معاون سازمان محیط زیست:

نجات دریاچه ارومیه تنها با مشاركت همگانی امكانپذیر است

نجات دریاچه ارومیه تنها با مشاركت همگانی امكانپذیر است به گزارش گل سپید معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: احیای دریاچه ارومیه تنها با مشاركت همگانی و عزم آحاد مردم امكانپذیر است.


حمید ظهرابی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: برای احیای این دریاچه باید نگرش و شیوه بهره برداری مردم تغییر كرده و مردم هم موفقیت در احیای دریاچه در صورت تلاش همگانی را باور كنند.
وی بیان كرد: تحقق این مهم منوط به ارائه مشاوره های فنی، افزایش توانمندی در بخش كشاورزی و اجرای برنامه های مشاركتی است اما منافع همه در كنار اجرای این برنامه ها باید تامین گردد.
ظهرابی افزود: وضعیت محیط زیست در سطح كشور به دلایل متعددی همچون نوع رفتار انسان ها و شیوه نادرست در بهره برداری از منابع آب و خاك مناسب نمی باشد.
وی با اشاره به اینكه ایران در تخریب محیط زیست در رده بندی های بالای جهانی قرار دارد، اضافه كرد: در مسایلی همچون مصرف درست انرژی، آب و فرسایش خاك هم رتبه ایران مناسب نمی باشد.
ظهرابی با اشاره به اینكه این مشكل با ضعف در فرهنگ سازی ارتباط مستقیم دارد، تصریح كرد: به جای توجه فنی و حاكمیتی به مساله محیط زیست باید از نظر فرهنگی و اجتماعی به آن توجه گردد.
وی اظهار داشت: رابطه دولت با مردم و دولت با دولت در این زمینه هم مناسب نیست؛ به صورتی كه دولت ها خویش را مالك منابع می دانند و مردم هم با همین تفكر در امر بهره برداری خویش را رقیب دولت به شمار می آورند و انتظار دارند كه دولت همه كارها را انجام دهد.
وی با تاكید بر اینكه شیوه های مدیریتی باید اصلاح گردد، مصداقی برای ناموفق بودن شیوه های سنتی عنوان نمود و تصریح كرد: بعضی از مناطق به مدت چندین دهه و با هدف افزایش گونه های حیات وحش حفاظت شده اما هر ساله جمعیت آنها در این مناطق كاهش یافته است.
ظهرابی خاطرنشان كرد: در حالت طبیعی هر ساله 30 درصد جمعیت حیات وحش در مناطق حفاظت شده باید افزایش یابد در حالیكه به دلیل مغایرت منافع مسئولان با منافع مردم این امر در كشور ما تحقق نمی یابد.
وی بیان كرد: محیط زیست در گذشته به جای برنامه ریزی برای جلب مشاركت مردم با اقدامات اداری یا قضایی مدیریت شده است و این كار هم با منافع جوامع محلی در تضاد است و هم سبب می گردد كه مردم همكاری لازم را نداشته باشند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اضافه كرد: مشاركت دادن مردم و جوامع محلی در اجرای برنامه های زیست محیطی از برنامه های اولویت دار سازمان حفاظت محیط زیست است و این مهم در قالب برنامه مدیریت زیست بومی از تالاب ها شروع شده و روز به روز دامنه آن گسترده می گردد.
وی بیان كرد: سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می كند تا با همكاری همه سازمان ها و مردم ضمن دستیابی به توسعه پایدار، اقتصاد و رفاه مردم را هم توسعه دهد.
ظهرابی اضافه كرد: پروژه همكاری احیای دریاچه ارومیه و استقرار كشاورزی پایدار كه در مدت كوتاهی اجرا شده به نتایج مطلوبی رسیده به صورتی كه در روستاهای هدف، ضمن كاهش آب مصرفی در بخش كشاورزی، راندمان تولید هم افزایش یافته است كه این مهم در سایر بخش ها هم باید مورد توجه قرار گیرد.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست كشور اظهار داشت: در این طرح با بكارگیری 200 نفر از كارشناسان فنی برای انتقال تجربه های خود به كشاورزان ضمن كمك به احیای دریاچه ارومیه، توانمندی جوامع محلی هم ارتقا می یابد به صورتی كه زنان خانه دار در روستاهای هدف با ارائه آموزش های لازم با معیشت های جایگزین شاغل می شوند.
وی افزود: طی پنج سال از اجرای این پروژه، جوامع محلی و كارشناسان به نتایج خوبی در این زمینه دست یافته اند به نحوی كه ضمن افزایش بهره وری، مصرف آب حدود 35 درصد كاهش یافته است.
ظهرابی اضافه كرد: این اقدام بسیار مفید می تواند در تمام حوضه های آبریز دریاچه ارومیه با استفاده از توان علمی و فنی كارشناسان جهادكشاورزی بكار گرفته شود و نقش بسیار مهمی در مدیریت مصرف آب و احیای دریاچه ارومیه داشته باشد.
ظهرابی اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در این باره ایفای وظیفه می كند و برنامه هایی در مورد مدیریت زیست بومی و مشاركت دادن كشاورزان برای تغییر نگرش و اهتمام جدی آنان در كاهش مصرف آب، حفظ منابع آب و خاك و حفظ تنوع زیست محیطی اجرا می كند.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا، معاون سازمان حفاظت محیط زیست به منظور شركت در آیین افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پروژه همكاری در احیای دریاچه ارومیه با استفاده از مشاركت جوامع محلی و استقرار كشاورزی پایدار به میاندوآب سفر كرده است.
میاندوآب با بیشتر از 277 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع است.
9871/6185/3072


1397/09/18
14:06:30
5.0 / 5
4726
تگهای خبر: آب , آبریز , باد , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه