8 هزار قطعه غاز پیشانی سفید در آذربایجان غربی مشاهد شد

8 هزار قطعه غاز پیشانی سفید در آذربایجان غربی مشاهد شد گل سپید: رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اظهار داشت: تیم های سرشماری پرندگان این اداره هشت هزار قطعه غاز پیشانی سفید كوچك از گونه های در حال انقراض را در زیستگاه های استان شمارش كردند.


امید یوسفی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: غازهای پیشانی سفید كوچك به 2 گونه شرقی و غربی تقسیم می شوند كه گونه شرقی آن در این فصل از شمال سیبری به چین و مالزی مهاجرت می كنند و گونه غربی آن باز برای زمستان گذرانی وارد زیستگاه های آبی در منطقه ما می شوند.
وی افزود: جمعیت جهانی این پرنده در حال انقراض، 20 هزار قطعه تخمین زده میگردد كه الان هشت هزار قطعه آن در زیستگاه های آذربایجان غربی زیست می كنند.
یوسفی اضافه كرد: غاز پیشانی سفید كوچك تنها پرنده در حال انقراض در دنیاست كه برنامه حفاظت بین المللی برای آن تدوین شده است و در هنگام مهاجرت رصد میگردد.
رییس اداره نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی تصریح كرد: الان طرح سرشماری پرندگان در 70 زیستگاه استان با مشاركت 12 تیم شامل 60 نفر از كارشناسان محیط زیست و پرنده نگاران در حال اجراست.
یوسفی اظهار داشت: این سرشماری كه از 10 دی ماه شروع شده است تا 10 بهمن ماه ادامه می یابد و پیش بینی میگردد در این مدت 75 تا 80 هزار قطعه پرنده آبزی و كنار آبزی در زیستگاه های استان شمارش شد.
به گزارش گل سپید به نقل از ایرنا غاز پیشانی سفید كوچك، پرنده ای به طول 53 تا 65 سانتی متر است كه با عنایت به سفیدی مشخص روی پیشانی اش از سایر غازها قابل تشخیص است؛ رنگ كلی بدن آن خاكستری تیره است و در نواحی گردن به رنگ قهوه ای بلوطی و سطح كمرش به رنگ قهوه ای متمایل میگردد.
این پرندگان در تغذیه و رفتار معمولا نسبت به سایر غازها تند و تیزتر و چابك تر است و معمولا در گله های منظم و به شكل V پرواز كرده و بیشتر از گیاهان اطراف رودخانه ها و جلبك های آب های شیرین و دانه های گیاهان و حشرات تغذیه می كنند.
غاز پیشانی سفید معمولا در تالاب ها، گنداب ها، دریاچه های آب شیرین، سواحل دریاچه ها و رودخانه ها دیده میگردد.
آذربایجان غربی با دارا بودن بیشتر از 180 گونه از انواع پرندگان آبزی و كنار آبزی و بیشتر از 30 تالاب دایمی و فصلی یكی از مهمترین مكان های مهاجرت و زیست انواع پرندگان است.
3020/6185/3072


1397/10/25
15:05:07
5.0 / 5
5248
تگهای خبر: آب , باد , بلوط , پرنده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه