عذرخواهی دولت در مورد حادثه برای اتوبوس خبرنگاران و سربازمعلم ها

عذرخواهی دولت در مورد حادثه برای اتوبوس خبرنگاران و سربازمعلم ها به گزارش گل سپید سخنگوی دولت ضمن اشاره به دو حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران و تصادف اتوبوس سربازمعلم ها، اظهار داشت: ضمن تاسف عمیق خود از حوادث اخیر پیش آمده برای فرزندان سرزمینمان، با تسلیت از جان و دل به خانواده این عزیزان خاضعانه از هر گونه نقصان متصوری پوزش می طلبم.


به گزارش گل سپید به نقل از ایسنا، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود که در جهت رعایت پروتکلهای بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار نمود: روز گذشته هفتم تیر، سالروز شهادت آیت بهشتی و ۷۲ یارش بود. شهید بهشتی مردی است که نامش یادآور مفاهیم و موضوعات گوناگونی است. شیوه شهادت بهشتی در مقابل با تروریستها، یادآور گلوله در مقابل گفتگو بود.
وی افزود: بهشتی واضع گفتگو بود. نسل های گذشته مشی گفتگوهای او را با جریان های مخالف و نحله های فکری سیاسی فراموش نمی نماید. دفاع از آزادی، امنیت و گسترش عدالت بنیاد تفکری شهید بهشتی بعنوان رئیس دستگاه قضای ما در ۴۰ سال قبل بود.


شهید بهشتی نگاه جرم انگارانه نسبت به مخالفان سیاسی را نپذیرفت
ربیعی اظهار داشت: بهشتی از پدران قانون اساسی محسوب می شد. نام بهشتی در تاریخ ایران با نام قانون اساسی و با حقوق شهروندی پیوند خورده است. بهشتی در فضایی که برخی مدعیان انقلابی گری حرفه ای به دیده سوء ظن به جامعه می نگریستند به دفاع از حقوق اساسی شهروندان برخاست و نگاه جرم انگارانه نسبت به مخالفان سیاسی را نپذیرفت.
وی تصریح کرد: مشی بهشتی مشی گفتگویی و تحمل مخالف بود. وی در همان حال که در راس دیوان عالی کشور قرار داشت در مناظره های تلویزیون در کنار رهبران احزاب مخالف حاضر شد و مناظره را جایگزین منازعه کند. یاد و خاطر آیت الله شهید بهشتی و یارانش گرامی باد.

وی با اشاره به روز مبارزه با سلاح های شیمیایی و میکروبی اظهار داشت: سالگرد حادثه تلخ و جانگداز بمباران شیمیایی سردشت که روز مبارزه با تسلیحات شیمیایی و میکروبی نامگذاری شده، مجالی است برای تاکید بر قربانی بودن ایران در استفاده از تسلیحات کشتار جمعی و تصریح این حقیقت که چرا جمهوری اسلامی ایران قاطعانه با ساخت، انبار و استفاده این نوع تسلیحات مخالف است. در چهار دهه گذشته و بعد از انقلاب اسلامی دشمنان ایران برنامه هجومی وسیعی را برای ترور سه ارزش بنیادین عدالت، امنیت و آزادی ملت ما در پیش گرفتند.


ترور شهید بهشتی نمادی از ترور عدالت و دادگستری بود

بمباران شیمیایی سردشت نماد ترور امنیت بود

تحریم های تمام عیار اقتصادی نمادی از ترور آزادی است
وی افزود: ترور شهید بهشتی نمادی از ترور عدالت و دادگستری بود. بمباران شیمیایی سردشت نماد ترور امنیت بود که البته به آن محدود نمانده و با پشتیبانی از گروه های تروریستی در داخل و خارج از ایران ضد امنیت این مرز و بوم ادامه داشته است و با ترور بزدلانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نمادی دیگر از آن ساختند. تحریم های تمام عیار اقتصادی نمادی از ترور ضلع سوم ارزش های ما یعنی آزادی است؛ آزادی از فقر و آزادی از ترس در از دست دادن حق برخورداری از زندگی عزتمندانه و شایسته؛ البته ما هیچ گاه در مقابل این نحله های پلید تروریسم و نیات بدخواهانه در پس آن، تسلیم نشدیم و بنای تسلیم هم نداریم.
ربیعی اظهار داشت: امروز آن دسته از ملت های غربی که با پناه دادن به عاملان ترور شهید بهشتی و دیگر شهیدان آن حادثه تروریستی و با پشتیبانی از صدام حسین و تجهیز او با تسلیحات شیمیایی و در سال های اخیر هم با وضع تحریم های غیرانسانی و یا سکوت در مقابل آن، معیشت میلیونها شهروند بیگناه ایرانی را به خطر انداخته اند، باید در مقابل ملت ایران عذرخواه و پاسخگوی این جنایت ها باشند؛ هر چند امروز شاهدیم که نه تنها نادم نیستند، بلکه همچنان بر ادامه تحریم های اقتصادی و آزار رساندن غیرمنصفانه به مردم ما پافشاری می کنند.
وی اشاره کرد: این پیشینه تاریک، دلیلی کافی برای پی بردن به ریشه های بی اعتمادی ایران به غرب و بخصوص آمریکاست. ما در سالگرد شهادت شهید بهشتی و رخداد حمله شیمیایی به سردشت و شهادت صدها بیگناه دیگر، همه دولت های غربی و بخصوص دولت آمریکا را به بازبینی در سیاست های غلط گذشته و جبران آن که در نقطه آغاز خود نمی تواند جز آخر دادن به تحریم اقتصادی مردم ما باشد، دعوت می نماییم و از آنها می خواهیم که با برداشتن گامی در راه درست به چهل سال ترور بی نتیجه ی آزادی، آزادگی و استقلال یک ملت سربلند خاتمه دهند.

عذرخواهی دولت در مورد حادثه برای اتوبوس خبرنگاران و سربازمعلم ها
سخنگوی دولت با تسلیت درگذشت خبرنگاران محیط زیستی و سرباز معلمان اظهار داشت: ما با دو حادثه پیاپی جانسور در هفته گذشته روبرو بودیم. مهشاد کریمی و ریحانه السادات یاسینی دو خبرنگاری که با قلم و دوربین خود به دنبال زیست بهتر مردمانمان می نوشتند در حادثه ای خونبار جان خویش را حین انجام مأموریت از دست دادند. این حادثه را به خانواده داغدیده گان و همکاران رسانه ای بخصوص ایسنایی ها و ایرنایی ها تسلیت می گویم.
وی افزود: همینطور درگذشت ۷ سرباز معلم عزیز در راه دانش افروزی برای کودکان در مناطق محروم را غم از دست دادن خبرنگاران محیط زیستی را مضاعف کرد.
ربیعی اظهار داشت: ایران این فرزندان فداکار راه علم و آگاهی بخشی را از یاد نخواهد برد. فقدان این عزیزان به خانواده هایشان و همه ایرانی ها تسلیت می گویم.
وی خطاب به مردم ایران اظهار داشت: ضمن تاسف عمیق خود از حوادث اخیر پیش آمده برای فرزندان سرزمینمان، با تسلیت از جان و دل به خانواده این عزیزان خاضعانه از هر گونه نقصان متصوری پوزش می طلبم.
وی با اشاره به روز صنعت و معدن اظهار داشت: پنجشنبه روز ۱۰ تیر روز صنعت و معدن است فرصت را مناسب می دانم توضیحاتی به استحضار ملت شریف ایران برسانم. با برنامه ریزی های صورت گرفته و سیاست گذاری های صنعتی همراه با به ثمر رسانیدن برجام دوره ای بسیار درخشان در رشد صنعتی را ما داشتیم. حتی ما در یک سال هایی ۱۲ درصد رشد را در بخشهایی از صنعت تجربه کردیم.دولت با اعتقاد به اصل تعامل و حل مسائل بین الملل تقویت داخل را فراموش نکرد
وی افزود: نخستین جنگ اقتصادی از کار انداختن گردش تولید در ایران بود و دولت متناسب با الزامات این جنگ با سیاست گذاری ها و حمایت ها شرایط را به شکلی پیش بردیم که نه تنها در تولیدات داخلی گرفتار کمبود نشدیم و حتی بعضی از صنایع مثل لوازم خانگی و پوشاک و مواردی دیگر به رشد های قابل توجهی دست یافتیم. با ممنوعیت واردات کالا از صنعت داخلی حمایت شد. زمینه صادرات بیشتر از گذشته تسهیل و صنعت جای نفت را در این ۳ سال گرفت. در یک تبلیغات غیرمنصفانه دولت را متهم به نگاه به خارج می کردند اما دولت با اعتقاد به اصل تعامل و حل مسائل بین الملل تقویت داخل و مقاومت اقتصادی را فراموش نکرد. رشد اقتصادی سال ۹۹ و ۳ ماه اول ۱۴۰۰ گواه بر این ادعاست.
وی خطاب به کارگران اظهار داشت: روز صنعت و معدن بر همه کارگران زحمت کش در صنایع و معادن و صنعت گران و کارآفرینان تبر یک می گویم.
ربیعی در ادامه با اشاره به ۲۰ اقدام و دستاورد شاخص هشت ساله وزارت صمت به صورت لیست وار آنها را اعلام نمود که این موارد به شرح زیر است:

۱. احیاء هشت هزار و۹۱۴ واحد تعطیل در سرتاسر کشور
۲. آزادسازی شش هزار محدوده و معدن غیر فعال کشور برای فعالسازی از راه واگذاری با برگزاری مزایده قانونی
۳. برگزاری ۱۴ میز تعمیق ساخت داخل و کاهش ارزبری معادل ۱ میلیارد و ۲۳۱ میلیون یورو
۴. ممنوعیت واردات یک هزار و۵۳۹ردیف تعرفه دارای کالای دارای مشابه خارجی و غیرضروری
۵. تدوین برنامه توسعه چهار زنجیره اثرگذار صنعتی شامل لوازم خانگی، پوشاک و کفش، فلزات گرانبها، غذایی و آشامیدنی.
۶. راه اندازی ۳۰۵ طرح مهم و ملی(ایجادی و توسعه ای) با مجموع سرمایه گذاری ۲۸۵۶.۷ هزار میلیاردریال و اشتغال ۹۲۸۹۲ نفر طی سال های ۱۳۹۲ تا آخر ۱۳۹۹
۷. افتتاح فاز اول پروژه ملی شیرین سازی آب و قطعه اول انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران با سرمایه گذاری بیشتر از ۱۶۰ هزار میلیاردریال و اشتغال ۱۲۰۰ نفر
۸. انعقاد ۱۰ تفاهمنامه توسعه سرمایه گذاری در جهت پروژه اقتصاد مقاومتی با شرکتهای برتر طی دو مرحله به ارزش ۴۵۱ هزار میلیارد تومان
۹. بازگشت به چرخه تولید ۱۵۵۷ واحد راکد درون شهرکها و نواحی صنعتی کشور
۱۰. احیای مسئولیت های اجتماعی شرکتها در چارچوب اجرای اقتصاد مقاومتی(این طرح در چارچوب «مدل مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی» در دستور کار قرار دارد که با مشارکت ۳۲۹ شرکت اقتصادی در ۱۳ استان مختلف اجرا شده است.)
۱۱. اجرای پروژه افزایش حجم و تنوع محصولات صادراتی( کالا و خدمات) به ۱۵ کشور همسایه به میزان ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۸ و انجام ۲۰.۱ میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه و ۱۰.۲ میلیارد دلار به چین و هند و ۴.۶ میلیارد دلار به سایر کشورها در سال ۱۳۹۹ و امضای ۱۲ موافقتنامه با کشورهای هدف
۱۲. شناسایی و اولویت بندی ۳۱۲۰ معدن، انجام اقدامات کلینیکی بر روی ۱۴۶۳ معدن و احیای ۳۹۹ معدن در ۳۱ استان
۱۳. انجام برداشت های ژئوفیزیک هوایی به میزان ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی
۱۴. راه اندازی سامانه جامع تجارت و زیرسامانه های آن به منظور مدیریت زنجیره تجاری کشور و انجام بیشتر از ۶۹۰ هزار بازرسی به منظور شناسایی و برخورد با عرضه کنندگان کالاهای قاچاق
۱۵. شناسایی بیشتر از ۷۰۰ هزار مرکز نگهداری کالا در چارچوب سامانه انبارها و رتبه بندی بیشتر از ۲۱ هزار تاجر فعال دارای کارت بازرگانی
۱۶. تهاتر مواد معدنی و محصولات صنایع معدنی با نیازهای وارداتی صنایع کشور که تابحال بیشتر از ۲۰۰ هزار میلیاردریال حدود ۲ میلیارد دلار کالا و مواد اولیه استراتژیک مورد نیاز تولید وارد و محصولات صادراتی بخش صادر گردیده است.
۱۷. اجرای پروژه توسعه مناطق محروم و کمتر برخوردار شامل ۱۲ استان با همکاری و مشارکت استانداران و سایر دستگاه های ذیربط و تکمیل برنامه های محرومیت زدایی در ۶ محور با ۱۵۰ برنامه
۱۸. مصوب شدن ۴۷ طرح سرمایه گذاری خارجی به میزان ۱۱۰۲ میلیون دلار در سال ۱۳۹۲ که در سال ۱۳۹۹ به تعداد ۱۵۸ طرح سرمایه گذاری خارجی به میزان ۲۴۶۹ میلیون دلار رسیده است.
۱۹. پیگیری و ابلاغ سیاست های جدید صادراتی از جانب ستاد اقتصادی دولت (رفع تعهدات ارزی صادرکنندگان، بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور، گشایش های صادراتی و پیشگیری از تشکیل پرونده های قضایی برای صادرکنندگان)
۲۰. اجرای طرح تأمین مالی از شبکه بانکی(طرح تام) و تأمین مالی از بازار سرمایه و عملیاتی نمودن اوراق گام با همکاری بانک مرکزی و تشکلهای تولیدی و تأمین مالی زنجیره تولید از این طریق بخصوص در صنعت خودرو سازی و قطعات
سخنگوی دولت با اشاره به مصوبات مهم اخیر دولت اظهار داشت: به دنبال احقاق حقوق مردم و ارتقای حمایت های اجتماعی و حقوق شهروندی هیات وزیران هدف کلان پشتیبانی از نقش و جایگاه مادری و منافع عالیه کودکان و مرتفع نمودن محدودیت قانونی پدیدآمده برای مادران در افتتاح انواع حساب های بانکی برای اطفال و برداشت از آن تهیه و تدوین شده است، مادر می تواند به نام فرزند صغیر خود حساب های بانکی افتتاح نماید. حق برداشت از این حساب ها هم تا رسیدن صغیر به سن ۱۸ سال تمام شمسی فقط با مادر است.
وی افزود: دولت در جهت قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و پشتیبانی از کالای ایرانی در خصوص پیشبینی مشوق های مالیاتی مندرج در قانون رفع موانع تولد رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، آئین نامه اجرایی در ارتباط با این قانون تصویب کرد.گفت و گوها به جایی رسیده که طرف ها باید تصمیمات خویش را اتخاذ کنند
بر اساس این گزارش، سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت توافق برجام، اظهار نمود: از نظر ما تابحال هر آنچه باید در میز مذاکرات مورد گفت و گو قرار بگیرد به بحث میان طرفین گذاشته شده است. دیدگاه ما برای همه طرف ها کاملاً روشن است و ما بر این دیدگاه ها تاکید داریم. گفت و گوها به جایی رسیده که همه طرف ها باید تصمیمات خویش را اتخاذ کنند. ما تصمیمات خویش را اتخاذ و اعلام نموده ایم و منتظر هستیم طرف های مقابل همچون ایالات متحده آمریکا تصمیمات سیاسی خویش را اعلام کنند تا بتوانیم بر مبنای آن در دوره بعدی مذاکرات، روشن تر صحبت نماییم.
ربیعی اشاره کرد: درباره رفع تحریم ها در بخش های اصلی اقتصاد ایران مانند انرژی، مالی، بانکی، بیمه اتفاق نظر وجود دارد. با این وجود اگر در مورد همه موضوعات در دستور کار مذاکرات، توافق حاصل نشود عملاً توافقی شکل نگرفته است و اگر در همه موارد توافق شکل بگیرد می توانیم از یک توافق شکل گرفته صحبت نماییم.مصمم هستیم رفع تحریم ها را در نخستین فرصت محقق کنیم
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری اظهار داشت: هر توافقی الزاماً در برگیرنده رفع تحریم های ظالمانه در حوزه اقتصاد ضد ایران خواهد بود. بر مبنای رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در خصوص این که که اگر رفع تحریم ها امکان پذیر باشد حتی یک روز نباید تعلل کرد، دولت خویش را متعهد می داند صرفنظر از حاشیه ها مذاکرات را با عزم کامل ادامه دهد و مصمم هستیم رفع تحریم ها را در نخستین فرصت محقق نماییم. اما عجله ای هم نداریم در طول زمان باقیمانده از تصدی دولت بخواهیم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات، از حقوق خود صرف نظر نماییم.اگر دیدگاه ها تأمین نشود، ادامه مذاکرات به دولت آینده موکول خواهد شد
وی تصریح کرد: در صورتیکه نتوانیم تا آخر دولت آنچه مد نظر ماست به تحقق برسد بنابر تشخیص تصمیم گیرندگان عالی نظام دولت سیزدهم این قضیه را بر عهده خواهد گرفت. همه اینها به سیاست نظام و آنچه در مذاکرات پیش می رود منوط است و این که نظرات ما تامین گردد یک لحظه هم تعلل نخواهد شد، اما اگر دیدگاه ها تأمین نشود، ادامه مذاکرات به دولت آینده موکول خواهد شد.
ربیعی در پاسخ به سوالی درباره مباحث مطرح شده در مورد کشتی حامل سوخت ایران به لبنان اظهار داشت: روابط ایران و لبنان بعنوان دو کشور برادر و دوست روشن است و علاقه دو کشور بر مبنای روابط دوجانبه بنا شده و ادامه خواهد پیدا کرد. ما همیشه روابط تجاری رو به پیشرفتی با ملت لبنان داشته ایم و مصمم به تقویت این روابط در همه ابعاد هستیم که به شکوفایی و امنیت دو ملت کمک خواهد نمود.
وی افزود: همه از ظرفیت های جمهوری اسلامی در تأمین انرژی آگاه هستند و ایجاد بازارهای جدید همواره مورد توجه ما بوده است و لبنان می تواند بازارهای جدیدی برای ما ایجاد کند؛ بنابراین هرگاه درخواست اقتصادی مشابهی برای ما شکل بگیرد آنرا با جدیت بررسی خواهیم کرد.


تعامل بسیار خوبی بین دولت و دستگاه های نظارتی وجود داشته است
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با رد این ادعا که تعامل خوبی بین دولت و دستگاه های نظارتی وجود ندارد، اظهار داشت: دولت اقدامی خارج از چارچوب قانونی انجام نداده و از آغاز این دولت تعامل بسیار خوبی بین دولت و دستگاه های نظارتی وجود داشته است. از هرگونه شفافیتی استقبال می نماییم و پیشگام شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات بوده ایم. متاسفانه عده ای بر مبنای سیاست خود این موضوعات اتهامی را رها نمی کنند که امیدواریم قوه قضاییه به سرعت درخواست مطالبه اسناد و مدارک را بکند و برای روشنگری افکار عمومی این اسناد را منتشر کند.
ربیعی اشاره کرد: البته از هرگونه تصمیم مجلس جهت بررسی صادقانه، منصفانه و به دور از سیاست زدگی استقبال کرده و می نماییم اما نمی توانم نگویم کاش به جای این که وقت خویش را صرف اموری کنند که ده ها دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی برای آن رصد دارند و نظارت می کنند، یک سری لوایحی که دولت به مجلس ارسال کرده، مورد بررسی قرار دهند.


۱۰ لایحه مورد نیاز جهت زندگی روزمره مردم اعلام وصول نشده است
ربیعی خبر داد: با پیگیری معاونت حقوقی دولت مشخص شد ۱۰ لایحه مورد نیاز جهت زندگی روزمره مردم اعلام وصول نشده است. پس به نفع کشور است که این لوایح در دستور کار مجلس قرار بگیرد. لایحه ارتقاء سیستم سلامت اداری، لایحه مدیریت تعارض منافع، لایحه تجارت، لایحه الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین تروریسم، لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی و درخواست حذف چهار صفر، لایحه شفافیت، لایحه شوراهای حل اختلاف همچون لوایح معطل مانده ای است که جهت زندگی روزمره مردم واجب تر هستند.اظهارات عجیبی درباره نهاد ریاست جمهوری درحال پخش شدن است
ربیعی در واکنش به برخی شایعات اظهار داشت: اخیراً اظهارات عجیبی درباره نهاد ریاست جمهوری درحال پخش شدن است که بیشتر شبیه داستان سرایی آن هم از نوع تخیلی است. حیف است که بگویم ژول ورنی است.
وی اضافه کرد: برداشت های فضایی بی ربط به هم که نمی دانم در پاسخ به این قصه پردازی ها چه میتوان گفت، جز اینکه به گویندگان و سازندگان آن بگویم دست کم از خدا بترسید و آنقدر مسائل را پیچیده درست نکنید. این از آنجا سند برده و آن می خواهد توطئه کند و مواردی از این قبیل که فکر می نماییم اینها استفاده کوتاه مدت دارد، در صورتیکه همه اینها ذره ذره بر روح و روان جامعه اثر می گذارد و فکر نکنیم با بیان این مطالب ۱۰۰ نفر هورا می کشند.
ربیعی اظهار داشت: اگر مطالب درست، شفافیت و برای سالم سازی هست، حتما بیان شود و این به اصلاح جامعه کمک می نماید اما وقتی خودمان می دانیم اینها قصه پردازی است و افکار عمومی را به سمتی می برد که قضاوت نسبت به همه کشور را شکل می دهد به مصلحت عمومی نیست و با اینکه بیان این موضوع، ربطی به سوال نداشت اما چون جای دیگر خوانده بودم مطرح کردم.
سخنگوی دولت در واکنش به طرح مباحثی در خصوص رایزنی و فشار برخی دولتمردان دوازدهم برای حضور در دولت سیزدهم اظهار داشت: عباراتی مانند فشار کاملاً نادرست است و اما در پاسخ صریح به سوال شما باید بگویم نه.
وی افزود: این بسیار طبیعی است که رئیس جمهور منتخب درصورتیکه تشخیص داده و برای همکاری با هر مسئول فعلی نظری داشته باشد، آن افراد مخیر به تصمیم گیری هستند.

اینکه دولت افرادی را به رئیس جمهور منتخب پیشنهاد کرده باشد را تکذیب می کنم
ربیعی اظهار داشت: اگر دولت طرف مشورت در این نوع رایزنی ها قرار بگیرد، حتما بی طرفانه و دلسوزانه نظرات خویش را به مسؤلان دولت آینده خواهد داد اما این که دولت افرادی را به رئیس جمهور منتخب پیشنهاد کرده باشد، تکذیب می کنم چون میان رئیس جمهور و رئیس جمهور منتخب درباره کابینه دولت سیزدهم، هیچ صحبتی نشده است.

ربیعی همینطور تصریح کرد: میان رئیس جمهور و رئیس جمهور منتخب تا جایی که من اطلاع دارم درباره کابینه دولت سیزدهم اصلاً صحبتی نشده است و هر آنچه است انتقال تجارب و در اختیار قرار دادن فهم اداره کشور است و امیدواریم در این این هفته های پایانی طرح این گونه مباحث سبب نشود روند بسیار خوبی که از انتقال تجارب شکل گرفته و اعتقاد داریم انتقال قدرت مانند دست به دست دادن مشعل است و دولت های بعد باید بر فراز مسیرهای طی شده ادامه دهند و نقصها را برطرف کنند و بگذاریم این سنت حسنه ای که با رفتن رئیس جمهور به دفتر رئیس جمهور منتخب و ملاقات های بعدی، انجام شده و تلاش صادقانه برای انتقال تجارب، رویه ای میمون و مبارک برای دولت های بعدی باشد.
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره موضع جمهوری اسلامی ایران در مقابل تحرکات اخیر طالبان در مناطق مختلف افغانستان و نتایج رایزنی های اخیر نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در کابل و اسلام آباد درباره تحولات این کشور اظهار داشت: به دولت و مردم افغانستان اطمینان می دهیم که جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار آنها بوده و باقی خواهد ماند و با حسن نیت کامل از همه اقوام، گروه ها و نیروهای سیاسی افغانستان می خواهیم که با یکدیگر متحد بمانند و با دست رد زدن به هرگونه مداخله خارجی، به راهکارهای صلح آمیز برای رفع اختلافات میان خود متعهد باشند.


گفت وگوهای اصیل بین الافغانی تنها چاره پایدار برای مساله افغانستان است
وی افزود: حفظ تمامیت ارضی افغانستان، حفظ وحدت ملی و رعایت حقوق اقلیت ها و دستاوردهایی که ملت افغانستان در طول دو دهه گذشته به سختی به دست آورده برای ما بسیار مهم می باشد و همواره تاکید داریم که گفت وگوهای اصیل بین الافغانی تنها چاره پایدار برای مساله افغانستان است.
ربیعی اظهار داشت: طالبان بخشی از افغانستان است و بخشی از چاره آتی افغانستان است؛ آنچه که برای ما مهم می باشد تشکیل دولتی فراگیر با حضور تمامی گروه های افغانستانی و رسیدن به چاره ای مسالمت آمیز و پایدار در این کشور است.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری تصریح کرد: ما همچنان به عدم مداخله در امور داخلی افغانستان از جانب همه کشورها اصرار داریم و برای تحقق این اهداف و همچنین به سبب اهمیت پیوندهای فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی میان افغانستان و ایران، به رسالت خود برای ارتباط با دولت این کشور و عرضه هرگونه مساعدت ضروری ادامه خواهیم داد.
وی تصریح کرد: ما تحولات داخلی افغانستان را به دقت زیر نظر داریم و با نگرانی تحولات اخیر را دنبال می نماییم. ضمن دعوت همه طرف ها به آرامش، استفاده از خشونت و رفتارهای غیرمسالمت جویانه را در حل اختلافات مفید نمی دانیم و به مشورت های خود با کابل برای آخر دادن به منازعات غیرسازنده و جایگزین کردن گفتگو و تعامل با مشارکت همه گروه ها و نیروهای سیاسی موثر ادامه خواهیم داد.
سخنگوی دولت در پاسخ به اظهاراتی در خصوص این که دولت هیچ برنامه ای برای تأمین کالاهای اساسی و حفظ ذخایر استراتژیک ندارد اظهار داشت: همکاران من در بخش بازرگانی و صمت با من تماس هایی داشتند و نگران این گونه اظهاره نظرات بودند. یکی از اشکالات کشور همواره برخی اظهارات و کشاندن موضوعات به افکار عمومی و ایجاد نگرانی با اطلاعات ناقص است. این مهم نیست که تلاشهای کارکنان دستگاه ها نادیده گرفته می شود مهم این است که این گونه اظهارات هم بر رفتار مصرف کنندگان و توزیع کنندگان کالا و خیلی از عوامل دیگر تأثیر گذار بوده و ناامنی به وجود می آورد.
وی افزود: بنابر گزارش شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران بعنوان مباشر تأمین، تدارک و نگهداری ذخایر کالاهای اساسی گندم، برنج، روغن و شکر ضمن تکذیب اظهارات فوق، نه تنها هم اکنون ذخایر کشور از میزان قابل اطمینانی برخوردارست بلکه برنامه ریزی لازم جهت تأمین و توزیع کالاهای مورد نظر حداقل تا ۵ ماهه آتی سالجاری توسط همکاران من در صمت انجام گرفته است و این جریان تأمین مطابق برنامه ریزی های انجام شده بعد از استقرار دولت جدید هم تا آخر سال و به مرور هدف گذاری و اجرا می گردد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت تا آخرین روز کاری خویش را مکلف به انجام وظایفش همچنان مرداد ۹۲ می داند. در سال ۹۲ دولتی که رای آورده بود نگران تمام شدن کالاهای اساسی بود، ازاین رو تمام تلاش خویش را به جهت اینکه دولت آینده فارغ از نگرانی از کالاهای اساسی باشد دراین زمینه برنامه ریزی و اقدامات را هم انجام دادیم. حتی تصمیماتی که نیاز برای تأمین ارز بیشتر باشد را مطرح کردیم. دوستانی که باید تصمیم گیری لازم را انجام دهند تا گرفتار مشکل نشویم، تمام تلاش خویش را دراین زمینه انجام دادیم.
وی اظهار داشت: از همه می خواهم که هرچیزی که به روح و روان جامعه مرتبط می باشد در اظهارنظرها دقت نماییم. خیلی از این موارد دلسوزانه به جای اینکه زنجیره ای از مصرف کننده نهایی تا وارد کننده را گرفتار رفتارهای غیرمتعادل نماییم، با مکاتبات داخلی به مقامات عالی هم قابل گفتن است. ​​​​​​
سخنگوی دولت درپاسخ به این پرسش که با توجه به این که مذاکرات وین هنوز به نتیجه نرسیده و توافق مشروط ایران وآژانس هم آخر یافته آیا ایران تصمیمی برای تمدید این توافق دارد یا خیر اظهار داشت: پیش از این یک مرتبه تمدید توافق ایران و آژانس به سبب وجود فضای مثبت و چشم انداز امیدبخش برای رسیدن به توافق انجام گرفت. با این وجود، ما همواره این ملاحظه را هم داشته ایم که تمدید این توافق به معنای مذاکرات فرسایشی نباشد. ما به این نتیجه رسیده ایم که مذاکرات به اندازه کافی تداوم داشته و انتظار داریم که طرف آمریکایی تصمیم نهایی خویش را برای بازگشت به تعهدات و اجرای قوانین بین المللی اتخاذ کند.

در حال بررسی لزوم و امکان تمدید توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته ای هستیم
وی افزود: درحال بررسی لزوم و امکان تمدید توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته ای هستیم و در این راه همه گزینه ها را در نظر خواهیم گرفت. البته نحوه رابطه ایران با آژانس در صورت عدم تمدید این توافق صرفاً بر مبنای پادمان خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران تعهد بیشتری را برعهده نخواهد گرفت.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری سپس اظهار داشت: قانون مجلس در مورد تعهدات و وظایف دولت کاملا روشن است و تابحال هم دولت در همان راستا حرکت کرده است. در مورد مبحث توافق سه ماهه با آژانس و چگونگی تداوم یا عدم تداوم آن، هنوز تصمیمی اتخاذ نشده و بمحض اتخاذ تصمیم اطلاع رسانی خواهد شد.
ربیعی درباره طرح مجلس برای اعمال محدودیت در فضای اینترنتی و اعمال مجازات متخلفان اظهارکرد: طبق اخبار غیررسمی، این طرح از دستور کار مجلس خارج شده است اما به هر حال حکمرانی سایبری مساله مهم و مبحث روز خیلی از کشورهای جهان است.
وی افزود: سیاستگذاری دراین زمینه ها امری بسیار پیچیده و چند وجهی است و باید همراه با مطالعات عمیق باشد. طرح هایی از این دست ابعاد مختلفی دارد که متاسفانه برخی فقط یا از جنبه امنیتی و یا جنبه خاص فرهنگی آنرا در نظر می گیرند؛ این درحالی است که امروز فضای مجازی فقط محدود به حوزه اطلاع رسانی نیست، بلکه فضای مجازی بستری برای ایجاد مشاغل، سرمایه گذاری های جدید، رشد اقتصادی از مسیر عرضه رشد خدمات، تجارت الکترونیک و آموزش آنلاین و خیلی از موارد دیگر است. امروز فضای مجازی بخشی از زندگی روزمره مردم شده و هر نوع تصمیم گیری در این عرصه نیازمند توجه به همه جوانب و دریافت نظرات کارشناسان، خبرگان و جامعه است.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری اظهار داشت: فضای مجازی امروز بخشی از حقوق مردم است، در این طرح اختیارات رئیس جمهور و هیات وزیران محدود شده و با اختیارات گسترده ای به نهادهایی نوظهور داده شده است که تناسب مسئولیت با اختیارات را لحاظ نکرده است.
ربیعی اظهار داشت: باتوجه به تأثیر این تصمیمات و از آنجائیکه رئیس جمهور منتخب در این خصوص دیدگاه هایی دارد که در روزهای انتخاباتی مطرح کرده است، پیشنهاد می شود این طرح بعد از استقرار دولت جدید و با هماهنگی با دولت جدید بررسی و تصویب شود.
منبع:

1400/04/08
18:05:53
5.0 / 5
609
تگهای خبر: آب , باد , بهداشت , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
گل سپید
golesepid.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل سپید محفوظ است

گل سپید

گل و گیاه