مهر از كابوس مرگبار پرندگان مهاجر در میانكاله گزارش می دهد؛

هزاران پرنده مهاجر در خواب غفلت مسئولان می میرند

هزاران پرنده مهاجر در خواب غفلت مسئولان می میرند هزاران بال پرنده مهاجر طی دو سال اخیر در تالاب میانکاله تلف شده اند و با وجود علت یابی، سازمان محیط زیست تنها از احتمال لایروبی خلیج گرگان در آینده ای مبهم خبر می دهد.


خبرگزاری مهر، گروه جامعه: چند سالی است که با شروع پاییز و زمستان، اخبار هولناکی از شکار پرندگان مهاجر در آسمان شهرهای شمالی به گوش می رسد، کارشناسان پیش بینی کرده اند چیزی حدود یک میلیون پرنده مهاجر هرساله در مازندران شکار می شوند و محیط زیست بعنوان دستگاه متولی طی این چند سال راه مماشات و گاهی برخوردهای ضربتی و موقتی را پیش گرفته است. در این شرایط دو سالی است که سر و کله مصیبت دیگری بر سر راه پرندگان مهاجر در تالاب های مازندران هم پیدا شده است و فلامینگوها، چنگرها، اردک ها و غازهایی که از مناطق سردسیر نیمکره شمالی به عرض های پایین تر حرکت می کنند، نه فقط در آسمان و حوالی تالاب فریدون کنار که این دفعه اگر برای زمستان گذرانی در ذخیره گاه طبیعی تالاب میانکاله فرود بیایند، اسیر یک مرگ مرموز و دلخراش می شوند. چیزی حدود ۸۰ هزار بال پرنده مهاجر سال قبل بر اثر این مرگ مشکوک جان خودرا از دست دادند و مسئولان سازمان محیط زیست، اعلام نمودند تنها سازمان دامپزشکی می تواند درباره علت این مساله نظر دهد، بعد از کشته شدن هزاران بال پرنده در سال گذشته، عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست در این زمینه اظهار داشت: تلفات پرندگان در میانکاله در گزارش سازمان دامپزشکی بر اثر رکود آب و شرایط بی هوازی اتفاق افتاده که در وضعیت بی هوازی باکتری های موجود در آب و خاک مبادرت به ترشح سم بوتولیسم می کنند.
وی گفت: از آنجایی که آب تالاب راکد است و جریان ورودی ندارد و چند روز اخیر بارندگی هم نداشته شرایط بی هوازی برای باکتری ها به وجود آمده که چاره دامپزشکی و پزشکی در این مورد وجود ندارد و فقط باید لاشه پرندگان تلف شده را سریع جمع آوری کرد. بعد از علت یابی این اتفاق از طرف سازمان دامپزشکی بعنوان دستگاه متولی، رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به وضعیت تالاب های کشور اظهار داشت: در این ۲ سال قبل حق آبه ۴۰ تالاب در کشور به تصویب شورای عالی تالاب ها رسیده و وزارت نیرو و سازمان محیط زیست تفاهم کردند که حق آبه محیط زیست در اولویت قرار بگیرد. امیدواریم در یک سال آینده برای ۸۰ تالاب دیگر با وزارت نیرو برای تامین و تعریف حق آبه تالاب ها به تفاهم برسیم. امیدوارم وزارت نیرو با سعه صدر با مساله برخورد کرده و طبق قانون هم عمل کند. حالا با گذشت یکسال از وقوع این تلفات سنگین برای محیط زیست ایران و جهان، باز هم تلفات پرندگان میانکاله شروع شده است و احمدرضا لاهیجان زاده معاون محیط زیست در امور تالاب ها در جریان نشست خبری که سه شنبه هفته گذشته برگزار شد، اعلام نمود: لایروبی خلیج گرگان چاره کار است. وی با اعلان اینکه عملیات لایروبی خلیج گرگان کمکی به افزایش آب نمی کند و تنها سبب تبادل جریان آب در این محدوده می شود، گفت: یکی از عوامل تلفات پرندگان در میانکاله این است که تبادل آب کافی وجود ندارد و این مساله سبب کاهش اکسیژن آب می شود.
از زمان علت یابی این فاجعه زیست محیطی حدود یک ساله می گذرد و امسال برای دومین سال متوالی شروع شده و در خبرها آمده است تا امروز بیش از هزار بال پرنده در تالاب میانکاله تلف شده اند. اما جز جمع آوری لاشه پرندگان خبری از هیچ اقدام ضربتی برای جلوگیری از یک فاجعه مجدد نیست، گویی این اتفاق برای متولیان محیط زیست کشور یک شوخی است. آنچنان که رئیس سازمان محیط زیست تابستان امسال درباره آن سخن گفته و اینگونه اتفاقات را امری طبیعی دانست و اظهار داشت: این دست اتفاقات در دنیا سابقه داشته است. شاید این اظهار نظر علیرضا هاشمی کارشناس پرنده شناسی بی مورد نباشد که گفته است بعید بنظر می رسد مبهم یا غیرمبهم بودن علت مرگ پرندگان مهاجر تفاوتی برای سازمان متولی داشته باشد چونکه در همان استان مازندران که ۴۳ هزار پرنده مهاجر تلف شدند، سالانه ۵۰۰ هزار تا یک میلیون پرنده مهاجر به صورت غیر قانونی در منطقه فریدون کنار و نقاطی دیگر در استان مازندران صید می شوند اما سازمان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از آن نیز اقدام تأثیرگذاری نمی نماید. در این شرایط اگر علت اصلی تلفات پرندگان هم برای این سازمان مشخص باشد نیز نمی دانم چقدر می توان امیدوار بود که اقدامی در امتداد پیش گیری از آن انجام دهد.


1399/11/19
21:55:30
0.0 / 5
1000
تگهای خبر: آب , آسمان , باد , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه