به همت محققان كشور انجام شد

ساخت دستگاه تصفیه آب پزشكی RO برای بخش های دیالیز

ساخت دستگاه تصفیه آب پزشكی RO برای بخش های دیالیز به گزارش گل سپید محققان یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در مركز رشد دانشگاه علوم پزشكی مشهد موفق به ساخت دستگاه ˮتصفیه آب پزشكی اسمز معكوسˮ (Reverse Osmosis) مورد استفاده در مراكز دیالیز شدند.


شهاب سمیركرم، رئیس این شركت دانش بنیان در گفتگو با ایسنا ضمن اعلام این خبر، توضیح داد: استفاده از آب با خلوص بالا در خیلی از صنایع مواد غذایی، تجهیزات پزشكی، آزمایشگاهی و مصارف خانگی امروزه در اولویت نیازها قرار دارد. همینطور با عنایت به اینكه كشور ما با بحران كم آبی مواجه می باشد، میزان هدررفت آب و كاهش مصرف از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.
وی در همین زمینه تشریح كرد: ازاین رو دستگاه هایی كه به منظور تصفیه آب یا تولید آب با خلوص بالا استفاده می شوند، باید به لحاظ نوع مصرف آنها هدررفت آب كمتری داشته باشند؛ بر این اساس توانایی تولید آب خالص بالایی داشته و نسبت به میزان تولید، حجم كمتری از آب هدر می رود.
رئیس این شركت دانش بنیان خاطرنشان كرد: امروزه حجم خیلی از دستگاه های تصفیه آب، غیراستاندارد و با مصرف آب زیاد برای مصارف گوناگون دركشور تولید می شوند كه عموماً سبب ایجاد هزینه بالا برای مصرف كنندگان و از بین رفتن سرمایه طبیعی كشور می شوند. از بعدی دیگر، خیلی از این دستگاه ها وارداتی هستند و استفاده از آنها سبب خروج سرمایه هایی می شود كه می بایست كمك رسان صنعت داخلی كشور باشد.


سمیركرم سپس به سابقه تولید دستگاه تصفیه آب (ریورس اسمز RO) اشاره نمود و توضیح داد: شركت ما با عنایت به حضور چند ساله خود در فروش و خدمات بعد از فروش دستگاه های دیالیز و سیستم های تصفیه آب وابسته به آن، می خواهد تا با تولید دستگاه تصفیه آب (ریورس اسمز RO) با بازدهی بالا، در جهت تولید آب باكیفیت و كاهش هدررفت آب در سیستم های فوق گام برداشته و خدمت قابل توجهی به سرمایه های طبیعی و انسانی عرضه كند.
وی با اشاره به اینكه با بومی سازی سیستم های تصفیه آب مربوط به دستگاه های دیالیز، وابستگی صنایع داخلی در این زمینه به حداقل می رسد، اظهار داشت: با عنایت به گستردگی این صنعت در عرضه خدمات حوزه های مختلف صنایع غذایی و دامی – صنایع پزشكی و آزمایشگاهی – مصارف تجاری و خانگی؛ فاز اول فعالیت شركت تولید دستگاه تصفیه آب (ریورس اسمز RO) برای مصارف پزشكی و آزمایشگاهی است كه عمده مصرف آن در حوزه پزشكی و مربوط به بخش های دیالیز، ICU و آزمایشگاه هایی است كه احتیاج به تأمین آب با خلوص بالا دارند.
مجری طرح با اشاره به اینكه هزینه تولید و قیمت فروش پایین در عین دارا بودن كیفیت و بازدهی بالا، از شاخصه های دستگاه تصفیه آب است، افزود: از مشخصات فنی این دستگاه می توان به تكنولوژی پیشرفته به كاربرده شده در آن و رعایت ملزومات و استانداردهایی اشاره نمود كه سبب افزایش كیفیت و هم ابعاد كوچك آن در مقایسه با موارد مشابه شده است.

سهم تولیدات داخلی از بازار دستگاه های ریورس اسمز، كمتر از ۲۰ درصد است
سمیركرم خاطرنشان كرد: بیش ترین سهم بازار متعلق به دستگاه های ریورس اسمز (RO) وارداتی است كه اغلب فرسوده و قدیمی هستند و میزان مصرف آب بالایی دارند. این در شرایطی است كه حجم تولیدات داخلی از سهم بازار به كمتر از ۲۰ درصد می رسد و بیش تر آنها دستگاه های تصفیه آب صنعتی هستند.
وی ادامه داد: همینطور رشد روز افزون مراكز دیالیز و آزمایشگاهی در كشور، نیاز مراكز درمانی به خصوص بخش های مراقبت ویژه ICU به دستگاه های دیالیز، مقرون به صرفه نبودن سیستم های تصفیه آب قدیمی و بالا بودن هزینه های نگهداری آنها، توجه مصرف كنندگان را به دستگاه های با كیفیت بالا، هزینه اندك و مصرف آب حداقلی معطوف می دارد.
رئیس شركت دانش بنیان مستقر در مركز رشد دانشگاه علوم پزشكی مشهد سپس با اشاره به برخی خصوصیت های دستگاه تصفیه آب پزشكی RO، مهم ترین این خصوصیت ها را استفاده از تكنولوژی كاملاً بومی در طراحی، ساخت و اجرای سیستم های الكتریكی و مكانیكی دستگاه، صرفه جویی در مصرف آب در كنار بازدهی بالا، شست وشوی اتومات دستگاه با مواد ضد عفونی جهت پیشگیری از رشد باكتری ها برشمرد و اظهار داشت: مورد آخر در نمونه های داخلی تولیدی وجود ندارد و این خصوصیت را ما به دستگاه اضافه كرده ایم.
سمیركرم همینطور ابعاد و مشخصات كوچك تر دستگاه نسبت به دستگاه های مشابه، استفاده از قطعات و لوازم با كیفیت و طول عمر بالا، هزینه نگهداری پایین و كاربری آسان و در دسترس بودن خدمات و قطعات یدكی را از دیگر مزایای دستگاه تصفیه آب پزشكی اُسمُز معكوس دانست.

مشكل اصلی تولیدكننده دریافت مجوز است
وی مشكل اصلی تولیدكننده را رویه دشوار دریافت مجوزهای مربوط به تولید و فروش، مراحل دریافت مجوز از اداره كل تجهیزات پزشكی كشور و دریافت استانداردهای مربوط به آن و چالش های موجود درگرفتن مجوزهای تولید و استاندارد دستگاه از سوی مبادی صدور مجوز دانست.
رئیس شركت دانش بنیان مستقر در مركز رشد دانشگاه علوم پزشكی مشهد ضمن انتقاد از رویه و ترتیب دریافت مجوزها در كشور، اظهار داشت: تابحال هیچ كمكی از هیچ مركزی دریافت نكرده ایم و شركت ما شركت دانش بنیان صنعتی نوع ۲ است؛ تابحال تمام مالیات های خودمان را پرداخت كرده ایم و علیرغم تمام ناملایمات، موفق به فروش ۳۰ دستگاه به مراكز درمانی مختلف و همینطور فروش ۲ دستگاه به كشور همسایه عراق شده ایم.
سمیركرم تاكید كرد: با عنایت به آن كه هم اكنون در كشور دستگاه های چینی وارد می شود و دستگاه های ما با نمونه های دیگر قابل رقابت است، امیدواریم بتوانیم باز هم به این كشور دستگاه بفروشیم.

ساخت نخستین نمونه سیستم احضار پرستار دارای كلیدهای لمسی
وی اظهار داشت: در حال تولید دستگاه Nurse Call یا احضار پرستار و همینطور اعلام كد CPR هستیم و نمونه های مختلفی از تولیدات خویش را به مراكز درمانی مختلف عرضه كرده ایم. سیستم فوق نخستین نمونه سیستم احضار پرستار دارای كلیدهای لمسی است كه البته هنوز مجوز دانش بنیانی آنرا دریافت نكرده ایم.
رئیس این شركت دانش بنیان افزود: همینطور در حال ارتقای خدمات این دستگاه برای سیستم بیمارستان هستیم تا قابلیت های بیشتری برای ارتقای خدمات در مراكز درمانی برای بیماران فراهم آید.
سمیركرم در انتها صحبت های خود تاكید كرد: امیدواریم كه زمینه ای فراهم گردد تا تولیدكنندگان، انرژی و هزینه خویش را به جای آن كه صرف دریافت مجوز از ارگان ها و ادارات مختلف كنند، صرف ارتقای كیفی محصولات خود كرده و شاهد تولیداتی با كیفیت بالا و قابل رقابت در بازار مصرف كننده باشیم.1398/06/15
12:11:26
5.0 / 5
4364
تگهای خبر: آب , باد , بحران , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه