همه چیز درباره قاتل پرندگان در میانكاله

همه چیز درباره قاتل پرندگان در میانكاله به گزارش گل سپید بنابر گفته معاون سازمان دامپزشكی، بیماری بوتولیسم بر اثر سم تولید شده توسط باكتری كلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود و پرندگان با بلع گیاهان یا حیوانات آلوده به این سم به آن مبتلا شده و جان خویش را از دست می دهند.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا حدود ۸۰۰۰ پرنده از گونه های مختلف ظرف مدت یك هفته در تالاب میانكاله تلف شدند. گمانه زنی های خیلی از ابتلای پرندگان به آنفلوآنزای فوق حاد، نیوكاسل، مسمومیت با فاضلاب و نظایر آن وجود داشت كه سرانجام روز چهارشنبه سازمان دامپزشكی علت این مورد را بیماری بوتولیسم اعلام نمود.
علی صفر ماكنعلی، معاون بهداشتی وپیشگیری سازمان دامپزشكی در گفتگو باایسنا در تشریح جزئیات سم بوتولیسم اظهار داشت: بوتولیسم بیماری فلج كننده، كشنده و مرگباری است كه با هضم توكسین تولید شده از راه كلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود. شیوع بوتولیسم در پرندگان آبزی حیات وحش اتفاق می افتد كه طی آن تعداد زیادی از پرندگان گرفتار عفونت شده و تلف می شوند. همینطور شیوع بوتولیسم پرندگان می تواند هفته ها طول بكشد و امكان دارد باردیگر بازپدید شود.
وی افزود: كلستریدیوم بوتولیسم یك باكتری بی هوازی است كه در گیاهان فاسد و مواد حیوانی تكثیر می شود و اغلب در دریاچه ها در دوره های كمبود اكسیژن و كیفیت پایین آب رخ می دهد. البته این باكتری در تالابها و دریاچه هایی كه بالاترین استانداردهای حفاظتی را هم داشته اند، گزارش شده است؛ یعنی تابحال تمامی عوامل محیطی بروز این رخداد شناسایی نشده است.
به گفته وی علایم پیش رونده (تدریجی) آن بگونه ای است كه عضلات پرنده سست و نرم و در نهایت فلج می شود و اثرات توكسین تولید شده در بدن پرندگان باقی می ماند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی اظهار نمود: پرنده های درگیر بیوتوكسین قادر به استفاده از بالها و پاهای خود نبوده و به عبارتی گرفتار كم حركتی و ناتوانی پرواز می شوند. این پرنده ها كه گرفتار فلجی ماهیچه های گردن می شوند، توانایی نرمال نگه داشتن سر خویش را از دست می دهند. بنابراین گردن آنها خمیده شده و به آنها گردن خمیده می گویند. این پرندگان می توانند روزها دراین موقعیت باقی بمانند.
نقش سیل در بروز بیماری
وی با اشاره به اینكه بروز این بیماری در تابستان ها بیشتر است ولی احتمال مبتلا شدن به بیماری از ماه های آذرتا بهمن هم وجود دارد اظهار داشت: در تابستان اسپورها (هاگ) از حالت نهفته خارج و تحت تأثیر عوامل گوناگونی فعال می شوند و تولید سم می كنند. اینكه به تازگی با این پدیده مواجه شدیم، به علت این است كه بروز این اتفاق از آذر تا بهمن ماه هم دور از انتظار نیست. از طرفی پدیده هایی مانند سیل هم می توانند در تعیین زمان بروز این مسئله موثر باشند.
ماكنعلی با اشاره به اینكه مرگ با بیوتوكسین به دلیل نقصان تنفس و غرق شدن است، اظهار داشت: تشخیص آزمایشگاهی بوتولیسم پرندگان دشوار می باشد اما این كار را به روشی تخصصی در كشور انجام دادیم و حتی تیپ بیوتوكسین هم مشخص كردیم.
وی در پاسخ به اینكه چرا آبزیان موجود در تالاب آلوده به این سم نشده اند؟ اظهار نمود: در این تالاب باید به جمعیت ماهی و نوع ماهی توجه كرد. ماهیان سردابی از حساسیت بالا و ماهیان گرم آبی از مقاومت بالایی برخوردار می باشند. ماهیان میانكاله خیلی كم و غالبا از نوع گرم آبی هستند و اگر هم تلفاتی در آبزیان اتفاق بیفتد این ماهیان توسط مرغان ماهی خوار خورده می شوند و نشانه ای باقی نمی ماند.
پرهیز از فعالیت ورزشی در تالابها و امثال آن
او در پاسخ به اینكه آیا این بیماری قابلیت سرایت به انسان را دارد؟ اظهار داشت: انتقال تیپ c بوتولیسم پرندگان به انسان گزارش نشده است؛ ازاین رو خطر سلامت انسان از تیپ c بوتولیسم خیلی كم در نظر گرفته می شود. البته انواع دیگر بوتولیسم و بیماری های منتقل شده از آب (water-born) ناشی از آب راكد و با كیفیت پایین می تواند بیماریهای انسانی به وجود آورد؛ ازاین رو احتیاط های اساسی مانند شنا نكردن و استحمام نكردن (عدم شست وشو) در آب های متاثر از عفونت، ننوشیدن آب بركه ها و راه های آبی و خودداری از انجام ورزشهای آبی در بركه ها و دریاچه ها و راههای آبی كه پرنده های مرده یا عفونی در آنها یافت شده اند، ضروریست.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی افزود: انتقال این بیماری به سگها و گربه ها نادر است؛ باآنكه هر دو گونه مستعد بیماری هستند؛ ازاین رو بایستی مراقبت های انسانی برای حیوان هم در نظر گرفته شود.
ماكنعلی با اشاره به اینكه انسان یا حیوانی كه در معرض آب راكد و گل آلود قرار گرفته باشد، امكان دارد آلوده به باكتری ها و خزه های دریایی و توكسین های بیو شیمیایی شده باشد، اظهار داشت: باید مانع دسترسی حیوانات خانگی به آبهای راكد شد. همینطور اگر در خلال مدت قدم زدن با حیوان خانگی، با پرنده بیمار، مرده یا با آب راكد و گل آلود مواجه شدید بهترین كار این است كه نگذارید حیوان از آب راكد یا پرنده مرده بخورد یا در آن آب شنا كند.
وی در انتها اظهار داشت: همه پرنده های مرده باید بی درنگ حذف شوند چونكه منبع مهم توكسین هستند. توكسینها مكررا در لارو و خر مگسهایی كه از پرنده های مرده تغذیه می كنند پیدا می شوند. در حقیقت از روشهای مهم انتشار این بیماری تغذیه حشرات از پرندگان آبزی است. از طرفی باید برای پیشگیری این بیماری، گروه های گیاهان اكسیژن زا تأمین و گردش آب هم برقرار شود.1398/11/11
12:47:16
5.0 / 5
4909
تگهای خبر: آب , بهداشت , پرنده , حیوان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه