فرمانده یگان محیط زیست در اینباره اظهار داشت: افزایش استفاده از فضای مجازی، متأسفانه موجب افزایش قاچاق عرضه و خرید و فروش گونه های جانوری شده است و بر همین مبنا طی تفاهم سازمان محیط زیست با دو سایت داخلی اصلی خرید و فروش (دیوار و شیپور) خرید و فروش گونه های حیات وحش در این دو بستر ممنوع اعلام گردید و رصد و پیگیری و پیش گیری از تخلفات حوزه مجازی و سایبری به جدیت دنبال می شود.
وی عجیب ترین خرید و فروش گونه های جانوری در فضای مجازی را مربوط به گربه شنی، گربه پالاس تا انواع کبک و جبیر برشمرد که بصورت تاکسیدرمی شده در فضای مجازی کشف شدند و با فروشنده برخورد جدی صورت گرفت و این فرد دستگیر شد.
وی اضافه کرد: در موردی شاهد فروش گونه های زنده ای مثل عقاب و سارگپه بودیم که این موارد هم شناسایی و متخلفان دستگیر شدند.
مساله آتش سوزی ها هم در این گفت و گو مورد توجه قرار گرفت در صورتیکه فرمانده یگان محیط زیست استان اعلام نمود که نسبت به سال قبل کاهش شایان توجهی در تعداد آتش سوزی ها وجود داشته و تامین تجهیزات اطفا حریق و هماهنگی با پاسگاه ها دهیاری و بخشداری ها موفق عمل شده است اما جعفری از بی مبالاتی مردم در هنگام ورود به مناطق تحت حفاظت گلایه نمود و اظهار داشت: مردم باید به این ادراک برسند که در محل حفاظت شده نباید ورود پیدا کنند، ورود به پارک های ملی ممنوعست چه برسد به این که برای خوشگذرانی کمپ بزنند و آتش هم برپا کنند.
کرونا ورود بدون مجوز گردشگران به مناطق تحت حفاظت محیط زیست را افزایش داده است
وی حضور بدون مجوز و ورود بدون مجوز گردشگران را به علت شیوه کرونا و ایجاد محدودیت در استفاده از پارک های عمومی به مناطق تحت حفاظت بیشتر از قبل دانست و اظهار داشت: در ماه گذشته چندین آتش سوزی را مهار کرده ایم که عمدتا این موارد عمدی است، چون فردی که آتش برپا می نماید می داند که انجام این عمل در مناطقی که پر از پوشش خشک گیاهی است، منجر به حادثه می شود.
این محیط بان باتجربه اشاره به این که پوشش گیاهی مناطق حفاظت شده در حقیقت بانکهای گونه های جانوری و گیاهی برای آیندگان هستند، اظهار داشت: وقتی بذر گیاه از بین برود منطقه از بین می رود.
وی ریختن زباله ها در مناطق را دیگر معضل جدی ورود گردشگران دانست و اظهار داشت: پراکنش زباله در مناطق ۴ گانه تبدیل به معضل شده است. هر چند فعالان محیط زیست همکاری بالایی در جمع آوری می کنند اما چطور مقابل حجم بالای فشار ۸ میلیونی جمعیت تهران می توان ایستاد، که اگر تنها یک درصد از جمعیتشان وارد مناطق شوند با حجم بالای زباله مواجهیم.
زندی در آخر از انتظاراتش از مدیران آینده کشور سخن گفت و اظهار داشت: دولتمردان در موضوع محیط زیست مقتدرانه وارد شوند. و ابراز امیدواری کرد باتوجه به پیشینه قضائی رییس جمهور شاهد اصلاح قوانین و برخورد جدی تر با متخلفین این حوزه باشیم.

1400/04/12
16:43:29
5.0 / 5
581
تگهای خبر: آتش سوزی , باد , پارك , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه